ملت ایران: گاهی اوقات دربی ها و تیم های طرف درگیر در این مسابقه هیچ چیزی ندارند تا از هم مخفی کنند کما اینکه همین امروز علی دایی در مصاحبه ای گفته هم او تیم استقلال را می شناسد هم اینکه آبی ها از پرسپولیس شناخت دارند اما به نظر می رسد این ظاهر ماجراست و همیشه می توان برای غافلگیر کردن حریف دست به ابتکارات جالبی زد تا مربی حریف در بدو مسابقه دچار آشفتگی شود و تیم او در ۳۰ – ۲۰ دقیقه ابتدایی گیج بزند.

البته این اتفاق بیشتر در مواقعی رخ می دهد که سرمربی حریف تازه در تیم خود حضور داشته یا حریف را اصلا نمی شناخته مثل نلو وینگادا که در اولین باری که پرسپولیس را هدایت کرد مقابل استقلال قرار گرفت و برای اینکه نمی خواست بازنده باشد سورپرایزی رو کرد و با سیستم جالب ۱-۲ - ۴-۳ رودرروی تیم قلعه نویی ایستاد تا افکار او را بهم بریزد.

البته گاهی اوقات مربیان می توانند با داشته های خود تیم شان را طوری بچینند تا سرمربی حریف کلاملا غافلگیر شود و قافیه را ببازد مثل دربی رفت لیگ یازدهم که حمید استیلی فردای روز بازی در ورزشگاه درفشی فر و بین خبرنگاران معترف شد هیچ وقت فکر نمی کرده ترکیب استقلال آنطور باشد. در آن دیدار استقلال در همان ۳۰-۲۰ دقیقه ابتدایی به خاطر سورپرایز های مظلومی در خط حمله یا آنالیز غلط استیلی و همکارانش تیم برتر میدان بود و ۴-۳ موقعیت صد در صد گل به دست آورد و در نهایت هم دو بر صفر برنده شد.

گاهی اوقات سورپرایز می تواند یک بازیکن باشد نه تغییر سیستم و جابجایی های فوق العاده مربیان. درست مثل ایمون زاید که مصطفی دنیزلی مثل آخرین تیر ترکش رهایش کرد و در حالتی استثنایی نتیجه گرفت. البته نباید دو تعویض تاثیرگذار دیگر آقا مصطفی یعنی مهدوی کیا و بادامکی را هم فراموش کرد اما زاید یکی از مهمترین سورپرایزهای فردی تاریخ دربی بود.

برای دربی ۷۷ هم ظاهرا همه چیز رو و عیان است اما اصلا نمی شود منتظر سورپرایز نبود؛ هر چند در مورد قلعه نویی این ذهنیت وجود دارد که او به خاطر خدشه وارد نشدن به سابقه اش فقط نمی خواهد بازنده باشد و علی دایی هم که معمولا اهل ریسک و کارهای خاص مربیان بزرگ دنیای فوتبال نیست.

با این حساب شاید با حدس زدن ۹۰ درصد ترکیب دو تیم و اینکه مربیان سرخابی درصدد غافلگیر کردن یکدیگر نیستند، نباید منتظر سورپرایزی در ابتدای بازی یا حین مسابقه باشیم اما خدا را چه دیدید. شاید همین حالا قلعه نویی و دایی در حال کشیدن نقشه های غافلگیر کننده با مشاوران و دستیاران امین شان هستند. نقشه هایی که قرار نیست تا دقیقه صفر بازی لو برود و تا آن زمان هیچ کس هم حرفی از آنها نخواهد زد.