اسدالله جولایی همزمان با هفته قوه قضائیه از روزهای سخت و شادی های بعد از آزادی در ستاد دیه کشور سخن گفت. از اینکه در سال گذشته ۸۴۹۸ زندانی جرایم غیرعمد را آزاد کردند و توانسته اند ۳۰۰ میلیارد تومان از شاکیان رضایت بگیرند. خوشحال بود چرا که می گفت: ما وزارتخانه نیستیم اما با حداقل ابزار مکانی و نیروی انسانی بیش از یک وزارتخانه می توانیم در حوزه خود فعال باشیم.

وی اعلام کرد: ۶۷۸۰ محکوم مالی داریم که ۹۰۶ نفر از آنها راننده و ۹۴ نفر از آنها زن هستند و امیدواریم با کمک خیرین زمینه آزادی این افراد فراهم شود.

رئیس ستاد دیه کشور با بیان اینکه در دهه ۷۰ حدود ۵۰ هزار راننده در زندان های کشور محبوس بودند گفت: ستاد دیه ۱۰ سال کار کرد تا بتواند قانون بیمه اجباری شخص ثالثرا به سرانجام برساند و نتیجه این شد که به جای ورود روزانه ۶۰ راننده روزانه تنها ۳ راننده(جرائم غیر عمد دیه) وارد زندان ها می شوند.

قانون بیمه اجباری شخص ثالثدر نوبت رسیدگی صحن علنی مجلس

جولایی با بیان اینکه پس از تصویب این قانون ۵ سال باید آزمایشی اجرا می شد گفت: این ۵ سال را از دست دادیم و ستاد تلاش کرد ۱.۵ سال مهلت بگیرد تا اینکه دولت آذر سال گذشته لایحه را تقدیم کرد و با ورود کمیسیون اقتصادی مجلس در لایحه بودجه ۱۳۹۴ یک سال تمدید قانون تصویب شد. پس از این تصویب باز هم ستاد در کمیسیون اقتصادی مجلس حاضر شد تا این قانون آزمایشی را مورد بازبینی مجدد قراردهند و هم اکنون این قانون به ۶۹ ماده تبدیل شده و در نوبت رسیدگی در صحن علنی مجلس قرار دارد.

رئیس ستاد دیه کشور اظهار داشت: در قانون جدید شرکت های بیمه تعهدات خاصی در مورد بیمه شخص ثالثدارند و نیوی انتظامی هم ملزم شده تا خودروهای فاقد بیمه شخص ثالثرا متوقف کند. همچنین ۲۸ دستگاه عمومی باید در این خصوص وارد شده و فرهنگ سازی کنند و موضوع جرائم غیر عمد و بیمه شخص ثالثدر کتابهای درسی منتشر شود.

وی در پاسخ به اینکه آیا نیاز است که ستاد دیه همانند دفاتر پیشخوان قضایی به سیستم الکترونیکی و درخواست از راه دور مجهز شوند گفت: نیازی نداریم و تمام کارها را مددکاران در داخل زندان انجام می دهند. اگر بخواهیم از این حرکت ها انجام دهیم خیال مردم راحت می شود که ستاد دیه ای هست و آنها را آزاد می کند.

اداره ثبت مانع ثبت مهریه های نامتعارف شود

جولایی در مورد مهریه های نامتعارف هم گفت: متاسفانه این مهریه ها همچنان وجود دارد و رسانه ها باید در این خصوص با جدیت فرهنگ سازی کنند. البته دستگاه های فرهنگ ساز هم کار نمی کنند. چرا باید جوانی که کارگر فصلی است همسرش را با ۵۰۰ سکه عقد کند؟ رسانه ها باید این فرهنگ غلط را به سلابه بکشند و از اداره ثبت بخواهند از هر طریق قانونی که می تواند مانع ثبت اینگونه مهریه ها شود. و نتیجه آن هم ۱۸۳۰ زندانی مهریه در زندانهای کشور است.

گفتگو با رییس ستاد دیه کشور

رئیس ستاد دیه کشور در پاسخ به اینکه بنیاد تعاون زندانیان اخیرا فتوایی از مراجع اخذ کرده بود که مردم می توانند خمس مال خود را برای آزادی زندانیان هزینه کنند گفت: بهتر است در کار هم دخالت نکنیم. بنده این بنیاد را محکوم می کنم. اگر این بنیاد واقعا زرنگ است برود اشتغال زندانیان را دنبال کند. سهم امام برای حوزه های علمیه است. در زمان وزیر دادگستری سابق اجازه استفاده از زکات برای آزادی زندانیان را از مراجع گرفتیم که آقای قرائتی فرمودند شما می توانید از راه های دیگر از خیرین کمک بگیرید و بگذارید زکات صرف امور خودش شود و صرف فقرا کنیم.

مخالفت ستاد دیه با پیشنهاد پدیده شاندیز

جولایی در پاسخ به اینکه در مراسم های گلریزان برخی چهره ها برای تبلیغات وارد گود می شوند تا خود را مطرح کنند و این یک سوءاستفاده است گفت: شرکت پدیده شاندیز نمونه آن بود. سال قبل یک تابلو فرش را ۱۰ میلیون تومان می خرد و بعد به مدیر ستاد دیه پیشنهاد می کند ۸ میلیارد تومان وام بگیرید و از طرف من زندانیان را آزاد کنید و من ۸۰ چک ۱۰۰ میلیون تومانی به شما می دهم تا اقساط بدهید. ستاد دیه استان خوشحال شدند و من مخالفت کردم و گفتم هر کدام از چک ها وصول شد به ازای هر کدام زندانی آزاد می کنیم اما پدیده شاندیز قبول نکرد.

۴۰۰ میلیارد تومان برای آزادی زندانیان نیاز داریم

رئیس ستاد دیه کشور با بیان اینکه برای آزادی زندانیان جرایم عمد که هم اکنون در زندان هستند نیازمند ۴۰۰ میلیارد تومان هستیم گفت: می خواهیم ۸۱۰۰ زندانی جرایم غیرعمد را آزاد کنیم که اولویت ما نسوان و بیماران صعب العلاج و نوجوانان هستند. البته به دلیل مشکلات اقتصادی از دولت فعلی تعهدی نخواستیم اما از مردم و خیرین می خواهیم در این خصوص ستاد دیه را یاری کنند. شماره حساب ما در بانک ملت ۷۴/۷۴ و در بانک رفاه ۲۲۴۰ و در بانک تجارت ۷۷۷۷ است و از صدا و سیما هم می خواهیم بیشتر با ستاد دیه همکاری و تعامل داشته باشد.