رئیس انجمن علمی جراحان عمومی ایران، اظهارداشت: بیماری های پستان بعد از پوست، شایع ترین سرطان محسوب می شود بطوریکه بر اساس آمار جهانی از هر چهار زن، یک نفر به این عارضه مبتلا می شود.

دکتر بهزاد رحمانی از برگزاری دهمین کنگره سالیانه انجمن علمی جراحان عمومی ایران در مرداد ماه سال جاری خبر داد و افزود: دو رویکرد اساسی کنگره امسال " مدیریت جراحی در بحران و تروما " و همچنین " مدیریت در بیماری های پستان، دیروز، امروز و فردا " خواهند بود و در این راستا بالاترین امتیاز بازآموزی مدون و مداوم، برای شرکت کنندگان گروه های هدف لحاظ خواهد شد.

وی با بیان اینکه کارگاه های آموزشی با موضوعاتی چون کاربرد لیزر در جراحی، جراحی های سرپایی، کاشت مو با دستگاه Fat transfer surgery، Thread face lift نیز تدارک دیده شده است، گفت: برای گروههای هدف از جمله زنان، جراحی عمومی، جراحی قفسه صدری، بیهوشی، طب کار، جراحی اطفال، جراحی قلب، اورولوژی، طب اورژانس، رادیولوژی و داخلی برنامه مداوم با حداکثر امتیاز ۱۸ خواهیم داشت.

رحمانی در خصوص ضرورت مدیریت بیماری های پستان تصریح کرد: بیماری های پستان بعد از پوست، شایع ترین سرطان محسوب شده و بر اساس آمار جهانی از هر چهار زن، یک نفر به آن مبتلا می شود.

رئیس انجمن علمی جراحان عمومی ایران افزود: اگرچه متاسفانه سن ابتلا به این بیماری پایین آمده است ولی خوشبختانه به موازات آن با افزایش فراگیری روش های پیشگیری و تشخیص مواجه هستیم و خوشبختانه زنان مبتلا زودتر به پزشک مراجعه می کنند.

وی با بیان اینکه شاید حدود ۱۵ سال پیش، زنان در مراحل پیشرفته بیماری به پزشک مراجعه می کردند که دیگر چندان کاری از کسی ساخته نبود، عنوان کرد: اکنون مدت هاست که کمتر شاهد موارد پیشرفته هستیم و مراجعات زودهنگام به درمان سرطان کمک می کند.

رحمانی همچنین به نقش جراحی عمومی در تروما اشاره کرد و گفت: جراحی عمومی، چند وجهی است و در زمان جنگ بیشترین کاربرد را داشت. در حال حاضر زمان آن فرارسیده است که یک بار دیگر نقش جراحان عمومی را در بحران ها نظیر جنگ، زلزله و بلایای آسمانی مرور کنیم.

رئیس انجمن جراحان عمومی ایران ادامه داد: در زمان بحران، حجم ضایعات وارده متعدد و متکثر است و پزشکی می تواند کارآمد باشد که بتواند بیماری های مختلف را اداره کند. به عبارتی یک جراح عمومی باید از قفسه صدری، قلب و کلیه گرفته تا سیستم گوارشی و … اطلاعات اداره یک بیمار اورژانسی را داشته باشد.

دهمین کنگره سالیانه انجمن علمی جراحان عمومی ایران از ۲۱ تا ۲۳ مرداد ماه در محل سالن همایش های بین المللی رازی تهران برگزار می شود.