چاقی و اضافه وزن، بی‌میلی جنسی، افزایش چین و چروک، دردهای بی‌امان قاعدگی و ترس از زایمان طبیعی این روزها به بزرگ‌ترین کابوس‌های دختران و زنان تبدیل شده است؛ بیماری‌هایی که می‌توانند تاثیری عمیق بر روند زندگی زنان بگذارند و در صورت تداوم و عدم درمان به مرور صدمات جبران‌ناپذیری بر زندگی زناشویی و کانون گرم خانواده می‌گذارند.

پخش فصل چهارم از سریال پایتخت و حضور منگ هانگ چانگ، بازیگر چینی در نقش چوچانگ، همسر ارسطو و توصیه‌های او به آداب و رژیم غذایی مردم چین و تاثیر طب سنتی و سوزنی چین در درمان بیماری‌ها بهانه‌ای به دست‌مان داد تا راهکارهای درمانگران طب سنتی چین را برای درمان شایع‌ترین و رایج‌ترین بیماری‌ها و اختلال‌های زنان در گفت‌وگو با دکتر رضا حشمت، رئیس انجمن طب سوزنی ایران بررسی کنیم.

نسخه‌های طب چینی برای درمان چاقی

سازمان بهداشت جهانی از طب چینی به عنوان یک شیوه درمانی کمکی در کنار رژیم‌درمانی نام می‌برد در حالی که متخصصان طب سنتی چین و طب‌سوزنی در جهان مدعی‌اند که این شیوه درمانی با نگاه جامعی که دارد می‌تواند به عنوان درمان مستقل برای کاهش وزن باشد. دکتر رضا حشمت در این باره می‌گوید: طب چینی برای درمان چاقی راهکارهای متنوعی دارد و متناسب با منشا و علت چاقی در افراد یک یا چند تکنیک را در کنار هم برای بیمار تجویز می‌کند. از دیدگاه طب چینی دلایل مختلفی وجود دارد که افراد چاقی را تجربه می‌کنند.

همه نسخه‌های چوچانگ

گاهی ابتلا به یک بیماری یا اختلال گوارشی موجب چاقی می‌شود؛ مثلا کمبود انرژی در دستگاه گوارش، کندی متابولیسم، ضعف این دستگاه یا تجمع رطوبت در دستگاه گوارش موجب چاقی فرد می‌شود و گاهی ممکن است اختلالات موجود در کبد یا نوع مزاج فرد سبب‌ساز چاقی او باشد. در این شرایط فرد مبتلا به یک یا چند مورد از این اختلال‌ها ممکن است میزان مواد غذایی متناسب و کالری مناسبی را در هر وعده غذایی دریافت کند اما به دلیل وجود این مشکلات به اضافه وزن و چاقی مبتلا شود.

در این شرایط براساس تشخیص متخصص ابتدا عامل یا عوامل بروز چاقی شناخته و برای درمان آن اقدام می‌شود. همین امر موجب می‌شود درمانگران چینی این روش را کارآمدتر از روش‌های طب مدرن بدانند چون علاوه بر درمان چاقی ریشه‌های به وجود آمدن آن را نیز درمان می‌کنند.

طب سوزنی گام اول درمان

در این شیوه بیمار بعد از معاینه طی جلساتی که پزشک برایش معین می‌کند طب سوزنی دریافت می‌کند. در این روش بعد از ۱۰ جلسه که عموما یک ماه طول می‌کشد انتظار می‌رود بیمار چهار تا شش کیلوگرم وزن کم کند و این روند متناسب با وزن بیمار و میزان کیلویی که باید کم کند، ادامه می‌یابد. متخصص طب سوزنی در این شیوه روی مردین‌ها و نقاط خاصی از بدن سوزن می‌زند که در این شرایط به کنترل اشتهای کاذب فرد کمک می‌کند و ریزه‌خواری‌های او را کاهش می‌دهد و در عین حال اختلال‌های احتمالی دستگاه‌های درونی او را نیز کنترل و درمان می‌کند.

گاهی ممکن است فرد به دلیل استرس یا افسردگی دچار پرخوری شود که در این شرایط با تشخیص درمانگر علاوه بر نقاط مربوط به چاقی، نقاطی که به افزایش میزان نشاط و آرامش فرد مرتبط است نیز سوزن زده می‌شود تا کاهش وزن بهتر و سریع‌تر اتفاق بیفتد. در این صورت به مرور جلسات طب سوزنی از هفته‌ای سه‌بار به هفته‌ای دوبار و در نهایت به ماهی یک‌بار کاهش می‌یابد و بیمار دیگر لازم نیست هر ماه‌ و هر هفته سوزن دریافت کند.

درمان چاقی موضعی به روش چینی

چاقی‌هایی که در ناحیه اندام تحتانی مثل باسن، ران‌، بازو، سینه، صورت و غبغب بروز می‌کند با کمک طب سوزنی تا حدودی قابل کنترل است. بسته به واکنش‌های بدن بیمار به درمان و میزان چاقی موضعی بین ۱۰ تا ۲۰ جلسه درمانی توصیه می‌شود. معمولا متخصص بعد از چند جلسه درمانی می‌تواند تشخیص دهد که آیا موضع مورد نظر به این شیوه درمان پاسخ می‌دهد یا نه. در این شرایط با تشخیص این موضوع روند درمان برای بیمار تا کسب نتیجه تمدید می‌شود.

فوت‌ کوزه‌گری چینی‌ها برای کاهش وزن

درمانگران طب چینی علاوه بر گیاه‌درمانی و طب سوزنی از روش‌های درمانی دیگری برای کاهش وزن استفاده می‌کنند تا ماندگاری روند درمان را تثبیت کنند. این شیوه‌ها به اصلاح عملکرد دستگاه‌های داخلی و بهبود سوخت‌وساز بدن کمک می‌کند:

طب فشاری: این روش نیز با اتکا به همان نقاط طب سوزنی و مردین‌ها به کاهش وزن بیمار کمک می‌کند. متخصص می‌تواند با آموزش نکاتی ابتدایی به بیمار از او بخواهد که نقاطی خاص را در طول روز فشار دهد تا در کنار طب سوزنی به تسریع روند درمانش کمک کند.

داروی گیاهی: تجویز برخی از داروهای گیاهی و گیاهان دارویی چینی هم می‌تواند به تسریع روند کاهش وزن کمک کند اما از آنجا که این گیاهان در حال حاضر در دسترس نیستند درمانگران طب چینی و سوزنی با مشاوره با متخصصان طب سنتی ایران گیاهان دارویی داخل کشور را به بیماران‌شان توصیه می‌کنند که تجویز این گیاهان با توجه به طبع و مزاج هر فرد متفاوت است.

تای‌چی و چی‌گونگ: هرگونه ورزشی که به بهبود سوخت‌وساز بدن و کالری‌سوزی منتهی شود در کنار شیوه‌هایی درمانی طب رایج و طب سنتی برای کاهش وزن موثر است اما مزیت روش‌هایی مانند چی‌گونگ و تای‌چی این است که در کنار افزایش سوخت‌وساز بدن به اصلاح جریان انرژی و بهبود عملکرد اندام‌ها و دستگاه‌های داخلی مثل دستگاه گوارش، کبد، طحال و سایر اندام‌هایی که مهم‌ترین نقش را در کاهش وزن و رسیدن به تناسب اندام دارد، ایفا می‌کند. این شیوه‌ها با اصلاح چرخش انرژی در بدن و تخلیه انرژی درونی به سلامت دستگاه‌های بدن کمک می‌کنند.

دانه درمانی: در طب سوزنی گوش و نقاط مختلف آن برای درمان بیماری‌های مختلف مورد استفاده قرار می‌گیرد؛ به این معنی که هر نقطه‌ای از گوش برای درمان بیماری خاصی است و با ماساژ یا استفاده از سوزن در آن نقطه می‌توان بیماری مربوطه را درمان کرد. کاهش اشتها و درمان چاقی هم نقطه خاصی در گوش را به خود اختصاص داده که درمانگر با ماساژ آن ناحیه گوش یا استفاده از سوزن می‌تواند اشتهای فرد را کنترل کرده و چاقی و اضافه وزن را درمان کند. در طب چینی برای تاثیر بهتر این نوع درمان، از دانه گیاه سید(بر وزن سیب) استفاده می‌کنند؛ یعنی این دانه را به نقطه خاصی از گوش فرد چسبانده و همراه ماساژ، اشتها را کنترل می‌کنند.

خداحافظی با دیسمنوره، شایع‌ترین درد زنانه!

دیسمنوره یکی از شایع‌ترین دردهایی است که زنان در زمان قاعدگی، قبل یا بعد از آن تجربه می‌کنند. افرادی که از دیسمنوره رنج می‌برند عموما دردهایی را در بخش پایینی شکم و کمر احساس می‌کنند که این درد تا پایان آخرین روز قاعدگی آنها را همراهی می‌کند.

به گفته دکتر حشمت، چینی‌ها برای درمان این دردها اعتقادی به تجویز داروهای مسکن و تسکین‌دهنده‌ها ندارد. آنها بر این باورند که درد خانم‌ها در دوران قاعدگی به دلیل کاهش میزان انرژی یا به دلیل کاهش میزان جریان گردش خون در بدن یا به دلیل سوءتغذیه و عدم مصرف مواد غذایی مغذی یا بسته بودن کانال‌های انرژی در مسیر کبد و کلیه است.

این درمانگران بهترین روش درمان چینی برای این دردها را طب سوزنی می‌دانند. در این شیوه درمانی بیمار پس از دریافت یک تا دو دوره سوزن برای همیشه از شر این دردها راحت می‌شود. بیمار در صورتی که پنج روز قبل از قاعدگی از این شیوه استفاده کند، بعد از یکی، دو دوره به‌طور کلی از شر این دردها آسوده می‌شود.

ماساژدرمانی قدم دوم درمان

تکنیک‌های فشاردرمانی کف پا توسط متخصص طب فشاری از دیگر راهکارهای طب سنتی چین برای کنترل دردهای زنانه است. بیمار می‌تواند با یادگیری برخی از این تکنیک‌ها و اجرای آنها پیش از قاعدگی به کاهش و تسکین دردهای دوران قاعدگی خود کمک کند.

براساس مطالعه‌ای که در دانشگاه کالیفرنیا انجام شده، ۶۲ درصد از زنانی که از تکنیک‌های فشاردرمانی یا رفلکسولوژی در روزهای قبل از قاعدگی بهره برده‌اند، با کاهش محسوس درد در این دوران روبه‌رو بوده‌اند یا دردی را در این دوره تجربه نکرده‌اند.

طب سوزنی یا بوتاکس؟

این روزها یکی از رایج‌ترین شیوه‌های درمان چین و چروک در میان بانوان استفاده از بوتاکس است. متخصص در این شیوه با تزریق دارو عصب بیمار را فلج می‌کند و باعثبرطرف شدن چین و چروک ناحیه می‌شود. چینی‌ها به جای این شیوه از طب سوزنی استفاده می‌کنند و به بهبود جریان گردش خون در موضع مورد نظر و باز شدن گره‌ها و انقباض‌های عضلانی آن ناحیه کمک می‌کنند تا چین‌ها از هم باز شوند. دکتر حشمت درباره روند درمان چین و چروک به سیب سبز می‌گوید: برای درمان بین ۱۰ تا ۱۵ جلسه درمانی لازم است که به تشخیص پزشک تجویز می‌شود.

همه نسخه‌های چوچانگ

بعد از این دوره برای ماندگاری اثر درمان بیمار هر پنج، شش ماه یک بار به متخصص طب سوزنی مراجعه می‌کند تا با دریافت سوزن و یادآوری آن به ماندگاری اثرات درمانی کمک کند بدون آنکه نگرانی از بابت عوارض آن وجود داشته باشد. البته این شیوه درمانی بیشتر برای خانم‌های زیر ۴۰-۴۵ سال موثر است و در شرایطی که چین‌ها عمیق‌ شده‌ باشند یا روند کلاژن‌سازی در بدن متوقف شده باشد چندان موثر نیست.

درمان نازایی به سبک چینی‌ها

مرور مجموعه مقالاتی که درباره طب سنتی چین و درمان ناباروری در نشریات علمی جهان منتشر شده نشان می‌دهد محبوب‌ترین شیوه‌ چینی‌ها برای درمان این مشکل طب گیاهی و طب سوزنی است. در چین بیش از ۱۵۰ گیاه دارویی مختلف وجود دارد که به صورت مفرد یا ترکیبی فرمول‌هایی پیچیده اما موثر برای درمان ناباروری در مردان و زنان را ارائه می‌کنند که برخی از آنها به تایید سازمان بهداشت جهانی رسیده و برخی هنوز در حال بررسی و مطالعه است.

در کنار گیاه‌درمانی، طب سوزنی نیز در زمینه درمان ناباروری در گروه روش‌های درمانی موثر در طب چینی یاد شده که برخی از تکنیک‌های آن در داخل کشور نیز قابل دسترسی است. برای مثال تاثیر طب سوزنی در درمان ناباروری‌های ناشی از چسبندگی لوله‌های رحمی یا ناباروری ناشی از التهاب‌های لگنی آندومتریوز چندان موفق نیست اما به تقویت و بهبود عملکرد تخمدان‌ها کمک کند یا جریان خونرسانی به آندومتریوز و افزایش ضخامت و پوشش دیواره رحم را موجب شود.

افزایش شانس موفقیت IVF با طب سوزنی

بعد از معاینات و بررسی بیمار در صورتی که مشخص شد دستگاه زنانه به لحاظ ارگانیک در وضعیت طبیعی قرار دارد؛ یعنی چسبندگی در این ناحیه وجود ندارد و در عین حال شرایط آناتومیک رحم و تخمدان‌ها نیز مناسب است و تغییرات هورمونی هم در شرایط مطلوب قرار دارد اما با این وجود لقاح و بارداری صورت نمی‌گیرد طب سوزنی می‌تواند مداخله کند.

دکتر رضا حشمت با اشاره به این مطلب اضافه می‌کند: استفاده از طب سنتی قبل و همزمان با IVF کمک می‌کند تا جریان خون در تخمدان‌ها و رحم بیشتر شود و لانه‌گزینی بهتر و ماندگارتری انجام ‌شود. در این شرایط بیمار سه، چهار هفته قبل از لقاح آزمایشگاهی خارج رحمی(IVF) یا انتقال تخمک اهدایی طب سوزنی دریافت می‌کند و شانس باروری خود را افزایش می‌دهد.

درحقیقت طب سوزنی می‌تواند در کنار دیگر روش‌های درمان ناباروری به کار بیاید و به درمان ناباروری کمک کند.

بهبود رهاسازی تخمک با سوزن

یکی از موثرترین روش‌های درمانی چینی درمان ناباروری‌هایی است که به دلیل نقصان در رهاسازی تخمک در زنان دیده می‌شود. در این نوع از ناباروری که تنها ناشی از رهاسازی نامناسب تخمک است طب سوزنی می‌تواند به عنوان یک درمانگر موفق وارد عمل شود. اما اگر علت ناباروری به دلیل اختلال‌های موجود در رحم و اندازه آن باشد یا اختلال در ظاهر تخمک باشد، این شیوه نمی‌تواند درمان مناسبی را ارائه کند.

درمان جوش و آکنه با گوآشادرمانی

درمانگران طب سنتی چین برای درمان برخی از ناراحتی‌ها و مشکلات پوستی مانند انواع جوش، آکنه و کهیر از گوآشادرمانی، گیاه‌درمانی، رژیم‌درمانی و طب سوزنی استفاده می‌کنند. آنها معتقدند بسیاری از ناراحتی‌های پوستی به‌ویژه جوش‌ها و آکنه‌ها با عدم تعادل مزاج فرد و گرم‌شدن طبع همراه است بنابراین در کنار دستورات گیاهی و ارائه رژیم غذایی مناسب با طبع بیمار به تعدیل مزاج او کمک می‌کنند.

ضمن آنکه با کمک گوآشادرمانی به خروج حرارت از اندام و موضع مورد نظر می‌پردازند. گوآشا ابزاری است که به کمک آن خراش‌هایی بسیار سطحی روی پوست بیمار ایجاد می‌کنند تا از طریق آن بخشی از حرارت موضعی بدن بیمار را تعدیل کنند. از طرفی یکی دیگر از عوامل بروز آکنه و جوش عوامل بیرونی و محیطی مثل استرس، اضطراب یا عدم هماهنگی ترشح هورمون‌هاست که درمانگران چینی برای درمان آن از طب سوزنی بهره می‌گیرند.

نسخه‌ای برای تیرگی دور چشم

سیاهی دور چشم بسیاری از خانم‌ها را کلافه کرده؛ خصوصا خانم‌هایی که همه راه‌های درمان را امتحان کرده‌اند. لازم است از طب سوزنی در این باره هم بدانید. یکی از دلایل بروز سیاهی‌های دور چشمی عدم جریان مناسب خون در این ناحیه است. سوزن‌های طب سوزنی می‌تواند به بهبود گردش جریان خون دور چشم کمک کند. درحقیقت این سوزن‌ها باعثاز بین رفتن گرفتگی‌های کانال‌های انرژی و غذارسانی بهتر به سلول‌های پوستی می‌شود.

به این ترتیب خون و انرژی از راکد ماندن خارج شده و به مرور سیاهی و لک‌های دور چشم از بین می‌رود. این در حالی است که درمانگران طب سوزنی چین از متدهایی برای درمان اختلال کبد نیز به‌طور همزمان استفاده می‌کنند.

تجربه زایمان طبیعی و بدون درد

درد زایمان یکی از بزرگ‌ترین دلایلی است که زنان را علاقه‌مند به زایمان غیرطبیعی یا سزارین می‌کند. همواره متخصصان و پزشکان توصیه می‌کنند داشتن زایمان طبیعی سلامت مادر و کودک را بیشتر تضمین می‌کند اما تجربه مادران از زایمان‌های طبیعی و دردکشیدن آنها موجب شده تا میل عجیبی به سزارین در میان زنان باردار وجود داشته باشد. چینی‌ها برای کنترل این درد و تشویق بانوان به زایمان طبیعی و بهره‌مندی از فواید آن برای مادر و نوزاد علاوه بر طب سوزنی از تکنیک‌هایی استفاده می‌کنند که دسترسی به آنها در کشورر با مراجعه به متخصصان طب چینی و سوزنی امکان‌پذیر است.

درمان‌های کمکی طب چینی

فشاردرمانی

متخصصان فشاردرمانی معتقدند استفاده از این تکنیک در طول دوران بارداری زیر نظر متخصص کمک می‌کند تا توان مادر افزایش یافته و زایمان طبیعی بدون درد و آرامی را پشت سر بگذارد. این شیوه تنها زمانی که خطر از دست رفتن جنین وجود دارد از سوی متخصصان فشاردرمانی منع شده است در غیر این صورت تحت شرایط عادی استفاده از فشاردرمانی و بهره‌گیری از ماساژ کف دست و پا کمک زیادی به آرامش مادر و جنین و حفظ تعادل و تندرستی بدن آنها می‌کند.

ماساژ تونیا

از دیدگاه درمانگران طب سنتی چین میزان و شدت دردهایی که مادر حین زایمان تجربه می‌کند، همگی ناشی از زایمان نیست بلکه دلیل اصلی آن دردهای کهنه و مزمنی است که عضلات، مفاصل و اندام‌های مادر را در برگرفته است. به عنوان مثال تمامی کوفتگی‌ها، اسپاسم‌های عضلانی و گرفتگی آنها می‌تواند در حین زایمان به افزایش درد مادر منتهی می‌شود. اما در صورتی که مادر پیش از بارداری و در دوران بارداری ماساژ تونیا را تحت نظارت متخصص دریافت کند و همزمان مراقبت پزشک زنان و متخصص طب چینی را داشته باشد، می‌تواند زایمانی بدون درد یا با درد بسیار خفیف را تجربه کند.

این گروه برای آنکه بتوانند نیروی زایمان بیشتری داشته باشند می‌توانند با دریافت ماساژ روی نقاط طب سوزنی نیروی خود را افزایش داده و به این ترتیب زایمان بهتری را تجربه کنند چرا که خود زایمان یک فرآیند انرژی‌بر و بزرگ است که بخش زیادی از نیروی مادر را به خود اختصاص می‌دهد. این ماساژ موجب تسهیل خروج جنین و جفت از رحم مادر می‌شود و در مجموع سلامت مادر و جنین را حین زایمان تضمین می‌کند.

معجزه طب سوزنی در درمان میگرن

میگرن از جمله دردهایی است که در زنان شایع‌تر از مردان است و بسیاری از خانم‌ها با دردهای میگرنی دست و پنجه نرم می‌کنند؛ سردرد ضربان‌داری که ممکن است در پیشانی، نواحی گیجگاهی و پشت سر به‌تدریج شروع شود و تهوع و استفراغ را هم به دنبال داشته باشد. اگر میگرن داشته باشید حتما می‌دانید که وقتی دردهای میگرنی عود می‌کند فرد را به استراحت در مکانی تاریک و آرام و بستن سر با دستمال وادار می‌کند. برخی زنان دردهای میگرنی را فقط در دوران عادت ماهانه تجربه می‌کنند که شکل بروز این درد در افراد مختلف متفاوت است. دردهای میگرنی با درمان‌های کلاسیک و درمان با استفاده از طب سوزنی کنترل می‌شود.

درمان کلاسیک همان پیشگیری از عود بیماری و درمان‌های دارویی را در برمی‌گیرد اما بسیاری از بیماران ترجیح می‌دهند از درمان نوین طب سوزنی بهره بگیرند. سال‌هاست در چین برای درمان سردردهای میگرنی از طب سوزنی بهره می‌گیرند به علاوه تحقیقات زیادی تایید کرده که طب سوزنی در درمان سردردهای میگرنی تاثیر مثبت داشته است. طب سوزنی با خونرسانی بیشتر در ناحیه سر، منجر به افزایش اکسیژن و مواد غذایی به این ناحیه از بدن می‌شود. به علاوه با تاثیر بر سیستم ایجاد آرامش در بدن(یعنی سیستم پاراسمپاتیک)، سبب کاهش استرس، اضطراب و افزایش آرامش فرد می‌شود و همین موضوع هم تا حد زیادی در درمان دردهای میگرنی موثر است. این نوع درمان از هفته‌ای سه تا چهار بار آغاز شده و به‌تدریج کاهش می‌یابد. تعداد حملات سردرد هم به‌تدریج و پس از چند جلسه کمتر می‌شود.

همه نسخه‌های چوچانگ

شایعاتی درباره طب چینی که نباید باور کنید

۱. برجسته‌سازی لب و گونه

اگر این روزها با تبلیغاتی مبنی بر برجسته‌سازی لب، گونه یا سینه با کمک طب چینی یا سوزنی مواجه شدید به آن دل نبندید. امکان برجسته‌سازی لب با کمک طب سوزنی وجود ندارد و برجسته‌سازی گونه و سینه با طب سوزنی به‌ندرت امکان‌پذیر است چراکه برخلاف کاهش وزن و سایز موضعی، افزایش سایز یا برجسته‌سازی با کمک طب سوزنی پروسه دشوار و طولانی‌مدتی را به دنبال دارد.

۲. افزایش قد

افزایش قد با کمک طب سوزنی از جمله پروژه‌هایی است که تحقیقات زیادی درباره آن در حال انجام است و هنوز نتیجه قطعی آن توسط سازمان بهداشت جهانی منتشر نشده است. با این وجود این شیوه تنها در افرادی که رشد صفحه رشد استخوانی(برای دخترها زیر ۱۷ سال و برای پسرها زیر ۱۸ سال) آنها به پایان نرسیده، موثر است. با این وجود می‌توان برای این گروه از افراد افزایش قدی بین دو تا پنج سانت را متصور شد.

۳. ریزش مو

درمان ریزش مو با طب سوزنی نیز تنها در یک مورد امکان‌پذیر است؛ آن هم در شرایطی که علت ریزش مو در فرد ناشی از عوامل بیرونی مانند استرس، اضطراب یا بی‌خوابی باشد. در این شرایط درمانگر طب سوزنی با درمان اختلال‌های ذکر شده و تجویز جلسات طب سوزنی به درمان و برطرف شدن ریزش مو کمک می‌کند چراکه بر اساس گزارش‌های WHO طب سوزنی درمان استرس و بی‌خوابی در خط مقدم درمان است.

۴. بی‌میلی جنسی زنان

درمان بی‌میلی جنسی در زنان نیز از آن دست اختلال‌هایی است که تنها در یک وضعیت توسط طب سوزنی قابل درمان است. اگر این بی‌میلی ناشی از ابتلا به افسردگی باشد، طب سوزنی‌ می‌تواند به عنوان درمان کمکی به آن کمک کند. در این شرایط متخصص طب سوزنی با همراهی روانپزشک و روانشناس می‌تواند به درمان این نوع بی‌میلی کمک کند ضمن آنکه هر ورزش نشاط‌آور از قبیل چی‌گونگ و تا‌ی‌چی نیز می‌تواند روند درمان را بهترکند.