ملت ایران: معمولا اینطور گفته می شود که دربی سرخابی های تهران جای جوان ها یا بازیکنان بی تجربه نیست و حتی آنهایی که برای اولین بار این مسابقه بزرگ را تجربه می کنند شاید اسیر جو مسابقه شده و نتوانند کارایی لازم را در ترکیب تیم خود داشته باشند. به همین خاطر خیلی سخت یادمان می آید که بازیکنی جوان ستاره این بازی بوده یا مهره ای که برای اولین بار حضور در این مسابقه را تجربه کرده باشد کیفیتی فراتر از حد انتظار ارائه دهد.

در دربی ۷۷ ظاهرا این مساله باید علی دایی و پرسپولیس را بیشتر از رقیب بترساند چرا که هم میانگین سنی پرسپولیس خیلی پائین تر از آبی هاست هم اینکه تعداد نفراتی که تا حالا دربی تهران را تجربه نکرده اند و شاید برای اولین بار در این مسابقه مهم به میدان بروند در اردوی سرخ ها به مراتب بیشتر است.

در تیم استقلال تنها جوان هایی مثل سید حسین حسینی، حامد خسروی، احسان پیرهادی و مهران قاسمی که بیشتر آنها به سختی در لیست ۱۸ نفره تیم شان قرار می گیرند در دربی به میدان نرفته اند و حتی بازیکن جوانی مثل فردین عابدینی چندان با جو این بازی بزرگ غریبه نیست.

در تیم آبی ها و بین بازیکنان باتجربه تر احمد جمشیدیان و محمد مهدی نظری هم تا کنون دربی بزرگ تهران را تجربه نکرده اند اما هر دو نفر مصدوم هستند و در دیدار جمعه حضور نخواهند داشت.

اما در اردوی رقیب لیست بازیکنان پرسپولیس پر است از بازیکنانی که با جو این دیدار آشنایی ندارند و اگر به میدان بروند یا روی نیمکت بنشینند این اتفاق برای اولین بار برایشان رخ داده است.

در جمع سرخ ها به غیر از امید عالیشاه که محروم شده، محمد عباس زاده، میلاد غریبی، قاسم دهنوی، پیام صادقیان، مهرداد کفشگری، مارکو شپانوویچ، یونس شاکری هرگز حضور در این مسابقه را تجربه نکرده اند و محمد رضا خانزاده هم تجربه چندانی از حضور مقابل آبی ها ندارد. حتی محمد رضا خلعتبری ستاره ملی پوش سرخ ها نیز این دیدار و جو خاص آن را لمس نکرده تا نگرانی های دایی در این خصوص بیشتر شود.

همچنین در کادر فنی پرسپولیس هم بر عکس استقلال مربیانی حضور دارند که در این مصاف سنتی نه به عنوان بازیکن و نه مربی حاضر نبوده اند؛ یکی از آنها محمد دایی است و دیگری رضا فروزانی و باید دید این کم تجربگی ها به تیم پرسپولیس لطمه خواهد زد یا اینکه شرایط چندان فرقی نخواهد کرد.