به گزارش خبرآنلاین به نقل از روابط عمومی سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی، در این نشست که عصر روز گذشته ۴ خرداد ماه برگزار شد دکتر ابوذرابراهیمی ترکمان، رئیس سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی، آیت ا… محمد علی تسخیری، مشاور مقام معظم رهبری در امور جهان اسلام، حجت الاسلام علی یونسی، مشاور رئیس جمهوری در امور اقلیت ها و ادیان، دکتر محقق داماد رئیس فرهنگستان علوم و شخصیت های برجسته از کلیسای آمریکا دکتر هانتر دستیار ارشد دینی کلیسای نورتلند، دکتر باربارا اسکینر رئیس شبکه ملی کشیشیان آمریکایی آفریقایی، دکتر جیمزآگوست کوالسکی رئیس کلیسای کتدرال، پروفسور آنتونی دسترو استاد حقوق دانشگاه کاتولیک واشتگتن و جمعی دیگر از دانشمندان و متفکران اسلامی و مسیحی حضور داشتند.
در این نشست حاضران درباره اهمیت همکاری متفکران دینی برای مقابله با افراطی گرایی و خشونت سخنرانی کردند. خلاصه سخنرانی های عنوان شده در این نشست را در جدول زیر می خوانید.

نام سخنران

خلاصه اظهارات

آیت الله تسخیری

مشاور مقام معظم رهبری در امور جهان اسلام

* تمامی ادیان، چه آسمانی و چه غیر آسمانی با افراط گرایی و خشونت مخالفند این مخالفت در ادیان ابراهیمی خیلی واضح است.

* جنگ خودش محل خشونت است، تعلیمات اسلام براساس تعامل زیبای بین انسان هاست. خداوند به همین دلیل جنگ را یک استثناء می داند مثل تجاوزی که به حقوق و کشورها می شود و باعثایجاد جنگ می گردد که آن هم حرکت محکومی است.

* جنگ تنها باید برای اهداف والایی از جمله رفع فتنه و فساد صورت بگیرد و حتی همین جنگ ها هم باید پاک باشند.

* دستوراتی را پیامبرگرامی اسلام(ص) هنگام وقوع جنگ به سربازان خود بیان فرمودند که نشان دهنده نظر اسلام در خصوص این پدیده است. اینکه کشتار جمعی، کشتن پیرمردان، پیرزنان و کودکان و حتی شکستن درختان در جنگ ممنوع است که این به ما جایگاه عدم خشونت و افراطی گری را می شناساند.

دکتر حداد عادل

رئیس فرهنگستان زبان و ادبیات فارسی

* در جهان امروز کشورهای غربی به مسیحی بودن احتیاج دارند و کشورهای مسلمان هم به مسلمان بودن و قطع نظر از اختلاف بین مسیحیت و اسلام، هر دوی ما به دین احتیاج داریم. باید درباره نیاز بشر امروز به دینداری و ایمان صحبت کنیم این وجه مشترک همه ماست. دنیای امروز از بی خدایی بیشتر رنج می برد تا بی اعتقادی به اسلام یا بی اعتقادی به مسیحیت.

* به عنوان مسلمانانی که ۳۵ سال پیش در ایران به نام دین انقلاب کرده ایم و حکومت دینی به وجود آورده ایم، ۳۵ سال است که متهم به خشونت و افراطی گری هستیم. بخصوص در سالهای اخیر، این عنوان خیلی بیشتر مطرح شده است.

* ما مخالف خشونت به معنی واقعی کلمه هستیم ولی برای دور بودن از خشونت، سکولار بودن را انتخاب نمی کنیم. در اروپا و آمریکا تصوری که از مذهب است، بیشتر تصور محبت آمیز و حوزه محدود کلیساست. در ذهن انسان غربی ثابت شده که به محض حرکت حکومت به سمت دین، خشونت حاصل می شود.

* اتفاقا ما معتقدیم برای رهایی جهان از خشونت، باید دین حکومت کند، درست برعکس آنچه به ما نسبت داده می شود. در جهان امروز، دوری از خدا نزد آنها که حکومت می کنند باعثجنگ های جهانی، خونریزی و خشونت های وسیع می شود.

* کسانی که در آفریقا و دیگر نقاط جهان به اعمال خشونت آمیز دست می زنند بی گمان از خدا فاصله گرفته اند. ما امتحان خود را پس داده ایم. عراق به ما حمله کرد و ما دفاع کردیم و احکام دینی خود را رعایت کردیم. وقتی صدام سلاح شیمیایی به کار برد، ما سلاح شیمیایی به کار نبردیم. امام خمینی(ره) به عنوان یک حاکم دینی نظرش این بود که به شهرها و مردم بی دفاع حمله نکنیم و امروز هم نظر رهبر ما همین است.

دکتر ابراهیمی ترکمان

رئیس سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی

* امروزه اقلیت های دینی تقریبا در همه کشورهای جهان حضور دارند. رابطه نزدیک بین پیروان ادیان ابراهیمی در جمهوری اسلامی ایران و تعلق جامعه اقلیت به اکثریت جامعه بر کسی پوشیده نسیت.

* ما معتقدیم اگر فرهنگ و عقاید دینی در یک قوم و جمعی ضعیف شود، آن قوم و جمعیت به راحتی تحت سلطه قرار می گیرد و افکار آنان را می توان به سادگی تحت تأثیر قرار داد. عزت هر فرد و قومی مبتنی بر پایبندی به ارزش ها و اعتقادات دینی و الهی آن قوم و ملت است. هیچ کشور و جمعیتی نمی تواند مستقل و آزاد باشد اگر مبانی قوی نداشته باشد. و این شعار همه پیامبران الهی است. این اقلیتی که در دنیا با تفکر استکباری و صهیونیستی هستند، علیه دین و دینداری تلاش می کنند. زیرا ایمان به خدا و ارزش های دینی را مانع رسیدن به اهداف شوم و استکباری خود می دانند.

* ما باید جهان امروز را در زمینه ی ارزش های دینی و انسانی رشد دهیم. زندگی امروز مردم جهان نیازمند همکاری و مشارکت جمعی است. امروزه به نام دین اقداماتی می شود که رهبران ادیان آن را قبول ندارند پس باید برای ترویج فرهنگ تحمل پذیری، پذیرش تنوع فرهنگ ها و همکاری تلاش کنیم.

* امروز وظیفه رهبران، اندیشمندان و پیروان ادیان این است که ارزش های دینی را بیش از پیش تقویت کنند و نسبت به مشترکات ادیان توجه و تأکید نمایند. خوشبختانه مشترکات ادیان الهی آن قدر زیاد و برای اجتماع و تعالی بشریت سازنده است که هرچه قدر وقت بگذاریم باز جای تلاش بسیار دارد.

* ما در جمهوری اسلامی ایران برآنیم تا با ترویج فرهنگِ " گفتگو " بیشترین زمینه ها و فرصت ها را برای گفتگوی علمی و همکاری بین پیروان ادیان فراهم کنیم و معتقدیم این گفتگوی عالمانه باعثرشد و تعالی انسان می شود.

* از جمله اقدامات جمهوری اسلامی ایران ایده «جهان علیه خشونت و افراطی گری» است که از سوی آقای دکتر روحانی رئیس جمهور محترم کشورمان در شصت و هشتمین مجمع عمومی سازمان ملل متحد در روز سوم مهر ماه ۱۳۹۲ مطرح شد و به تصویب رسید.

دکتر هانتر

دستیار ارشد دینی کلیسای نورتلند آمریکا

* خداوند در خلقت، تقاوت هایی ایجاد کرده تا براساس آن جهان مکان بهتری برای زندگی باشد.

* قرآن آیه ای دارد که در آن با این مضمون می فرماید که آنچه شما می پرستید را نمی پرستم و آنچه و من به آن معتقدم، شما به آن اعتقاد ندارید. در اینجا خدا در حال بیان تفاوت هاست.

* وقتی خ:. ۷

* هابیل و قابیل هدایایی برای خداوند آوردند از یکی پذیرفته شد و از دیگری نه. خدا از آنکه پذیرفته نشد پرسید چرا خشمگین هستی تو نیز کار خوب کن تا از تو نیز پذیرفته شود. بنابراین انسان دو گزینه دارد یا خوب باشد و یا اینکه به کارهای بد بپردازد.

* ما دو راه بیشتر نداریم یا باید هدیه خود به خدا را بهبود ببخشیم و یا اینکه در رقابت دائم با هم باشیم که منجر به خشونت و افراطی گری خواهد شد.

دکتر جیمز کوالسکی

رئیس کلیسای کتدرال آمریکا

* همیشه می شود بیشتر آموخت و من به عنوان رهرو دین خودم با حضور در نشست های گفتگوهای ادیان می توانم چیزهای زیادی در باره ادیان دیگر از جمله اسلام یاد بگیرم. اگر از آموزش و آگاهی دور باشیم و بخواهیم به توجیه اعتقادات ظاهری خود بپردازیم حالت افراطی پدیدار شده و تقابل بین ادیان رخ می دهد.

* باید درباره وظایف مشترکی که ما اندیشمندان دینی داریم، کوشاتر باشیم. باید در مقابل حمله ها و هجمه ها ایستادگی کنیم و اجازه ندهیم که این اتفاق ها رخ دهد.

* خلق زیبایی توسط خدا دلیل تنوع ادیان و ملل است، هربار ما به تفاوت های اطراف خود می نگریم، از آن لذت می بریم و در حقیقت به سمتی باید برویم که از خود و ارزش هایمان حفاظت کنیم.

دکتر آلکس روی میدلی

رئیس شورای ملی کلیساهای آمریکا

* در خصوص روابط مسلمانان و مسیحیان باید به فکر آینده بهتر باشیم و با قبول مسئولیت ها در خصوص نجات دنیا در زمان حال و آینده تلاش کنیم.

* خشونت به نام خدا، توهین به خداست. از جمله وظایف ما ایجاد صلح است و به گفته مسیح کسانی رستگار می شوند، که صلح می کنند. باید تعهد برای ایجاد صلح داشته باشیم تا نسل های آینده در صلح زندگی کنند.

* ما به دنبال آن هستیم تا نگاه ها را از سمت گفتگو در باره جنگ به سمت گفتگو برای صلح عادلانه تغییر دهیم.

* شورای ملی کلیساها راهکارهایی برای ایجاد صلح در جهان ارائه داده، از جمله ایجاد کمیته ای برای گفتگوی مستقیم با نمایندگان ادیان دیگر مانند حضور نمایندگان ما در نیجریه و مذاکره با مسلمانان این کشور.

* همچنین این شورا اقدام به تهیه لیستی از قوانین سخت گیرانه علیه مسلمانان کرده است تا قوانین مناسب را جایگزین آنها کند. این کار منجر به رفع اسلام هراسی خواهد شد.

* مقابله با اهانت به مقدسات از جمله راهکارهایی است که می تواند مانع از ایجاد خشونت و افراطی گری شود. باید با احترام به تفاوت دیدگاه ها و تاکید بر ارزش های مشترک به دنبال همکاریهای لازم برای رفع خشونت باشیم.

حمایت از طرح " جهان عاری از خشونت " رئیس جمهور ایران در بیانیه پایانی


اندیشمندان مسلمان و مسیحی شرکت کننده در این نشست در پایان با صدور بیانیه ای حمایت خود را از طرح رئیس جمهور کشورمان مبنی بر جهان عاری از خشونت و افراطی گری اعلام کردند. در این بیانیه که به دو زبان فارسی و انگلیسی منتشر شد، آمده است:
- اندیشمندان و متفکرینِ حاضر «اصل گفتگو» را ضروری ترین ابزار برای مقابله با خشونت و افراطی گری دانسته و امیدوارند در تداوم گفتگوهای مثبت و سازندة دینی به عالی ترین و بهترین هم اندیشی و همکاری در عرصه بین الملل دست یابند.
- برای نهادینه سازی زبان گفتگو بین ادیان الهی باید نخست فضای شناخت و تعارف به وجود آید سپس زمینۀ تفاهم و فهم مشترک پدید آید تا در نهایت امکان تعامل و همکاری­های بینادینی و همزیستی مسالمت آمیز رهبران و پیروان ادیان توحیدی فراهم گردد.
- هدف گفتگو دستیابی به مبانی مشترک به جای دست یافتن به آراء و نظرات مشترک است. در صورت ادراک و تعامل متقابل و احترام به عقاید یکدیگر است که زمینه لازم برای رفع سوء برداشت­ها و کاهش نزاع­های بیهوده و نهایتاً بسترهای فهم مشترک محقق خواهد شد.
- ما باید افقی را بگشاییم که در آن به جای جنگ، صلح، به جای خشونت، مدارا، به جای خونریزی، پیشرفت، به جای تبعیض، عدالت، به جای فقر، برخورداری و به جای استبداد، آزادی در سراسر جهان بهتر دیده شود.
- مسئولیت ویژه رهبران، پیروان ادیان و اندیشمندان و متفکرین دینی بر دفاع جمعی و متقابل از ارزش های والای دینی و پای بندی بر اصول مشترک ایمانی و اخلاقی است.
- ضرورت دارد رهبران دینی در قالب همکاری مشترک نسبت به رفع خشونت و افراطی گری بکوشند و راه خود را از کسانی که با دینی جلوه دادن رفتار خشونت آمیزِ خود چهره دین را مخدوش می کنند، جدا کنند.
- امروز شاهد ترویج خشونت به نام دین در سوریه، لبنان، آفریقای مرکزی، میانمار و نیجریه و… هستیم. که این رفتارها هرگز مورد تأیید بزرگان و رهبران دینی نبوده و تروریسم و افراط گرایی را به هر شکل آن محکوم می نمائیم.
- شرکت کنندگان حمایت خود را از طرح جناب آقای دکتر روحانی رئیس جمهور محترم ج. ا. ایران با موضوع «جهان عاری از خشونت و افراطی گری» که در شصت و هشتمین مجمع عمومی سازمان ملل متحد در روز سوم مهر ماه ۱۳۹۲ ارائه شد، و با رأی قاطع نمایندگان همه کشورها تأیید شد، اعلام می نمایند.
- حاضرین به پشتوانه تمامی امکانات مادی و معنوی خود تلاش در جهت تأمین منویات فوق از جمله اتخاذ تدابیر لازم برای تقویت ایده منفی خشونت و افراطی گرایی را وظیفه خود می دانند و امید دارند تحت عنایات خداوندی بتوانند گامی در جهت انجام وظایف و تعهدات دینی خود برداشته و موجب رضایت حق تعالی و سعادت و رستگاری دنیوی و اخروی رهبران و تمامی رهروان ادیان الهی را فراهم سازند.
/ ۶۲۶۲