ملت ایران: بر اساس نتایج منتشر شده در نشریه سلول سرطانی دانشمندان با استفاده از مولکول درمانی روشی که در این مقاله آن را توصیف کرده‌اند این امید را یافته‌اند تا راه‌های مستقیمی برای درمان‌های کنونی پیدا کنند.

این تحقیق با مدیریت محققان مرکز پزشکی بیمارستان کودکان سینسیناتی آمریکا و انستیتو تحقیقات آزمایشگاهی مونترال نشان داد که سلول‌های سرطان خون برای بقا نیازمند پروتئینی به نام Gfi ۱ هستند. از بین بردن این نوع پروئین در موش‌ها منجر به تضعیف و از بین رفتن سلول‌های سرطان خون شد.

به گفته دانشمندان این روش می‌تواند سلول‌های لوسمی را در برابر شیمی درمانی و پرتو درمانی آسیب پذیر کند که درمان کنونی برای همه مبتلایان به این بیماری است.

این شیوه می‌تواند کمک کند که از پرتوهای کمتر آسیب رسانی استفاده شود که نتایج بهتری در بیماران را ایجاد کند.

سرطانی که سلول‌های خونی و سیستم ایمنی را تحت تأثیر قرار می‌دهد رایج ترین نوع لوسمی در کودکان از نوزادی تا ۱۹ سالگی است. این نوع سرطان اغلب در دهه نخست زندگی بروز پیدا می‌کند اما در کهنسالی نیز شایع است. بر اساس آمار انستیتو ملی سرطان آمریکا میزان زنده ماندن از این بیماری در میان همه گروه‌های سنی ۶۶.۴ درصد است که این میزان برای کودکان زیر ۵ سال ۹۰.۸ درصد است.

هنوز نیاز به تحقیقات بیشتری است تا اثبات کند آیا استفاده از این روش در سوژه‌های انسانی نیز موثر است. محققان با تزریق سلول‌های سرطان خون انسانی به موش‌ها این آزمایشات را انجام داده اند.

خبرگزاری فارس