بر طبق توصیه هایدکتر زنان، فوایدقرص جلوگیریاز بارداری شامل:

درمان سندرم تخمدان پلی کیستیک(PCO)– این بیماری یک حالت عدم تعادل هورمونی درزناناست که سبب پریود های نا منظم و آکنه و رشد موهای زائد می شود. قرص های ضد بارداری با پائین آوردن سطح هورمون ها، سبب درمان این بیماری می شوند. جهت مطالعه بیشتر به مقاله تخمدان پلی کیستیک این وبلاگ مراجعه کنید.
درمان آندومتریوزیس – بیشترزنان دارای این بیماری کرامپ های قاعدگی و یا درد لگنی حین پریود دارند. تجویزقرص های ضد بارداری توسط دکتر زنان با توقف موقت پریود سبب درمان این بیماری می شوند. امروزه انواعی از قرص های جلوگیری(Seasonal) که هر سه ماه یکبار و یا حتی سالی یکبار در انواع جدید تر، پریود ایجاد می کنند، کمک شایانی به کاهش درد قاعدگی در افراد مبتلا به آن می کنند. جهت مطالعه بیشتر به مقاله آندومتریوز وبلاگ مراجعه کنید.
درمان آمنوره یا عدم پریود– این بیماری بیشتر به دلیل کاهش وزن، استرس، ورزش شدید و یا صدمه به تخمدان ها بر اثر رادیوتراپی ویا شیمی درمانی رخ می دهد و علت آن وجود هورمون استروژن در مقادیر پائین تر از حد نرمال در بدن است در نتیجه پریود خانم به مدت چند ماه و یا به کلی قطع می شود. درمان این بیماری با تجویز قرص های ضد بارداری ماهیانه(سیکلیک) که سبب افزایش میزان هورمون استروژن می شوند، امکان پذیر است.

درمان سندرم پیش از قاعدگی(PMS)– نشانه های این سندرم شامل خستگی، حساسیت پستان ها و نفخ شکم و آکنه هستند که حدود دو هفته قبل از شروع پریود در یک خانم جوان رخ می دهد. قرص های ضد بارداری با قطع تخمک گذاری و به حداقل رساندن هورمون ها سبب درمان این بیماری در مصرف کنندگان آن به صورت مداوم(غیر ماهیانه) می شوند. قرص یاسمین و قرص یاز بهترین نوع قرص های جلوگیری با توجه به موارد ذکر شده می باشند. جهت مطالعه بیشتر به مقاله سندرم پیش از قاعدگی وبلاگ مراجعه کنید.
کاهش خونریزی های سنگین قاعدگی – قرص های جلوگیری سبب کاهش مقدار و مدت خونریزی در اکثریت افراد مصرف کننده آن می شود.
بهبودی آکنه– اغلب پزشکان برای درمان آکنه متوسط و شدید که به دیگر درمان ها پاسخی نداده است؛ انواع خاصی از قرص های جلوگیری(نظیرقرص دیان) را تجویز می کنند. البته لازم به ذکر این نکته است که درمان آکنه با قرص جلوگیری به چند ماه زمان نیاز دارد.
سایر فواید– درمان کم خونی فقر آهن در افراد مصرف کننده آن به دلیل کوتاه تر شدن زمان پریود و نیز کمتر شدن میزان خونریزی می باشد