ملت ایران: از لحاظ فیزیکی همیشه مردها به عنوان جنس قوی تر شناخته می شوند، اما در مقابل بیماری ها شاید اینگونه نباشد. حداقل نمی توان گفت مردها در مقابل بیماری قوی تر از زنان هستند. جدا از برخی بیماری ها که خاص مردان یا زنان است در بیماری های مشترک هم گاه زنان قوی تر از مردان هستند. اما اینجا بحثبر سر سرطان هایی است که بیشتر مردان را درگیر می کند.

همه مردان باید نشانه ها و شیوه های تشخیص سرطان ها را بشناسند تا در صورت ابتلا به این سرطان ها بسیار زود آنها را شناسایی کنند و اینگونه راه را برای تشخیص زودرس و در نتیجه درمان زودتر هموار کنند. یادتان باشد هیچ مردی در جهان نیست که از ابتلا به بیماری های مختلف(مانند سرطان ها) در امان باشد.

آزمایش خون فراموش نشود

۱ - سرطان پروستات

نشانه های زودرس:

واقعیت این است که در بیشتر موارد، این سرطان، نشانه زودرس ندارد. معاینه فیزیکی توسط پزشک متخصص یا انجام معاینه رکتال توسط دستگاه دیجیتال می تواند تشخیص زودرس بیماری را ممکن سازد. افزایش میزان PSA(آنتی ژن مخصوص پروستات) در آزمایش خون هم می تواند یکی از نشانه ها باشد.

زنگ خطر غیرواقعی:

مشکلات ادراری؛ تمام مشکلات ادراری مثل تکرر ادرار، احساس فوریت در دفع ادرار، کم شدن جریان ادرار و احساس عدم تخلیه کامل ادرار و قطره قطره شدن آن، می تواند ناشی از بزرگ شدن پروستات یا تنگ شدن مجرای ادراری باشد اما اینها نشانه های زودرس سرطان پروستات به حساب نمی آیند.

آزمایش های لازم:

اگر میزان PSA بالا باشد باید یک بیوپسی تشخیصی انجام شود، اگر هم میزان تغییرات PSA زیاد باشد نیاز به انجام بیوپسی است. کریستوفر سایگال، متخصص سرطان شناسی ارولوژی در دانشگاه پزشکی UCLA می گوید: «اگر میزان PSA در ۲آزمایش متوالی بالا بود باید بیوپسی پروستات انجام شود یا اگر میزان این آنتی ژن در حال افزایش به مقدار زیاد بود، اما اگر افزایش اندک بود و میزان PSA در حد بالا محسوب نمی شد، می توان اندکی صبر کرد در اینجا استثنائا صبر کردن زیاد خطرناک نیست.»

این درد سرطانی است

۲ - سرطان ریه

نشانه های زودرس:

بیشتر سرطان های ریه در مراحل اولیه هیچ علامتی ندارند اما سرفه هایی که خود به خود خوب نمی شوند و به درمان هم پاسخ خوبی نمی دهند یا سرفه هایی که همراه با خون یا خلط خونی هستند، می توانند نشانه وجود سرطان ریه باشد. درد سینه ای که همیشه وجود دارد و پایدار است و مقطعی نیست و به حرکت و فعالیت ربطی ندارد هم می تواند نشانه سرطان ریه باشد. دکتر ازرا کوهن، فوق تخصص سرطان شناسی در دانشگاه پزشکی شیکاگو می گوید: «درد دائمی در قسمت سینه که به طور معمول از صبح تا شب وجود داشته باشد و مثلا با فعالیت کم و زیاد نشود و سرفه های خشک یا خلط دار پیاپی که مدت دار باشند می توانند زنگ خطر ابتلا به این سرطان خطرناک باشد.»

زنگ خطر غیرواقعی:

سینه پهلو؛ اگر فردی به این بیماری مبتلا شود در عکس رادیوگرافی ساده از ریه او، حالتی مشابه ابتلا به سرطان ایجاد می شود. تفاوت مسئله در اینجاست که چند هفته پس از ابتلا به سینه پهلو، عکس ریه شما نشان دهنده یک ریه سالم است اما در مورد ابتلا به سرطان اینگونه نیست.

خون را جدی بگیرید

۳ - سرطان کولون(روده بزرگ)

نشانه های زودرس:

وجود خون در مدفوع؛ هرگز این علامت را کم اهمیت تلقی نکنید و همیشه آن را جدی بگیرید. حتی اگر فقط یک بار خونریزی در مدفوع داشتید هم باید آن را جدی بگیرید. ممکن است خونریزی در مدفوع ناشی از پولیپ های پیش سرطانی باشد و در صورتی که شما این علامت را نادیده بگیرید یک بیماری خطرناک را در زمانی که کاملا قابل درمان است نادیده گرفته اید. دکتر گرگ اندرس، فوق تخصص سرطان شناسی دستگاه گوارش در مرکز تشخیص سرطان فاکس چیز می گوید: «حدود نیمی از افراد مبتلا به سرطان کولون، تا مراحل پیشرفته بیماری هیچ علامت خاصی ندارند اما در مواردی که فرد ممکن است علامتی داشته باشد وجود خون در مدفوع شایع ترین و مهم ترین نشانه است.»

زنگ خطر غیرواقعی:

در بسیاری از مردان زیر ۵۰ سال، خونریزی در مدفوع می تواند ناشی از هموروئید(بواسیر) فیشرآنال(زخم در انتهای روده)، دیورتیکویت، کولیت روده یا وجود رگ های غیرطبیعی در دستگاه گوارش باشد اما در تمام این حالات هم باید به پزشک متخصص مراجعه کنید تا تشخیص صحیح صورت گیرد.

آزمایش های لازم:

یک کولونوسکوپی به پزشک اجازه می دهد تا مشکلات ریز و درشت روده بزرگ را متوجه شود و طی همین آزمایش پولیپ های روده را بردارد یا نمونه برداری(بیوپسی) تشخیصی لازم را انجام دهد.

خونریزی را جدی بگیرید

۴ - سرطان مثانه

نشانه های زودرس:

وجود خون در ادرار؛ چنین نشانه ای را همیشه جدی بگیرید. البته به طور معمول در مردان زیر ۶۰ سال وجود خون در ادرار ناشی از وجود سنگ کلیه است. بیشتر سرطان های مثانه متاسفانه دیر تشخیص داده می شوند. دکتر برایان رینی، متخصص سرطان شناسی در مرکز سرطان ناوسینگ سنتز در کلیولند می گوید: «سرطان مثانه اگر زود تشخیص داده شود کاملا قابل درمان است برای همین تشخیص زودرس و در مراحل اولیه این سرطان بسیار مهم است.»

زنگ خطر غیرواقعی:

مثانه پرکار که با علامت هایی مثل احساس دفع ادرار به صورت مکرر و احساس فوریت برای دفع ادرار همراه است. ادرار همراه با سوزش و درد هم معمولا نشانگر وجود یک عفونت است، نه وجود یک نوع سرطان.

آزمایش های لازم: انجام یک معاینه دید مستقیم و نیز انجام تست سلول شناسی روی نمونه ادرار که می تواند سلول های سرطانی پخش شده در جریان ادرار را تشخیص دهد.

وقتی غده ها بزرگ می شوند

۵ - لیمفوما

نشانه های زودرس:

غدد لنفاوی متورم و بزرگ شده که دردناک نیست. اینگونه غدد لنفاوی در گردن، زیر بغل یا ناحیه کشاله ران بیشتر مشاهده می شوند. یک عفونت ساده مثلا آنفلوآنزا هم می تواند باعثبزرگ شدن غدد لنفاوی شود، اما این بزرگ شدن ها اغلب طی یک هفته برطرف می شوند.

برای همین اگر غدد لنفاوی شما برای بیشتر از یک هفته متورم بود، حتما به پزشک مراجعه کنید. در ضمن کاهش وزن بی دلیل طی یک مدت یک یا ۲ ماهه، احساس خارش در سراسر بدن همراه با تورم موضعی(اما بدون وجود جوش) هم باید مورد توجه قرار بگیرند.

دکتر جان استیون هام، فوق تخصص سرطان های خون در بیمارستان سن جوزف بوستون می گوید: «باید در مورد علامت ها دقت زیادی داشت، همه علامت ها را با جزئیات در ذهن داشت و به تغییرات آنها هم کاملا توجه کرد.»

زنگ خطر غیرواقعی:

بزرگ شدن ناگهانی چند غده لنفاوی که ناشی از یک بیماری عفونی آشکار یا پنهان باشد.

آزمایش های لازم:

در یک آزمایش خون ساده هم می توان بیشتر نشانه های بیماری را پیدا کرد، اما تشخیص قطعی در مورد این سرطان باید با انجام نمونه برداری(بیوپسی) از یکی از غدد لنفاوی صورت بگیرد.

زندگی ایده آل