به گزارش ملت ایران به نقل از افکارنیوز، وقتی به سن ۴۰ سالگی می رسید، باید بیشتر مراقب سلامتی خود باشید و برنامه ای برای سلامت و شادمانی ۵۰ سال آینده ی خود داشته باشید. ما ۱۰ راز را که در این راه به شما کمک می کند بیان می کنیم.

۱ - از چربی های مضر بر حذر باشید:

محققان نشان داده اند که چربی های ترانس و چربی هایی که در فست فودها مخفی شده اند کلسترول LDL را در بدن افزایش می دهند. افزایش کلسترولLDL خطر بیماریهای قلبی را افزایش می دهد. حتی بدون چربیهای ترانس، با افزایش سن در مردان، سطح کلسترول بالا می رود و خطر بیماری قلبی افزایش می یابد. مصرف چربیهای سالم مانند چربیهای امگا ۳ که در ماهی، روغن بذر کتان و گردو یافت می شود راه مناسبی برای حفاظت از بیماریهای قلبی است.

۲ - از ناتوانی جنسی مصون بمانید:

ناتوانی جنسی در مردان مسنتر در بسیاری از موارد علت فیزیکی دارد و برخی اوقات به علت کم شدن جریان خون کافی در اندامهاست. برای بهبود جریان خون، مردان باید سیگار کشیدن را کنار بگذارند زیرا سیگار موجب تنگ شدن عروق می شود.

همچنین ورزش را فراموش نکنید و در مورد داروهایی که مصرف می کنید با پزشک خود مشورت کنید، چون برخی از داروهای فشار خون یا افسردگی می توانند ناتوانی جنسی را تشدید کنند.

۳ - یک معاینه پروستات داشته باشید:

در سن ۴۰ سالگی، غده ی پروستات شروع به رشد ناگهانی می کند. به چنین حالتی، بزرگ شدن خوش خیم پروستات گفته می شود که در اثر نوسان سطوح هورمونی ایجاد می شود.

اگر شبها برای ادرار کردن زیاد از خواب بیدار می شوید یا برای ادرار کردن با مشکل مواجه شده اید، ممکن است دچار بزرگ شدن خوش خیم پروستات شده باشید. اما نگران نباشید. بزرگ شدن خوش خیم پروستات، سرطان نیست و به ندرت تهدید کننده ی حیات فرد است.

برای درمان باید پزشک خود را ببینید. ممکن است پزشک برای شما دارو تجویز کند تا عضلات صاف پروستات را شل کند و مشکل اداراری شما بهبود یابد.

۴ - بدنسازی کنید:

از خواندن این جمله افسرده نشوید اما وقتی به سن ۴۰ سالگی می رسید، بدن شما تستوسترون کمتری می سازد. کاهش این هورمون می تواند حافظه، فعالیت جنسی و حجم عضلانی شما را تحت تاثیر قرار دهد. پس از ۵۰ سالگی هر ۱۰ سال ۱۵% از حجم عضلات کاهش می یابد.
اما نگران نباشید. برای مقابله با فرایند تحلیل رفتن عضلات، پیشگیری از آسیبهای عضلانی و استخوانی، مقابله با بیماری قلبی، بدنسازی را در برنامه ی ورزشی روزانه ی خود قرار دهید.

۵ - مراقب دور کمر خود باشید:

با افزایش سن، اندازه ی دور کمر مردان افزایش می یابد. این حالت در پی افزایش چربی احشای شکمی رخ می دهد که منجر به افزایش خطر بیماریهای قلبی عروقی مانند حمله ی قلبی و سکته ی مغزی می شود. خطر بروز این مشکلات و بیماریها اگر اندازه ی دور کمر شما به حدود ۴۰اینچ(۱۰۱ سانتیمتر) افزایش یابد، بسیار بیشتر خواهد بود.

توصیه ما این است. سه بار در هفته به مدت ۳۰ دقیقه ورزش کنید. برای عادات غذایی مناسب تمرین کنید. از غلات کامل استفاده کنید، مصرف گوشت قرمز را کمتر کنید و میوه و سبزیجات بیشتری مصرف کنید.

۶ - مشخص کنید که باید مولتی ویتامین مصرف کنید یا نه:

محقان دانشگاه هاروارد اخیراً نشان داده اند که ممکن است مصرف روزانه و مداوم مولتی ویتامینها موجب پیشرفت وقایعی شود که سعی در پیشگیری از آنها داریم. زیرا بیشتر مردان از غذاهای روزانه به اندازه ی کافی ویتامین دریافت می کنند. حتی برخی افراد در مواردی بیش از نیاز بدن ویتامین مصرف می کنند که ممکن است موجب بیماری آنان شود. برای مثال مصرف بیش از حد فولات می تواند خطر سرطان روده ی بزرگ را افزایش دهد و یا مقدار زیاد ویتامین E میزان مرگ و میر را افزایش می دهد.

برای اینکه بفهمید به مصرف ویتامین نیاز دارید یا نه، با پزشک خود مشورت کنید و در مورد عادات غذایی و مواد مصرفی خود صحبت کنید تا مشخص شود که میزان و نوع ویتامینهای مصرفی شما تا چه حد است و آیا به مصرف مکملها نیاز دارید یا نه.

۷ - روابط اجتماعی را فراموش نکنید:

زندگی خانوادگی پایدار، پایه و اساس حفظ سلامتی جسم و روان است. روابط اجتماعی از ارتباط با دوستان، خانواده و افراد دیگر تشکیل می شود. این ارتباطات احساس تعلق در شما ایجاد می کند که به شما کمک می کند در مواقع استرس به این روش به حالت پایدار و استوار روانی برسید.

۸ - این غذاها را مصرف نکنید:

غذاهای فراوری شده مانند پوره ی سیب زمینی یا نان سفید، به سرعت در بدن تجزیه شده و میزان جذب گلوکز را به سرعت بالا می برند و قند خون به سرعت افزایش می یابد. بالا بودن قند منجر به افزایش وزن بدن و دیابت می شود و مشکلاتی برای سلامت فرد ایجاد می کند. برای ثابت نگه داشتن قند خون بدن، این غذاها را مصرف نکنید و از غذاهایی که شاخص گلایسمیک پایینتری دارند استفاده کنید، مانند غلات کامل و یا سبزیجات که به آرامی تجزیه می شوند و قند خون را ناگهانی بالا نمی برند.

۹ - الکل مصرف نکنید:

مصرف الکل باعثافزایش خطر بیماری کبدی، سکته ی مغزی و مشکلات دیگر می شود.


۱۰ - مراقب خطر سرطان پروستات باشید:

سرطان پروستات، بعد از سرطان پوست شایعترین سرطان در مردان است. برای کاهش خطر ابتلا به سرطان پروستات، رژیم غذایی کم چربی و پر فیبر داشته باشید.

برای مثال سویا و غذاهایی که با سویا و سبزیجات درست می شوند، و غذاهای حاوی ویتامین D وE مصرف کنید. سلنیم و چای سبز نیز به پیشگیری از سرطان پروستات کمک می کنند.

پیش از اقدام به مصرف مکملها با پزشک خود مشورت کنید.