ملت ایران: یک کارشناش گیاهان دارویی معتقد است: افزودن چند برگ " به لیمو " به چای آن را جادویی می کند و خواص بسیار زیادی را برای آن به ارمغان می آورد.

علی فرضی نژاد در گفت و گو با ایسنا، اظهار کرد: به لیمو نام یک گیاه دارویی معطر است که بوی خوشایند لیمو را دارد و درختچه این گیاه ۱،۵ تا ۲ متر است که گاهی بیشتر هم می شود و دارای برگ های ساده سر نیزه ای به طول ۷ تا ۱۰ سانتی متر با قاعده گره ای و عموما به صورت دسته های سه تایی در هر گره است.

وی با بیان اینکه کشت این گیاه به صورت چندساله صورت می گیرد، تصریح کرد: قسمت مورد استفاده، سرشاخه و برگ این گیاه است که در همان سال اول کشت و بعد از سه تا چهار ماه از رشد این گیاه می­ توان برداشت را به صورت اصولی و دقیق انجام داد.

این کارشناس گیاهان دارویی این شرط این موضوع را مناسب بودن شرایط رشد آن دانست و ادامه داد: به­ لیمو در مناطق آب و هوایی گرم و مرطوب و در مناطقی که از بادهای گرم و سوزان تابستان در امان باشد، رشد و نمو می کند.

فرضی نژاد زمان مناسب برای کشت قلمه در خزانه را اواخر پاییز و طول ریشه دار شدن آن جهت انتقال را ۲ تا ۳ ماه عنوان کرد و گفت: کشت این گیاه به صورت بهاره انجام می شود.

این کارشناس گیاهان دارویی با بیان اینکه دوره آبیاری این گیاه دارویی هر ۳ تا ۵ روز انجام می گیرد و برای صرفه جویی بیشتر در آبیاری بهتر است به صورت آبیاری قطره ای انجام شود، تصریح کرد: برداشت این گیاه در سال دوم معمولا ۲ تا ۳ بار در سال و در ماه های خرداد، مرداد و مهر انجام می شود.

وی با بیان اینکه در برداشت آخر در پاییز حتما باید گیاهان را کف بر کرد تا در زمستان در اثر سرما از بین نروند، ادامه داد: مقدار عملکرد محصول در هر چین برداشت بطور متوسط یک هزار تا یک هزار و ۲۰۰ کیلو گرم است.

فرضی نژاد ادامه داد: برگ ها و پیکر رویشی تازه این گیاه حاوی اسانسی هستند که بوی لیمو می دهد و آن چنان عطر دلنشینی دارد که همیشه به عنوان یک گیاه معطر در باغ های سلطنتی اسپانیا کشت می­ شده است.

کارشناس گیاهان دارویی در مورد خواص دارویی این گیاه گفت: آرام بخش بودن، درمان سرماخوردگی و سردرد و ضد نفخ و تقویت حافظه و ایجاد آرامش از خواص این گیاه است و به عنوان ادویه در مصارف خانگی نیز کاربرد دارد.

فرضی نژاد ادامه داد: اسانس به لیمو دارای خواص باکتری کش و حشره کش بوده و همچنین در صنعت عطرسازی نیز از آن استفاده می شود.

وی با بیان اینکه چای به لیمو که به آن چای جادویی و چای آرامش نیز می گویند از بهترین نوشیدنی هاست.

این کارشناس گیاهان دارویی با بیان اینکه این نوع چای با افزودن سه تا چهار برگ از گیاه به لیمو را به چای دم کرده درست می شود، تصریح کرد: طبیعت گرم، خواب آور شب، آرامبخش، ضد میگرن، ضد سردرد، ضد تپش قلب، تقویت حافظه، ضد نفخ و تقویت کنندگی معده از جمله خواص آن است.

وی ادامه داد: از به لیمو در درمان سردردهای یک طرفه، دردهای عصبی، سرگیجه و علائم سرماخوردگی استفاده می شود.

فرضی نژاد با بیان اینکه در بیماران دچار نارسایی کلیوی و همچنین در دوران آبستنی و شیردهی باید از مصرف زیاد به لیمو اجتناب کرد، گفت: استفاده موضعی به لیمو ممکن است باعثحساسیت پوستی شود.

وی تاکید کرد: برگ و اسانس به لیمو را باید دور از نور، در جای خنک و سربسته نگهداری کرد.