اختصاصی ملت ایران: اکثر اوقات یک سردرد ساده چندان اهمیتی ندارد. شما برای چند لحظه کوتاه دچار سردرد می شوید و دقیقه ای بعد همه چیز را فراموش خواهید کرد. در مورد سوزش معده هم همینطوراست. اما گاهی از این دردهای گذرا و معمول، نباید به سادگی گذشت. اینها نشانه هایی است که اگر جدی گرفته نشوند ممکن است در آینده برایتان دردسر ساز شوند:

سردرد های بسیار شدید

در اغلب موارد سردردهای بسیار شدید نشانگر میگرن هستند. اما مواردی هم وجود دارند که ممکن است این سردردها منشا میگرنی نداشته باشند. به بیان بهتر، هر سر درد شدید در صورتی می تواند نشانگر میگرن باشد که همراه با دیگر علائم میگرن باشد یعنی درد به صورت ناگهانی و شدید آغاز شده و نیز در جلوی چشم ها اشیائی نخ مانند در حرکت باشند(که اصطلاحا به آن visual aura گفته می شود).

در صورت عدم وجود این نشانه ها، سردرد های شدید می تواند شانه ی آنوریسم مغزی باشد. آنوریسم مغزی به برامدگی های شریانی در داخل مغز گفته می شود که طبق تحقیقات صورت گرفته حدود ۵ درصد مردم به آن مبتلا هستند اما اکثر اوقات وجود این برآمدگی ها مشکل خاصی ایجاد نمی کنند.

حتی ممکن است فرد مبتلا سالها از وجود این تورم های شریانی بی خبر باشد اما زمانی که نقاط و شریان های ضعیف شده مورد نظر دچار نشتی و پارگی شود، خون نشت کرده بافت اطراف را در بر می گیرد و موجب سردرد های بسیار شدید و نیز نرسیدن اکسیژن به آن قسمت از مغز می شود. سیگار کشیدن و داشتن سابقه آنوریسم در بین اعضای خانواده، خطر ابتلا را افزایش می دهد.

بهترین راه برای افرادی که مشکوک به آنوریسم هستند، انجام سی تی اسکن و چک کردن وجود علائم خونریزی در مغز می باشد. که در صورت وجود خونریزی فرد بیمار هرچه سریعتر باید تحت عمل جراحی مغز قرار بگیرد.

دندان درد های مرموز

ممکن است شما جزو آن دسته از افراد باشید که وقتی چیز سردی را می چشید دندانتان دچار دردهای تپشی کُند و ادامه داری شود یا حتی ممکن است دچار دردی ناگهانی و شدید شوید. در این حالت احتمالا عصب دندانتان دچار آسیب شده است یا ممکن است دندانتان شکسته و از هم متلاشی شده باشد. اگر دندانتان را سریع پر نکنید، باکتری ها موجود در دهان باعثآلوده شدن عصب دندانتان می شوند. این آلودگی می تواند بعضا خطرناک باشد و منجر به پخش شدن کلونی وار در بدن شما شود.

بهترین راه برای جلوگیری از این درد ها این است که چند بار در سال به دندانپزشک مراجعه کرده و دندان های سوراخ خود را پرکنید تا عصب های باز پوشانده شوند. درصورتی که عصب شما دچار آلودگی شده باشد باید با مصرف آنتی بیوتیک، عفونت های عصبی را بر طرف کرده و سپس دندانپزشک با خالی کردن کانال های آلوده، آن را با مواد پلاستیکی مخصوص پر کند.

دردهای شدید در پهلو

اگر شما یک دونده باشید درد هایی را در ناحیه پهلوی خود احساس می کنید که ممکن است حتی تا چند ساعت طول بکشد. اما در حالت عادی اگر هنگامی که به پهلوی راست خود دراز می کشید، به دردی همراه با احساس تهوع دچار شوید و یا تب کنید ممکن است دچار آماس آپاندیس شده باشید. آپاندیس وقتی ملتهب می شود که جسمی سرگردان آپاندیس را در انتهای روده بزرگ مسدود کند یا اینکه شخص دچار کیست در تخمدان شده باشد.

به طور معمول این کیسه های پر از مایع بی ضرر هستند و خود به خود ناپدید می شوند. اما در صورت پارگی، درد وحشتناکی ایجاد می کند. در این صورت بیمار باید تحت عمل سریع جراحی قرار بگیرد چرا که ممکن است باعثانفجار آپاندیس در بدن شود.

درد های گذرا در ناحیه قفسه سینه

شما ممکن است در مصرف غذا از فلفل زیاد استفاده کنید، در این صورت طبیعی است که دچار سوزش معده شوید. اما اگر مشکوک به بیماری قلبی هستید، دردهای ناحیه سینه را جدی بگیرید. این ممکن است مقدمه یک حمله قلبی باشد.

هر ساله نزدیک به ده هزار زن زیر ۴۵ سال به حمله قلبی مبتلا می شوند. علائم ناراحتی قلبی در زنان به مراتب کمتر از مردان است بنابراین شما ممکن است فقط احساس فشار همراه با خستگی، درد گلو و تنگی نفس داشته باشید.

درد شکم

اغلب خانم ها گاهی احساس پر بودن و متورم بودن شکم را دارند بخصوص درست قبل از زمان عادت ماهیانه. این احساس طبیعی است و درد شکم ناشی از آن خطر خاصی را ایجاد نمی کند اما اگر این درد ها و تورم های شکمی اغلب و به طور مداوم وجود داشته باشد، باید آن را جدی گرفت.

در بدترین حالت حتی امکان ابتلا به سرطان تخمدان هم وجود دارد. در سال ۲۰۰۷ بنیاد مطالعات سرطان زنان اولین اجماع کلی خود را در مورد علائم اولیه منتشر کرد. نفخ، درد شکم و لگن، و اشکال در غذا خوردن از جمله مهم ترین علائم منتشر شده می باشند.

اگر دو یا سه هفته است که هر روز این علائم را مشاهده می کنید، این برای شما به منزله ی بالا رفتن پرچم خطر است.
در صورت مشکوک بودن می توانید با انجام سی تی اسکن یا آزمایش مافوق صوت به وجود این بیماری پی ببرید.

کمر درد همراه با سوزن سوزن شدن انگشتان پا

اگر شما کار بدنی سنگین(مثل خانه تکانی) انجام دهید و یا وسائل سنگین را جابه جا کنید، با یک آمپول ضد التهاب و کمی استراحت کمردرتان درمان خواهد شد. اما گاهی اوقات هرچقدر از آسپرین یا پدهای حرارتی استفاده کنید، کمردردتان بهبود نمی یابد و حتی ممکن است انگشتان پایتان بی حس شود.

در این حالت دیسک کمر شما به سلسله اعصاب ستون فقرات فشار آورده و اصطلاحا دارای دیسک کمر هستید. بدون توجه مناسب، اعصاب شما را در معرض خطر آسیب دائمی خواهد بود به طوری که بعد از مدتی ممکن است انگشتان پای خود را حس نمی کنید.

با مراجعه به موقع و انجام ام آر آی و عکس برداری می توان به میزان صدمات وارده پی برد و با تجویز فیزیوتراپی و داروهای استروئید خوراکی و یا داروهای ضد درد غیر استروئیدی، التهاب اعصاب را درمان کنید.