به گزارش سایت رسمی باشگاه ملوان بندرانزلی ، پس از برگزاری دربی گیلان گفت و گویی با مسعود رضاییان مدیرعامل باشگاه ملوان بندرانزلی پیرامون موضوعات مختلف به خصوص حواشی به وجود امده در دربی گیلان داشتیم که شما را به مطالعه آن دعوت می کنیم.

2.5 امتیاز در هر بازی یعنی موفقیت و امنیت
مدیرعامل باشگاه ملوان درباره نیم فصل دوم گفت: با توجه به اینکه در نیم فصل دوم برخی از تیم هایی که نیاز به جذب بازیکن داشتند بازیکن جذب کردند و تیم هایی که دچار ناهماهنگی های تاکتیکی بودند توانستند از تعطیلات بین نیم فصل استفاده کرده و نقاط ضعف خود را پوشش دهند. این یک وافعیت است که بازی ها در نیم فصل دوم سخت تر شده و به این دلیل کسب امتیاز نیز از تیم های آماده نیم فصل دوم قطعا دشوارتر خواهد بود با توجه به این موضوعات کسب ۲.۵ امتیاز در هر بازی برای تیم ما بسیار خوب و ایده آل است و اگر بتوانیم این روند خوب را در ادامه مسابقات حفظ کنیم در حاشیه امنیت خوبی قرار خواهیم گرفت. همانطور که مشاهده کردید حداقل در لیگ دسته اول اتفاقات خاصی بین تیم ها رخ نداد و بازیکنان اسمی آنچنانی به تیم های لیگ یکی منتقل نشدند و این نشان دهنده این موضوع است که وضعیت تیم های حاضر در لیگ تفاوت آنچنانی با نیم فصل اول نکرده است.


برای الگیلانوی رفت کارهای فرهنگی انجام دادیم
مسعود رضاییان درباره دربی گیلان گفت: ببینید دربی را باید در سه بخش بررسی کرد ، اتفاقات رخ داده در دربی گذشته ، دربی اخیر و اتفاقاتی که بعد از بازی رخ داد. ما پیش از برگزاری دربی در انزلی به خوبی می دانستیم که احتمال بروز اتفاقات ناخوشایندی وجود دارد اما چون در آن دربی میزبان بودیم همه مجموعه و خانواده باشگاه ملوان زحمت کشیدند و تلاش کردند تا بتوانیم از هر لحاظ دربی متفاوتی نسبت به سالهای گذشته تجربه کنیم. خوشبختانه مقدمات انجام یک دیدار خوب و به دور از جنجال در نیم فصل اول ترتیب داده شد، نحوه ورود تیم سپیدرود در انزلی و استقرار آنها و همچنین ورود با امنیت و آرامش هوادارنشان به ورزشگاه تختی انزلی و البته استقبال بسیار خوب مهربانانه لیدرها و هواداران باشگاه ملوان از تیم میهمان و انجام بازی بسیار خوب و فضایی سالم در طول بازی گواه نتیجه بخش بودن تمام برنامه ریزی های باشگاه ملوان برای انجام آن بازی بود.با همه این تفاسیر تصور میکنم کارهای فرهنگی که در الگیلانوی رفت انجام شد خیلی بیشتر، هدفمندتر و موثرتر از دیدار برگشت بود.


یک روز قبل از بازی با سپیدرودی ها به ما شوک وارد کردند
علیرغم تمام اتفاقات خوبی که در دیدار رفت رخ داد اما متاسفانه در دیدار برگشت و از روز قبل بازی ما را با یک شوک مواجه کردند که حالا نمی خواهم بگویم عجیب و غریب بوده اما برای ما خیلی غیر منتظره و به دور از انتظار بود زیرا به ما اعلام شد نیمکت تیم ما و جایگاه هواداران ما باید تغییر کند که بهانه این کار غیر عرف هم تامین امنیت تیم میهمان و هوادارانش عنوان شد که بنده با این موضوع مخالفت کردم و دلیل این مخالفت هم این بود که تصور کردم این جابجایی نمی تواند هیچ تاثیری در امنیت بیشتر تیم و هواداران ملوان داشته باشد.


از اینکه خواسته دوستان برای جابه جایی جایگاه را قبول نکردیم خوشحالیم
مهندس رضاییان ادامه داد: زمانی که ما از مسئولان برگزاری بازی سوال کردیم که آیا واقعا این موضوع می تواند به امنیت بیشتر هواداران ملوان منجر شود هیچ فرد مسئولی پاسخ مناسبی به این سوال ما ارائه نکرد و در روز بازی وقتی در محل برگزاری مسابقه حضور پیدا کردیم و جو ورزشگاه را دیدیم با توجه به اینکه پاسخ منفی ما شاید برای مسئولان برگزاری و عزیزان هیئت فوتبال استان کمی ناراحت کننده بود به این یقین رسیدیم که تصمیم ما کاملا درست بود و قطعا اگر تغییرات مد نظر دوستان انجام می شد اوضاع به مراتب سخت تر و غیر قابل کنترل تر می شد و با توجه به اینکه زیر بار این تغییرات نرفتیم امروز بسیار خوشحال هستیم.


در تمام عمر فوتبالی ام جو بدی مانند ورزشگاه رشت ندیده بودم
مدیرعامل باشگاه ملوان خاطرنشان کرد: در روز بازی هم چند اتفاق بد رخ داد. ما معتقدیم تمامی رفتارهای درون زمین بازیکنان و اعضا، دو تیم خیلی خوب، جوانمردانه و قابل تحسین بود،اما اتفاقات بسیار بد و سازمان دهی شده ای بر روی سکوها رخ داد ، انواع توهین و فحاشی ها به بازیکنان ملوان و خانواده آنها و هواداران ملوان صورت گرفت که بنده با چنین سابقه ای در عمرم چنین اتفاقاتی را مشاهده و تجربه نکرده بودم ،بنده تجربه حضور در دربی های حساسی نظیر فولاد و نفت آبادان و یا فولاد و استقلال اهواز و دربی های پر اهمیت دیگری را داشته ام اما واقعا تا به امروز چنین هماهنگی در فحاشی به مردمی که تنها 40 کیلومتر با هم فاصله دارند را مشاهده نکرده و درک نمی کنم !

هواداران سپیدرود برای تشویق تیمشان به ورزشگاه نیامده بودند
وی درباره نقش هواداران ملوان در دربی اشاره کرد: اگر از زاویه ای دیگر نگاه کنیم واقعا اگر اتفاقات تلخ تری رخ نداد این اتفاق را مدیون هواداران خوب و فهیم ملوان هستیم که باید رفتار هواداران ملوان را از دو زاویه مورد بررسی قرار دهیم. اول اینکه آنها در هیچ یک از لحظات بازی شروع کننده رفتارهای ناهنجار نبودند و در اکثر لحظات خویشتن داری از خود نشان دادند و فضا را به خوبی و به نفع تیم کنترل کردند اما بحث دوم این است که این هواداران برگ برنده ما در این دیدار مهم بودند چون همان هزار هواداری که از انزلی به رشت آمده بودند به خوبی تیم خود را تشویق کردند اما تیم حریف با اینکه چند برابر ما در ورزشگاه خانگی خود هوادار داشت نتوانست از وجود آن هواداران به دلیل رفتارهای نا به هنجاری که از خود بروز می دادند استفاده کند. تصور بنده این است که اگر هواداران تیم حریف از پتانسیل موجود برای حمایت از تیم خود استفاده کرده بودند به مراتب می توانست نتیجه بهتری در مقابل ملوان کسب کند ، اما متاسفانه آنها برای تقابل با هواداران ما به ورزشگاه آمده بودند نه تشویق تیم خود که خوشبختانه هواداران ملوان بسیار هوشمندانه و یک دل عمل نمودند و تشویق های آنها بر روی عملکرد مجموعه تیم تاثیر بسیار مثبتی داشت و نکته ای که وجود دارد این است که ما باید از این اتفاق خوب یک درس بزرگ بگیریم و آن این است که هواداران تیم با ریشه ملوان که یک تیم فرا استانی است و محبوبیت خاصی در بین اهالی فوتبال ایران و نه فقط گیلان دارد با حضور در ورزشگاه نگذارند سکوهای ورزشگاه خالی بماند و همچون گذشته یکدل و یکصدا و و فارغ از اینکه چه کسی در ملوان بازی می کند و چه کسی سرمربی تیم ملوان است فقط ملوان را حمایت و تشویق کنند این ملوان متعلق به مردم است و مردم نباید با این تیم قهر کنند. خوشبختانه با همه اتفاقاتی که در ابتدای فصل رخ داد امروز ملوان در جایگاه بسیار خوبی قرار دارد و هواداران ملوان بدانند که تشویق 10 هزار نفری در ورزشگاه با تشویق 2 یا 3 هزار نفری تفاوت زیادی دارد ، ما انتظار داریم که هواداران همچون گذشته با حضور در ورزشگاه از تیم محبوب خود که متعلق به خود آنها است حمایت کنند. شاید اگر نخواهیم صرفا نیمه خالی لیوان این دربی را ببینیم باید از مسئولان نیروی انتظامی تشکر کنیم که اجازه ندادند افرادی که قصد آشوب و درگیری داشتند به هدف خود برسند ، قطعا نیروی انتظامی توانایی جلوگیری از فحاشی ها را ندارد اما به عقیده بنده در کنترل حواشی قبل و پس از بازی توانستند به خوبی عمل کنند.

از بین تماشاگران دربی را نگاه کردم تا آنها بدانند تنها نیستند
مدیرعامل ملوان درباره اینکه چرا دربی را با حضور در بین تماشاگران و از بین هواداران تماشا کرد، گفت: همواره دوست داشتم یاد بگیرم و خود را در چنین جو هایی قرار دهم و فارغ از این موضوع اگر شما خطری برای بازیکنان و هواداران تیم خود متصور هستید باید در کنار آنها باشید و نباید اینطور فکر کنید که آنجایی که خطر وجود دارد نباید حضور پیدا کنیم ، حتی معتقدم اگر مردم زیر باران و یا گرد و خاک بازی را تماشا می کنند باید در کنار آنها حضور داشته باشیم تا آنها چنین تصوری نداشته باشند که ما خود را در جایگاه بالاتری می بینیم و این موضوع سبب می شود که بتوانیم ارتباط نزدیک تر و بهتری با مردم برقرار نماییم .


سال گذشته هم به صدا و سیمای استان گیلان گله کردیم؛ رفتار گزارشگران عادلانه نیست
مسعود رضاییان درباره برخورد عادی برخی از رسانه ها درباره حواشی این دیدار و به نوعی پنهان کردن زوایای تاریک آن افزود: بنده هم معتقدم که نباید مردم را به دیدن زشتی ها عادت داد اما اگر این رفتارها دو گانه باشد و به عنوان مثال اتفات بد یک استادیوم بزرگنمایی شود و اتفاقات تاسف آور استادیوم دیگر به صورت سفارش شده لاپوشانی شود به هیچ عنوان درست نیست. به عنوان مثال در دربی گذشته گزارشگر تلویزیون در گزارش خود حتی اگر بیننده متوجه برخی از حواشی داخل ورزشگاه نمی شد با عنوان مطالبی سعی می کرد این طور نشان دهد که جو ورزشگاه انزلی نا آرام است و نکته جالب اینجاست که همان مجری محترم دیدار برگشت دربی را هم گزارش می کند ، یعنی یک شخص دو بازی یکسان را در دو شهر متفاوت گزارش می کند و یکی را بسیار بد و دیگری را بسیار عالی جلوه می دهد ! اینجاست که باید بپرسیم چرا چنین رفتارهایی رخ می دهد ؟ باید بپرسیم چرا وابستگی های ریالی یا شخصی افراد باید در نوع پوشش خبری و گزارش بازی ها تاثیر داشته باشد ؟ که این موضوع بر خلاف رسالت خبری و شرافت خبرنگاری است ! البته ما پیش از این نیز به دلیل چنین رفتارهایی به مسئولان صدا و سیما استان گیلان گلایه کردیم و متاسفانه یکبار دیگر ثابت شد که شاید آقایان از ملوان خوششان نمی آید یا به تیم مقابل ارادت بیشتری دارند که متاسفانه اصل بی طرفی در گزارش و انعکاس حواشی این دیدار به هیچ عنوان منصفانه نبوده است که البته فقط نباید به رفتار آن مجری محترم اشاره کرد متاسفانه خیلی از افراد رسانه ای دیگر هم بودند که حواشی این دیدار را منصفانه منعکس نکردند ، ملوان افتخار فوتبال شمال ایران است مگر می شود ملوان را از فوتبال شمال حذف کرد ؟ اگر ملوان را حذف کنیم آیا چیزی وجود خواهد داشت که به آن افتخار کنیم ؟ در تهران تیم های زیادی وجود دارد آیا محبوبیت و افتخارات آنها با استقلال و پرسپولیس قابل قیاس است ؟ یا در جنوب تیم های زیادی داریم که مردم فقط فولاد و نفت را می شناسند و این اصلا جالب نخواهد بود که شما تیم کوچکتر را بزرگ نشان دهید و تیم بزرگ تر رو کوچک بشمارید که قطعا این عمل نمی تواند تاریخ را دچار تغییر کند .


فیلم و مستندات اتفاقات رشت را برای فدراسیون ارسال می کنیم
قطعا ما فیلم و گزارشاتی تهیه کرده ایم که آنها را در صورتی که ناظر بازی بخواهد بر روی اتفاقات رخ داده سرپوش بگذارد برای کمیته محترم انضباطی فدراسیون فوتبال ارسال خواهیم کرد اما در اصل این کار مسئولان برگزاری و ناظرین مسابقات است که تخلفات را ثبت و گزارش کنند و ما هم امیدواریم که هر آنچه که واقعا رخ داده است گزارش شود. خدای نکرده هدف ما محرومیت و جریمه کردن تیم هم استانی نیست اما واقعا یک جایی باید برخورد محکمی با چنین اتفاقاتی رخ دهد که هواداران یک تیم برای تشویق به ورزشگاه دیگری بروند و هم فحش بخورند و هم سنگ باران بشوند و هم سر خبرنگاران عزیز شکسته شود افرادی که هیچ گناهی بجز عشق به فوتبال ندارند و متاسفانه همین هواداران در راه برگشت هم دچار مشکلاتی شوند که مجبور شوند مسیر 40 کیلومتری را دور بزنند و چند ساعت دیرتر به منازل خود باز گردند. چنین اتفاقاتی در هیچ جای دنیا رخ نمی دهد و متاسفانه همواره می بینیم خدای نکرده تا اتفاقی برای یک بازیکن یا هوادار رخ می دهد شروع می کنیم به گرفتن مراسم و ساختن برنامه تلویزیونی و... تاسف آور است که برای یک فرد مرده چند برابر انسان های زنده ارزش قائل می شویم !


نسبت به موضوعات مالی تیم متعهد هستیم
مهندس رضاییان درباره دیدارهای آینده تیم ملوان تا پایان لیگ آزادگان گفت: ببینید ما 3 یا چهار بازی بسیار سخت مهم و حساس در پیش داریم ، خوشبختانه قطار ما بر روی ریل قرار گرفته است ، ولی باید برای حفظ این موقعیت چند کار مهم انجام دهیم ، ابتدا باید ببینیم که چه انجام داده ایم که امروز در چنین جایگاهی قرار گرفته و با هدف پیش بینی شده تنها 2 الی 3 امتیاز فاصله داریم ، اگر کار نکرده ای که باید انجام دهیم و آن را انجام نداده ایم وجود دارد حتما پیگیری و انجام دهیم ،باید از لحاظ روحی و روانی روی بازیکنان تیم کار کنیم و این خیلی مهم است که بازیکنان تیم خود به خود به ارزش امتیاز گیری در هفته های آینده پی ببرند ، شاید پاداش دادن به بازیکنان تیم خوب باشد اما مسائل روانشناسی و جامعه شناسی می گوید افرادی که از لحاظ معنوی و روحی تحریک می شوند پیشرفت بیشتری نسبت به افرادی دارند که موفقیت های خود را به مسائل مالی گره می زنند ، اما باید به تعهدات خود پیرامون مسائل مالی تیم متعهد باشیم تا بازیکنان تیم درگیر چنین مسائلی نشوند.


جو آرامی که داریم را مدیون دکتر دنیامالی و تیم یکدل مایلی کهن هستیم
نکته مهمی که وجود دارد این است که باید از آقای مایلی کهن و همکارانشان تشکر ویژه ای داشته باشیم. چنین تیم متحد و با انضباطی قطعا به این راحتی ها ساخته نشده است. موضوع با اهمیت دیگر نقش آقای دکتر دنیامالی در فراهم ساختن چنین اوضاع آرام و خوبی است که اکنون دیگر بازیکن دغدغه های اولیه را ندارد و در زمین با فکر و تمرکز بیشتری کار می کند. ملوان خانواده بسیار بزرگی است و این باشگاه تیم های متعددی دارد که این تیم ها در مجموع واقعا هزینه های بالایی دارند. شما ببینید خیلی از تیم های صنعتی که به صنایع مهم وصل هستند و بودجه های چند ده میلیاردی دارند از پس چنین هزینه های بر نمی آیند. شما ببینید در همین لیگ برتر فوتبال ما تیم هایی داریم که هم از لحاظ مالی و هم از لحاظ امکانات نظیر داشتن ورزشگاه های شیک و مدرن و زمین های تمرین خوب و داشتن مربی مشهور و بازیکنان نامی نمی توانند موفق باشند ، چرا ؟ چون هوادارانی چون هواداران ملوان را ندارند و به همین دلیل از داشتن شخصیت و اعتبار یک تیم لیگ برتری محروم هستند ، همه این موضوعات را مطرح کردم که بگویم این هواداران چه نقش موثری در پیشرفت و موفقیت های تیم ملوان دارند ، شاید در خیلی از مواقع نگاه آنها ، دیدگاه آنها و سلایق آنها با مدیران باشگاه فرق داشته باشد و انتقادات زیادی هم به عملکرد ما داشته باشند اما 99 درصد افرادی که به ما انتقاد می کنند به خاطر عشق و علاقه ای است که به تیم خود دارند و این انتقاد ها ریشه در عشق انها به ملوان دارد نه چیز دیگر که ما با جان و دل این انتقادات را می پذیرم. حالا یک درصد هم هستند که اصلا به چنین مسائلی توجه ندارند و به عنوان مثال از سرمربی تیم یا بنده خوششان نمی آید که خوب نمی شود کاری کرد و این سلیقه آنهاست و به آنها هم نمی شود ایراد گرفت اما مابقی هواداران بعد از پیروزی های تیم بسیار خوشحال می شوند.


امیدوارم با حمایت مسئولان حداقل چند زمین مناسب در اختیار آکادمی ملوان قرار بگیرد
مدیرعامل باشگاه ملوان گفت: در شهری که اقتصاد و رفاه و تفریح در پایینترین سطح خود قرار دارد ملوان به عنوان یک عامل نشاط آفرین باید از سوی مسئولان شهر بیش از اینها مورد حمایت قرار بگیرد ، بحث من پرداخت یک میلیون تومان یا یک میلیارد تومان از سوی مسئولان شهر به تیم نیست بنده معتقدم که مسئولان شهر باید تلاش کنند تا یک استادیوم جدید و مدرن برای ملوان در این شهر احداث کنند ، یا چند زمین تمرین با چمن استاندارد تهیه کنند و در اختیار آکادمی باشگاه ملوان و سایر تیم های انزلی قرار دهند ، امروز بازیکنان تیم های پایه ملوان از داشتن حداقل ها که وجود یک زمین چمن استاندارد و مسطح است محروم هستند ، که بعد انتقاد می شود که چرا چرخه کارخانه بازیکن سازی ما متوقف شده است ! چه اشکالی دارد مثل سایرین که زمین در اختیارشان قرار گرفت توجه ای هم به باشگاه ملوان داشته باشیم ، امکانش وجود دارد ، امیدواریم که چنین امکاناتی برای باشگاه ملوان ساخته شود چون امروز از سایر نقاط گیلان بازیکنان زیادی در آکادمی باشگاه ملوان حضور دارند ، ما از لحاظ نیروی انسانی پتانسیل بسیار بالایی داریم اما از لحاظ زیر ساخت مشکلات بسیار بسیار بیشتری داریم .