این باور در دیابتی ها که تزریق انسولین موجب تصلب شرایین و افزایش فشار خون می شود، باوری کاملا نادرست است.

دکتر امیرغلامحسینی متخصص غدد در گفتگو با باشگاه خبرنگاران گفت: تزریق انسولین به هیچ وجه موجب تصلب شرایین نمی شود، پیش از این محققان حدس می زدند که ممکن است، تزریق انسولین در ایجاد مشکلات ناشی از تصلب شرایین دخیل باشد و یا خود به نوعی موجب بروز آن و نیز افزایش فشار خون گردد در حالی که این موضوع صحت ندارد.

وی افزود: حتی باور غلطی وجود دارد که تزریق انسولین موجب افزایش وزن و چاقی می شوند. بنابراین چون یک فرد دیابتی نباید اضافه وزن داشته باشد، پس مصرف انسولین به هیچ وجه برای او مناسب نخواهد بود در پاسخ به این باور باید بگویم تمامی پزشکان بر این عقیده اند که فواید مصرف انسولین و اهمیت آن در کنترل دیابت و حفظ قند خون در محدوده هدف، بسیار مهم تر از افزایش وزن است.

این متخصص اذعان داشت: تعدادی زیادی از افراد بر این باورند تا زمانی که مجبور نیستم انسولین تزریق کنم، بیماری ام جدی نیست ولی حقیقت این است که دیابت غیر وابسته به انسولین هم اگر تحت کنترل قرار نگیرد، می تواند به شکل ویرانگری سطح گلوکز را بالا برد و آنها را دچار عوارض جدی این بیماری کند.

غلامحسینی در پایان اظهار داشت: این نظریه که افراد دیابتی بیشتر در معرض ابتلا به سرماخوردگی یا آنفلوآنزا قرار دارند، نادرست است، علت اینکه به افراد دیابتی توصیه می شود که در آغاز فصول سرد سال از واکسن آنفلوآنزا استفاده کنند آن است که وجود هر نوع عفونت در بدن فرد دیابتی کنترل قند خون او را با مشکل مواجه می سازد و احتمال داشتن قند بالا در طول روز را افزایش می دهد.