ملت ایران:کمردرد سن و سال نمی شناسد و ۷۰ درصد آدم ها در طول زندگی شان لااقل یک بار کمردرد می گیرند.

کمر درد می تواند به دلایل مختلفی بروز کند، اما شش اشتباه جالب و بزرگه در رابطه با کمردرد وجود دارد.
* می گویند اولین و بهترین درمان کمردرد، استراحت مطلق برای مدتی طولانی است:
برخلاف این عقیده که قبلا بین پزشکان و بیماران رواج داشت، این روزها بیشتر پزشکان معتقدند که استراحت مطلق، بویژه برای طولانی مدت، کار درستی نیست و داشتن فعالیت های سبک، روند بهبود کمردرد را تسریع می کند. البته یک دوره کوتاه استراحت غالبا مفید است، ولی استراحت مطلق، آن هم برای مدتی طولانی، ضررش بیشتر از فایده است.
* می گویند آخرین و موثرترین درمان کمردرد، جراحی است:
جراحی، آخرین درمان است، ولی موثرترین نیست. در واقع، هیچ روش جراحی موثری برای درمان کمردردهای ناشی از مشکلات عضلات و بافت های نرم وجود ندارد و جراحی معمولا برای مشکلاتی مانند فتق دیسک بین مهره ای و اسپوندیلوز استفاده می شود؛ آن هم به عنوان آخرین انتخاب.

با این همه، اگر شما دردی شدید و مداوم دارید که به هیچ درمانی جواب نمی دهد یا در اثر فشار بر نخاع و ریشه های عصبی دچار ضعف عضلانی پیش رونده یا اختلالات عصبی نظیر عدم کنترل ادرار و مدفوع شده اید، ممکن است جراحی برایتان سودمند باشد.
*خیلی ها فکر می کنند بهترین تشک برای آنها که کمردرد دارند، تشک نرم است:
اگر دچار کمردرد هستید، بهتر است از تشک های نسبتا سفت استفاده کنید و البته خوابیدن روی سطوح خیلی سفت نیز توصیه نمی شود.
* بعضی ها توصیه می کنند، اگر می خواهید فشار کمتری به کمرتان وارد شود، روی شکم بخوابید:
خوابیدن به شکم اصلا برای کمر مناسب نیست. بهترین حالت خوابیدن برای آنها که کمر درد دارند، خوابیدن به پهلو و خوابیدن به پشت است. بهتر است به پهلو بخوابید و پاهایتان را اندکی به سمت شکم جمع کنید و بالشی را هم میان زانوهایتان قرار دهید؛ و اگر تمایل دارید که به پشت بخوابید، بهتر است پایتان را کمی بالاتر از سطح بدنتان(مثلا روی یک بالش یا صندلی) قرار دهید یا این که بالشی را زیر زانوهایتان قرار دهید تا قوس طبیعی کمرتان حفظ شود.
* بعضی ها خیال می کنند کمردرد بیماری سالمندان است:
کمردرد سن و سال نمی شناسد و ۷۰ درصد آدم ها در طول زندگی شان لااقل یک بار کمردرد می گیرند. ضمن این که بعضی مطالعات نشان می دهد که حتی بین ۳۰ تا ۵۰ درصد نوجوانان ۱۵ تا ۱۶ ساله نیز از کمردرد رنج می برند. شیوه نامناسب نشستن و خوابیدن، ورزش های نامناسب، کم تحرکی های طولانی و استفاده از کوله پشتی هایی که وزنشان از ۱۵ درصد وزن بدن بیشتر باشد، از شایع ترین علت کمر درد نوجوانان به حساب می آید.
* می گویند بیشتر کمر دردها ناشی از مشکلات دیسک، مهره ها و نخاع است:
در بیشتر موارد، کمردرد هیچ ربطی به مهره ها و دیسک و نخاع ندارد و علت آن صرفا کشیدگی عضلات و رباط های پشت است. عامل این کشیدگی هم چیزی نیست جز بلند کردن اجسام سنگین، بلند کردن نادرست اجسام، حرکت ناگهانی در ناحیه کمر، نشستن یا خوابیدن نادرست و موارد مشابه.