پژوهشگران اعلام کردند قرار است یکصد نفر بدن زنده خود را در اختیار علم قرار دهند تا دانشمندان بتوانند چگونگی بهبود سلامت شخصی را بررسی کند.

این تحقیقات که " پروژه یکصد سلامت شخصی " نام دارد ماه آینده شروع می شود و شامل نظارت ۲۴ ساعته افرادی می شود که در آغاز ثبت نام تحقیقات سلامت تلقی می شوند.

دانشمندان، این تحقیقات را با تعیین توالی ژنوم هر شرکت کننده آغاز خواهند کرد. سپس طی ۲۵ سال، بررسی های منظمی را از الگوی خواب، ضربان قلب، باکتری های گوارشی، پروتئین های نشانگر سلامت عضو، نمونه خون، فعالیت سیستم ایمنی و موارد دیگر انجام خواهند داد.

" لروی هود " مجری این تحقیقات در نشست سالانه انجمن پیشرفت علم آمریکا گفت آنچه که در مورد انسان منحصر به فرد است، فردیت و ویِژگی های شخصی اوست.

هود که رئیس موسسه زیست شناسی سیستم ها در سیاتل واشنگتن است، می گوید: ایده این پروژه در واقع دنبال کردن تحول و گذار قلب، مغز و کبد از وضعیت سلامت به بیماری است.

هدف از طرح آزمایشی و پایلوت این پروژه ۹ ماهه که اکنون در حال اجراست، بهبود سلامت شخصی افراد بر اساس تنظیمات و ساختار منحصر به فرد هر کس است.

قرار است این طرح به یکصد نفر در طول چهار سال آینده گسترش یافته و به مدت سه دهه ادامه یابد.

هود می گوید دانشمندان در جستجوی فرصت های قابل بررسی برای هر شخص خواهند بود. مانند اینکه چگونه می توان با تغییر تغذیه، سلامت را بهبود داد و یا از داروهای خاصی که می تواند برای ساختار و آرایش ژنتیکی خطرناک باشد دوری کرد.

موسسه هود برای هر شرکت کننده ۱۰ هزار دلار بودجه اختصاص داده است و از طریق کمک های خصوصی هزینه های تحقیقات را تامین می کند. نشریه نیچر، این پروژه را " به طور غیر منتظره ای کامل " توصیف کرده است.

هود در زمینه کارکردهای این پروژه به شخصی اشاره کرد که ناگهان دریافته است که در سن ۳۵ سالگی به پوکی استخوان شدید مبتلا بوده است.

به گفته وی، این فرد DNA آنالیز شده خود را داشته و در بررسی آن دریافت نقصی را در انتقال دهنده اصلی کلسیم دارد. وی به سرعت مصرف مکمل های غذایی کلسیم را آغاز کرد و اکنون که پنج سال از این موضوع گذشته در سلامت به سر می برد.

هود اظهار داشت: اگر شما آن بیماری را داشته باشید باید پیش از بروز بیماری از آن مطلع شوید.

حدود ۷۰ نفر از ۱۰۰ نفر نخست این پروژه از افراد محلی، دوستان و آشنایان انتخاب شده و طیف سنی آنها از ۲۱ تا ۷۱ سال و عمدتا بین ۴۰ تا ۶۰ سال است. اما برای مرحله بعدی این مطالعه به افراد بسیار مختلف و متنوع تری نیاز است.

این داده ها، بی نام خواهند ماند و در دسترس محققان قرار خواهند گرفت تا میزان سلامت را برای نخستین بار تعیین کنند.

یک فعالیت مهم دیگر بررسی روند گذار از سلامت به بیماری و جستجوی تغییرات اولیه ای است که می تواند نشان دهنده آغاز بیماری باشد.

هود می گوید در عصری که نظارت شخصی سلامت از طریق وسایل هوشمند همه گیر شده است اطلاعات به دست آمده از داده های پروژه می تواند مورد استفاده سازندگان این دستگاه های هوشمند تجاری قرار گیرد تا افراد بتوانند به راحتی وضعیت سلامت خود را ارزیابی کرده و از احتمال بروز بیماری در آینده مطلع شوند سرمایه گذاران اینگونه وسایل هوشمند تجاری باشد.