دکتر علیرضا استقامتی متخصص غدد بیمارستان امام خمینی(ره) در خصوص ادعای یکی از پزشکان کشورهای منطقه مبنی بر درمان قطعی دیابت با عمل جراحی که اخیراً در شبکه های ماهواره ای تبلیغ می شود، گفت: این روش درمان عمل جراحی، فقط مختص به این فرد نیست بلکه روشی است که در همه کشورهای دنیا از جمله کشور ما قابل انجام است.

عضو شورای آموزش پزشکی و تخصصی وزارت بهداشت با بیان اینکه این روش، یک جراحی بای پس است که بر روی دستگاه گوارش افراد دیابتی بسیار چاق انجام می شود، گفت: در این جراحی با روش جابه جایی در دستگاه گوارش، معده کوچک می شود و به دلیل اثراتی که در هورمون های بدن ایجاد می کند در عده ای از افراد دیابتی نیاز به انسولین را کم و در عده ای نیاز به انسولین را از بین می برد.

عضو انجمن غدد درون ریز کشور در عین حال خاطرنشان کرد: بر روی این روش جراحی مطالعات گسترده ای صورت نگرفته است و نتایج دراز مدت تاثیر آن مشخص نیست.

وی با اشاره به این که در حال حاضر ۵ میلیون نفر در کشور و ۳۵۰ میلیون نفر در جهان مبتلا به دیابت هستند، گفت: بر اساس نتایج مطالعات انجمنهای معتبر علمی دیابت دنیا، این روش به صورت عام و برای همه دیابتی ها توصیه نمی شود.

استقامتی از هموطنان خواست برای درمان هرگونه بیماری از پزشک متخصص خود و از مراکز درمانی توصیه های پزشکی و درمانی را دریافت کنند.

وی خاطرنشان کرد: شبکه های ماهواره ای که بیشتر به دنبال کسب منافع مادی می باشند، ابراز مناسب و دقیقی برای کسب اطلاعات پزشکی و درمانی مناسب نیستند.

اخیرا، افرادی از کشور ترکیه طی تماس تلفنی با برخی از بیماران دیابتی داخل کشور با انتساب خود به بیمارستان فوق تخصصی آلمان مستقر در استانبول ترکیه، بیماران را برای درمان قطعی دیابت تشویق و ترغیب به تعیین وقت می نمایند. این درحالی است که بنا بر اعلام متخصصین غدد کشورمان مطالعات گسترده ای برای قطعی بودن نتیجه درمان دیابت صورت نگرفته است و نتایج درازمدت تاثیر آن مشخص نیست و این روش درمانی برای همه دیابتی ها توصیه نمی شود.