ملت ایران: درست زمان مشخصی از سال اتفاق می افتد و کم کم صدای عطسه و سرفه در فضای محل کارتان طنین اند از می شود و جعبه دستمال کاغذی درست کنار صفحه کلید کامپیوترتان جا خوش می کند. خب، باید چه کار کرد که از سرایت سرماخوردگی در محل کار پیشگیری کرد؟ بیشتر مردم می دانند که بعد از دست دادن با فرد دیگر، استفاده از صفحه کلید یا تلفن شخص دیگر باید دستان شان را بشویند. علاوه بر این، اغلب می دانند که باید از تماس طولانی مدت و نزد یک با فرد سرماخورده اجتناب کرد. نکته های دیگری هم هست.

تمام راه های پیشگیری
دوری کنید: جای تعجب نیست که برخی از مردم تا زمانی که آنفلو آنزای کامل نگیرند، متوجه بیماری خود نمی شوند. شما ممکن است آنفلو آنزا را از افرادی که بیماری دارند بگیرید و همین طور بدون آنکه بدانید بیماری را به فرد دیگری منتقل کنید. بیشتر افراد از یک روز قبل از شروع علائم تا ۵ تا ۷ روز بعد از ابتلا می توانند بیماری را انتقال دهند. برخی افراد به خصوص کودکان با سیستم ایمنی تضعیف شده می توانند بیماری را به مدت بیشتری منتقل کنند، درنتیجه بهترین راه، برخورد نداشتن با این افراد است. برای مثال تا جایی که امکان دارد فاصله تان با افراد سرماخورده کمتر از ۵۰سانتی متر نشود.
در اتاق تان را ببندید: اگر در اداره کار می کنید، خجالت را کنار بگذارید و در اتاق تان را ببندید. متاسفانه افرادی که در مکان باز و در یک طبقه با دیگران کار می کنند شانس کمی برای عدم ابتلا به بیماری دارند، از جمله این افراد می توان به معلمان، فروشندگان و دیگر افرادی اشاره کرد که در تعامل روزانه با دیگران قرار دارند. این افراد به سختی می توانند در روزهایی که بیمار هستند مرخصی گرفته و در خانه استراحت کنند.

از دستمال کاغذی استفاده کنید: برای باز کردن در دستشویی بهتر است از دستمال کاغذی استفاد ه کنید. حتی برای خاموش کردن چراغ دستشویی هم بهتر است از دستمال کاغذی استفاده کرده و بعد دستمال را در سطل آشغال بیندازید.

به کلمات دقت کنید: حواستان باشد که صابونی که روی آن واژه آنتی باکتریال نوشته شده نمی تواند تمام میکروب ها را از بین ببرد. استفاده از صابون های آنتی باکتریال می تواند باعثایجاد باکتری هایی شود که صابون به آنها مقاوم نیست و این محصولات حتی ویروس ها را هم از بین نمی برد، بنابراین نکات بهداشتی را رعایت کنید.

وقتی سرماخوردید چه کنید؟

درد ستمال عطسه و سرفه کنید و دستمال را دور بیند ازید و دست هایتان را بشویید. اگر دستمال ندارید بین آرنج تان عطسه و سرفه کرده یا بهتر این است که در دست تان عطسه کنید.

مایعات زیاد بنوشید اما از فنجان های مشترک استفاده نکنید. روزانه حدود ۹ تا ۱۳ فنجان آب و آبمیوه بنوشید.

به طور منظم و مداوم ورزش کنید.

به مقد ار زیاد استراحت کنید بسیاری از افراد به ۷ تا ۹ ساعت خواب در شب نیاز دارند.

از استرس دوری کنید. از استرس و فعالیت جسمی سنگین اجتناب کنید زیرا استرس می تواند سیستم ایمنی بدن را ضعیف کند.
از آلرژن ها دوری کنید.
از پزشک خود د رباره استفا ه از داروها سؤال کنید.
چای سبز و چای زنجبیل بخورید. این مایعات سیستم ایمنی بدن را برای مبارزه با عفونت تحریک می کند.

این اشتباه ها را نکنید

اشتباه اول: مصرف آنتی بیوتیک

آنتی بیوتیک تنها بر عفونت های باکتریایی عمل می کند و در مقابل ویروس ها از جمله ویروس سرماخوردگی و آنفلو آنزا بی اثر است.

اشتباه دوم: مصرف مواد غذایی و مایعات بیش از حد

هیچ شواهد علمی برای خورد ن بیش از حد مواد غذایی و نوشید ن مایعات برای کاهش علائم یا مدت زمان سرماخوردگی وجود ندارد. بدن به ویژه در زمان استرس نیاز به تغذیه مناسب و دریافت مایعات دارد تا بتواند عملکرد خود را حفظ کند.

اشتباه سوم: با واکسن هیچ وقت سرما نمی خورید

واکسن تنها دربرابر نوع خاصی از ویروس آنفلوآنزا مقاوم است و هیچ واکسن موثری در برابر ویروس سرماخوردگی وجود ند ارد. ۳ نوع ویروس وجود دارد؛ ویروس آنفلو آنزای A، B و C که به شکل مستقل جهش پیدا کرده و ویروس جدیدی را برای هر سال به منظور مقابله با ویروس ها تولید می کند. واکسن در ۶۰ تا ۷۰ درصد موارد موفق است.

اشتباه چهارم: ویتامین C از سرماخوردگی جلوگیری می کند

دیده شده ویتامین C علائم بیماری را کاهش می دهد و طول دوره بیماری را کوتاه می کند اما هنوز ثابت نشده این ویتامین در درمان و پیشگیری از بیماری های عفونی موثر باشد.

اشتباه پنجم: لباس گرم بپوشید وگرنه سرما می خورید

با اینکه مهم است خود تان را گرم نگه دارید اما سرماخوردگی از فردی به فرد دیگر و از تماس با سطوح آلوده سرایت می کند نه اینکه کم لباس بپوشید.

چه زمان باید د ست هایتان را بشویید؟
دستان تان را پس از تماس با موارد زیر ۱۵ تا ۲۰ ثانیه با صابون بشویید و در صورت امکان با ژل ضد عفونی کننده تمیز کنید:
دست دادن با همکاران
تماس با دستگیره در یا در یخچال و مایکروفر
تماس با صفحه کلید یا تلفن شخص دیگر
تماس با دکمه های آسانسور
تماس با کتاب ها و دفترهای مشترک با همکاران