ملت ایران: یک متخصص پوست گفت: به طور معمول اثر بوتاکس بر روی پوست ۳ تا ۶ ماه باقی می ماند و پس از این مدت اثر بوتاکس از بین می رود و چروک ها مجددا ظاهر می شود.

دکتر سعید خیام باشی در گفت وگو با ایسنا، با اشاره به اینکه بوتاکس عصاره سم باکتری کلستریدیوم بوتولینیوم است که در درمان برخی بیماری های پوستی، اعصاب و زیبایی کاربرد دارد، اظهار کرد: پزشکان برای نخستین بار در سال ۱۹۸۷ متوجه تاثیر این ماده بر کاهش چین و چروک های صورت شدند اما بوتاکس از سال ۱۹۹۰ به صورت رسمی برای موارد زیبایی بکار برده شد.

این متخصص پوست با اشاره به اینکه تزریق بوتاکس یکی از روش هایی است که برای صاف کردن چین و چروک های صورت و ایجاد ظاهری جوان تر در افراد به کار می رود، اظهار کرد: بوتاکس پس از تزریق توسط عضله جذب می شود و با ایجاد نوعی فلج عضلانی موقت باعثمحو شدن و از بین رفتن چین و چروک های پوست می شود.

خیام باشی با بیان اینکه چین و چروک های ناشی از اخم کردن بین ابروها یا روی پیشانی و چروک های اطراف چشم و دهان که در موقع خندیدن ظاهر می شود از مواردی است که با تزریق بوتاکس قابل درمان است، ادامه داد: نوع چروک ها عمدتا ناشی از انقباض عضلات زیر پوستی هستند که با تزریق بوتاکس و کاهش توانایی انقباض این عضلات کاهش یافته و باعثکم شدن این چروک ها می شود.

وی اضافه کرد: بوتاکس علاوه بر کاهش چروک های پوستی برای بالا بردن سر بینی، اصلاح فرم سینه ها، کاهش دردهای میگرنی، و افتادگی پلک نیز کاربرد دارد.

این متخصص پوست با بیان اینکه به طور معمول اثر بوتاکس بر پوست ۳ تا ۶ ماه باقی می ماند و پس از این مدت اثر بوتاکس از بین می رود و چروک ها مجددا ظاهر می شود، گفت: این تاثیرات بستگی به محل تزریق دارد و در ۵ درصد موارد افراد به این تزریقات واکنشی نشان نمی دهد.

خیام باشی با بیان اینکه تزریق بوتاکس عارضه جسمی مهمی ایجاد نمی کند، خاطرنشان کرد: سوزش و قرمزی خفیف که پس از چند ساعت خودبه خود برطرف می شود و هم چنین در برخی افراد سردرد یا تهوع خفیف یا علائم سرماخوردگی که پس از دو تا سه روز بهبود می یابد از عوارض تزریق بوتاکس است.

وی با بیان اینکه تزریق بوتاکس چندان دردناک نیست، گفت: تزریق بوتاکس باید حتما با مشورت و زیر نظر پزشک متخصص پوست انجام شود زیرا شخص تزریق کننده باید آگاهی لازم در خصوص عوارض و روش مقابله با آن را داشته باشد.