به گزارش ایرنا، بیماران دیابتی به زودی می توانند با استفاده از یک کیت خانگی که با بررسی وضعیت عرق کردن بدن کار می کند آسیب های عصبی ناشی از دیابت را تشخیص دهند.

این برچسب زمانی که بدن بیمار در وضعیت خوبی به سر می برد از آبی تا صورتی تغییر رنگ می دهد، اما در زمان بروز مشکلات عصبی تغییر رنگی در آن ظاهر نمی شود.

نروپاتی دیابت یا آسیب عصبی عارضه شایع دیابت کنترل نشده است. نروپاتی دیابت به طور معمول بر اندام تحتانی اثر می گذارد و تخمین زده می شود که ۵۰ درصد تمام بیماران دیابتی را مبتلا کند.

این وضعیت زمانی بروز می کند که سطوح بالای قند خون به فیبرهای عصبی آسیب می زنند.

نروپاتی دیابت با درد یا بی حسی همراه است، اما خطر اصلی زمانی بروز می کند که زخم جزئی به عفونت شدیدی تبدیل شده و با گسترش عفونت، بافت از بین رفته و پزشکان مجبور به قطع پای بیمار می شوند.

تخمین زده می شود که هر هفته ۱۰۰ نفر به دلیل دیابت ناچار به از دست دادن یک پا می شوند.

تشخیص به موقع نوروپاتی دیابتی در مراحل اولیه نیازمند کنترل منظم است؛ یکی از روش های تشخیصی موجود «الکترومیوگرافی» است که شامل قرار دادن الکترودها درون عضلات و بررسی عملکرد اعصاب محیطی است.

این روش در مراکز درمانی و زیر نظر متخصص انجام می شود، اما محققان روش ساده تری را ابداع کرده اند.

این روش بر این اساس کار می کند که آسیب عصبینه تنها به از دست دادن حس منجر می شود بلکه موجب بد کار کردن سیستم عرق کردن بدن می شود که به نوبه خود موجب بروز پوست خشک غیرمعمول بر روی پا می شود.

این بر چسب شامل نمک آبی بدون آب کبالت II کلرید، که واکنش نشان می دهد و رنگ آن زمانی که در معرض آب قرار می گیرد آبی می شود.

این برچسب پس از قرار گرفتن در کف پا در مدت ۱۰ دقیقه میزان تعرق را بررسی می کند؛ تغییر رنگ چسب از آبی به صورتی نشان دهنده مناسب بودن شرایط و عدم تغییر رنگ در اثر نبود عرق به معنای وجود مشکل در اعصاب پا است.

محققان دانشگاه آکسفورد عملکرد این برچسب به نام " نروپد "(Neuropad) را بر روی ۳۰۰۰ بیمار دیابتی بررسی کردند که نتایج بدست آمده حاکی از دقت ۸۶ درصدی این چسب در تشخیص آسیب دیدگی عروق پا است.