ملت ایران: زنان ایرانی ۲۰ سال زودتر از میانگین سنی زنان در کشورهای پیشرفته به پوکی استخوان مبتلا می شوند.

در حالی که بر اساس قانون برنامه پنجم توسعه تا پایان سال آینده قرار است مصرف شیر ایرانیان به بیش از ۱۶۸ کیلوگرم برسد، رییس انستیتو تحقیقات تغذیه دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی از کاهش ۲۵ درصدی مصرف شیر در کشور خبر می دهد.

مجید حاجی فرجی قطع شدن یارانه شیر را عامل اصلی این اتفاق می داند و می گوید: مصرف این ماده مغذی ۱۵ تا ۲۵ درصد کاهش یافته است. به گفته وی هر کودک حداقل روزی دو تا سه لیوان شیر نیاز دارد و نبود این ماده غذایی باعثنرمی استخوان و کوتاه قدی می شود.

شیر برای میانسالان حیاتی است

مشاور انجمن صنایع لبنی ایران نیز سرانه مصرف شیر در ایران را ۷۰ تا ۸۰ کیلوگرم اعلام می کند و می گوید: این رقم در کشورهای توسعه یافته تا ۵۰۰ کیلوگرم است. «حسین چمنی» به افزایش جمعیت میانسال کشور اشاره می کند و ادامه می دهد: در حالی که کشور ما به سمت میانسالی حرکت می کند باید به تغذیه بیش از گذشته توجه شود.

وی ادامه می دهد: در حالی که هزینه های درمانی در کشور ما بسیار بالاست و در بخش تأمین دارو نیز با مشکل رو به رو هستیم بهتراست به جای هزینه درمان این نوشیدنی حیات بخش را در اختیار مردم قرار دهیم. اکنون ۸۰ درصد بیماری سالمندان ایران مشکلات اسکلتی و حرکتی است که این مسأله ضرورت استفاده از شیر را چند برابر می کند.

وی با بیان این که بی توجهی به سلامتی موجب شده که سالمندان ایران ۲۰ تا ۲۵ سال زودتر از موعد زمین گیر شوند اظهار می کند: برای رفع این مشکلات باید شیر را وارد سبد مصرفی خانواده ها کنیم.

شیر رسانی شکست خورد


از سه سال پیش که طرح توزیع شیر در مدرسه ها اعلام شد، بسیار مورد توجه رسانه ها قرار گرفت، طرحی که بعد از مدت ها وعده و وعید چند ماهی اجرا شد و در نهایت به دلیل تأمین نشدن بودجه به ایستگاه آخر رسید. عبدالوحید فیاضی، عضو کمیسیون آموزش و تحقیقات مجلس شورای اسلامی در این باره می گوید: در حال حاضر کمتر از نصف سرانه جهانی شیر مصرف می کنیم که علت اصلی آن توقف توزیع شیر در مدرسه های کشور است.

وی ادامه می دهد: توزیع شیر در مدرسه ها هزینه کردن نیست بلکه یک سرمایه گذاری است و جامعه سالم را در پی دارد. اما گزارش ها در اجرای این طرح ناامید کننده است. در سال تحصیلی آینده ۱۰۰ تا ۱۲۰ میلیارد تومان به این طرح اختصاص خواهند داد این در حالی است که اعتبار مورد نیاز این طرح ۲۵۰ میلیارد تومان است با نگاهی به این اعداد باید بدانیم که باز هم بسیاری از کودکان ایرانی از خوردن شیر محروم می مانند. این نماینده مجلس درباره علت استقبال نکردن دانش آموزان از شیر یارانه ای نیز اظهار می کند: به اعتقاد بسیاری از آنان شیرهایی که در مدرسه ها توزیع می شد بد مزه است و به همین دلیل بچه ها رغبتی به نوشیدن آن نشان ندادند.

زنان ۲۰ سال زودتر پوکی استخوان می گیرند


بعد از بچه ها، زنان گروه آسیب پذیر در برابر استفاده نکردن از شیر هستند. یک پژوهشگر و مشاور ارشد تغذیه مصرف نکردن شیر را عامل افزایش پوکی استخوان زنان در ایران می داند و می گوید: زنان ایرانی ۲۰ سال زودتر از میانگین سنی زنان در کشورهای پیشرفته به پوکی استخوان مبتلا می شوند.

عزیز الله کمال زاده می گوید: متأسفانه در کشور ما برای افزایش مدت زمان نگه داری شیر، میزان بیشتر به آن مواد نگهدارنده اضافه می کنند که این خود باعثابتلا به بسیاری از بیماری ها به خصوص سرطان می شود. این در حالی است که مسئول تغذیه وزارت بهداشت ایجاد بیماری توسط مواد نگهدارنده در شیر را رد می کند و از مردم می خواهد با خیال راحت شیرهایی با مدت ماندگاری طولانی را مصرف کنند و معتقد است باید این نگرش میان مردم تغییر کند.

نصف سنگال شیر می خریم


با افزایش قیمت ها که از سال گذشته در سه مرحله صورت گرفت و امسال نیز در یک مرحله افزایش یافت، قدرت خرید شیر در جامعه کاهش یافته است و نایب رییس کمیسیون اقتصادی مجلس شورای اسلامی نیز گرانی را عامل اصلی کمرنگ شدن مصرف شیر میان ایرانی ها می داند و می گوید: میانگین سرانه مصرف شیر حتی نصف کشور سنگال است.

محمدرضا پورابراهیمی با بیان این که سال گذشته ۹۷۲ هزار تن شیر دریافتی کارخانه های لبنی نسبت به سال قبل از آن کاهش یافته و به همین نسبت میزان تولید محصولات لبنی نیز پایین آمده است ادامه می دهد: در حالی که ظرفیت تولید ۱۲.۵ میلیون تن شیر خام در کشور وجود دارد و حداقل سه میلیون تن از این ظرفیت خالی مانده و مورد استفاده قرار نمی گیرد که علت آن از سوی دامداران عدم اجرای قانون برای حمایت از تولید کننده عنوان می شود همین کاهش تولید، افزایش قیمت و در نتیجه کاهش مصرف را نیز به همراه دارد.

منبع: سلامت نیوز