آرایشگرانی که پزشک شدند!

ملت ایران: تزریق بوتولیسم باید به وسیله پزشک متخصص وبا شناسایی درست محل تزریق صورت گیرد و انجام تاتو نیز بر بدن در مراکز آرایشگاهی از سوی افراد غیرحرفه ای، کاری خطرناک و از نظر پزشکی ممنوع است ضمن اینکه ‌ فقط در مواردی که صورت فردی مبتلا به بیماری پوستی «لک و پیس» در ناحیه لب باشد، ‌باید عمل تاتو انجام شود؛ این تاتو جنبه درمانی دارد.

دخالت آرایشگاه‌ها در امور پزشکی مسئله جدیدی نیست اما این روزها صاحبان آرایشگاه‌ها نه فقط به هشدارهای وزارت بهداشت مبنی بر دخالت نکردن در امور پزشکی وقعی نمی‌نهند بلکه به تزریق ژل زیر پوست، استفاده از لیرز و تزریق بوتاکس روی آورده‌اند. سوراخ کردن گوش و بینی برای کاشت نگین، انجام لیزر و پاکسازی پوست از هنرهایی است که در آرایشگاه‌ها و البته زیر پوشش کار اصلی آنها انجام می‌‌شود ودرآمد خوبی را هم نصیب مسئولان این آرایشگاه‌ها می‌کند.

به گفته حسن امامی رضوی، معاون درمان وزارت بهداشت بعضی از آرایشگاه‌ها نه تنها در محدوده کار پزشکان متخصص ورود پیدا کرده‌اند بلکه با این اقداماتشان عوارضی جدی را برای خود و استفاده‌کنندگان از این خدمات فراهم می‌کنند. به گفته وی، این کار آرایشگاه‌ها نه فقط تخلف محسوب می‌شود بلکه در مواردی به فلج اندام افراد منجر شده است. ایجاد حساسیت، شوک و تغییر رنگ پوست کمترین آسیب‌هایی است که به استفاده‌کنندگان از این خدمات در آرایشگاه‌ها وارد می‌شود.

آرایشگرانی که پزشکی می‌کنند

در ورودی هیچ تابلو و نشانه‌ای ندارد. تنها از روی آدرسی که در دست داری متوجه می‌شوی راه را درست آمده ای. وارد که می‌شوی با نگاهی کوتاه به اطراف سالن می‌بینی که هر کس به کار خودش مشغول است و سرشان اینقدر شلوغ است که هیچ کدام متوجه تازه واردی که با بهت به آنها نگاه می‌کند، نمی‌شوند. دیوارهای کاذب قسمت‌های مختلف آرایشگاه را از هم جدا کرده است، تابلوی کوچکی مراجعان را به سمت اتاق بوتاکس راهنمایی می‌کند و تابلویی دیگر نشان از انجام تاتو در اتاق بعدی دارد و تزریق ژل نیز با قیمتی مناسب زیر نظر خانمی مجرب انجام می‌شود، تناسب اندام زیر نظر مربی کار آزموده از دیگر خدماتی است که در این آرایشگاه انجام می‌شود.

گوشه دیگر آرایشگاه برای اینکه حوصله مشتریانی که د رنوبت نشسته‌اند سر نرود میزی به گرفتن فال اختصاص یافته است. اگر چه گفته می‌شود این کارفقط برای تفنن و پر کردن وقت مشتریان است اما گرفتن فال قهوه ۱۵ هزار تومان، فال ورق ۸ هزار تومان و فال نخود ۴ هزار تومان برای مشتری آب می‌خورد. پشت سر منشی آرایشگاه نیز قفسه‌ای به چشم می‌خورد که در آن انواع و اقسام مکمل‌های رژیمی چیده شده تا مشتریانی که برای تناسب اندام به این محل مراجعه می‌کنند دست خالی بیرون نروند.

اتاق تاتو از همه بخش‌های دیگر آرایشگاه شلوغ‌تر است. زنانی که به داخل اتاق می‌روند بعد از دقایقی طولانی با چهره‌ای متفاوت بیرون می‌آیند و از دیگران درباره نحوه انجام کار خانم تاتو کار روی صورتشان می‌پرسند و زمانی که با تایید همکاران خانم تاتو کار مواجه می‌شوند با رضایت کامل هزینه تاتو را پرداخت می‌کنند. به گفته مسئول آرایشگاه، بیشتر مشتریان برای تاتوی ابرو به این محل می‌آیند اما تاتوی لب و تاتوی چشم نیز در صورت درخواست مشتری انجام می‌شود که البته انجام تاتوی چشم یک شرط دارد.

برای انجام تاتوی چشم مشتری باید به آرایشگاه تعهد بدهد که در صورت بروز مشکل در بینایی یا ریزش مژه‌ها یا هر مشکل دیگری اعتراضی به آنها نکند. با این حال تعداد افرادی که برای تاتوی لب و چشم به این سالن زیبایی مراجعه می‌کنند کم نیستند. تزریق بوتاکس و ژل نیز از دیگر خدماتی است که در آرایشگاه‌های زنانه انجام می‌شود. این کار که تا پیش از این در اختیار پزشکان بود این روزها به سالن‌های زیبایی راه پیدا کرده و مشتریان خاص خودش را دارد.

این در حالی است که تزریق این ماده سمی به منظور رفع چین و چروک صورت مورد استفاده قرار می‌گیرد و در صورت تزریق بیش از حد آن باعثفلج عضلات یا افتادگی می‌شود. اعتماد کامل مشتریان به مسئولان آرایشگاه‌ها و صرف هزینه‌های بالا سبب شده تا مسئولان آرایشگاه‌ها به خود اجازه دهند تا به بهانه زیبایی دست به هر کاری بزنند، اقداماتی که گاهی باعثبروز خسارات و صدمات جبران ناپذیری برای مشتریان این نوع خدمات می‌شود.

این در حالی است که بر اساس قانون کار، آرایشگاه‌هایی که مجوز وزارت کار دارند صرفا باید فعالیت مرتبط با حرفه خود را انجام دهند اما ‌آنچه در عمل مشاهده می‌شود انجام کارهای غیر قانونی و غیر مرتبط با این نوع فعالیت است.

رشد قارچ گونه آرایشگاه‌های بدون مجوز

به نظر می‌رسد وجود ۱۵ هزار آرایشگاه که به صورت زیرزمینی و بدون مجوز به فعالیت مشغولند نظارت بر فعالیت آنها را تا حدودی برای مسئولان سخت کرده است. فعالیت این ۱۵ هزار آرایشگاه زیرزمینی زنانه حتی صدای معاون خانواده مرکز زنان ریاست‌جمهوری را هم درآورده است. مراکزی که در بسیاری از آنها اقداماتی خلاف آنچه در اساسنامه اتحادیه آرایشگران آمده، انجام می‌شود که گاهی به سلامت مراجعه کنندگان لطمه می‌زند.

زهرا سجادی، معاون امور خانواده مرکز زنان ریاست‌جمهوری با بیان این نکته که فقط هزار آرایشگاه زنانه مجوز فعالیت دارند، می‌گوید: «طرح ساماندهی آرایشگاه‌های زنانه ابعاد زیادی دارد، این مراکز تاکنون آسیب‌های زیادی در برداشتند و طرح ساماندهی آرایشگاه‌ها از سوی مرکز امور زنان ریاست جمهوری با همکاری وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی، سازمان فنی و حرفه‌ای و وزارت صنعت، معدن و تجارت اجرایی می‌شود.»

وی تاکید می‌کند: «متاسفانه اقدامات زیادی در آرایشگاه‌ها مانند بوتاکس و تاتو به وسیله افراد غیرحرفه‌ای انجام می‌شود که آسیب‌های زیادی از بعد جسمی برای بانوان به‌وجود می‌آورد. همچنین برخی از آرایشگاه‌ها از نظر اخلاقی ترویج‌گر مسائلی هستند که آسیب‌های روانی به مراتب زیادی به همراه دارند.» به گفته سجادی، طی جلساتی که این معاونت با شهرداری داشته، قرار شده تا طرحی برای مجوز گرفتن آرایشگاه‌ها در نظر گرفته شود تا مراحل مجوز گرفتن کوتاه شود و پس از آن آرایشگاه‌هایی که مجوز دارند وارد حیطه آموزشی شوند.

دکتر مجتبی امیری، متخصص پوست نیز با بیان اینکه اقدامات پزشکی باید به وسیله پزشک و با شناسایی وضع عمومی و جسمانی مریض انجام شود، می‌گوید: «اگر تزریق بوتولیسم به درستی بر صورت انجام نشود یا از مواد شناخته شده و با کیفیت نباشد، یعنی مواد تقلبی باشد، فرد دچار دو بینی یا افتادگی پلک چشم می‌شود. همچنین باعثایجاد حساسیت بر پوست خواهد شد.»

وی تاکید می‌کند: «‌تزریق بوتولیسم باید به وسیله پزشک متخصص وبا شناسایی درست محل تزریق صورت گیرد و انجام تاتو نیز بر بدن در مراکز آرایشگاهی از سوی افراد غیرحرفه ای، کاری خطرناک و از نظر پزشکی ممنوع است ضمن اینکه ‌ فقط در مواردی که صورت فردی مبتلا به بیماری پوستی «لک و پیس» در ناحیه لب باشد، ‌باید عمل تاتو انجام شود؛ این تاتو جنبه درمانی دارد.» به گفته وی، استفاده از سوزن‌های مشترکی که در این مراکز به‌طور یکسان برای مشتریان استفاده می‌شود می‌تواند عامل سرایت بیماری‌های خطرناک مانند هپاتیت و ایدز باشد.

لیزر درمانی و سولاریوم در آرایشگاه ها

اما تمام تخلفات آرایشگاه‌ها به تزریق ژل و بوتاکس منتهی نمی‌شود. چندی قبل دفتر سلامت محیط و کار وزارت بهداشت بخشنامه‌ای را در خصوص تشدید بازرسی در زمینه سولاریوم و لیزر درمانی در آرایشگا‌ها ابلاغ کرد. اما به رغم ممنوعیت استفاده از این دستگاه‌ها در آرایشگاه‌ها بسیاری از آنها به ارائه خدمات در این زمینه می‌پردازند ومشتریان زیادی را جذب کرده‌اند.

ندافی، مدیرکل دفتر سلامت محیط و کار وزارت بهداشت، استفاده از سولاریوم یا‌‌ همان دستگاه برنزه‌کردن را امری غیرقانونی می‌داند و می‌گوید: «استفاده از سولاریوم در آرایشگاه‌ها به هیچ وجه مجاز نیست و هرگونه تجهیزاتی که مربوط به اشعه و پرتو می‌شود نیاز به مجوز از سازمان انرژی اتمی و وزارت بهداشت دارد.»

به گفته وی، بازرسان وزارت بهداشت به طور معمول ۴ بار در طول سال به آرایشگاه‌های زیر نظر وزارت بهداشت سر می‌زنند و نظارت بر آرایشگاه‌ها از طریق بازرسی‌ها انجام می‌شود. بازرس‌ها به صورت معمول آرایشگاه‌ها را مورد بازرسی قرار داده و اگر موردی از تخلفات را ببینند حتما به وزارت بهداشت گزارش می‌دهند. انجام لیزردرمانی در آرایشگاه‌ها نیز از دیگر خدماتی است که ارائه می‌شود، این درحالی است که به گفته ندافی آرایشگاه‌ها به هیچ‌وجه اجازه انجام خدمات لیزر را ندارند.

مدیرکل دفتر سلامت محیط و کار وزارت بهداشت با تاکید بر اینکه هر کاربردی در رابطه با پرتو و دستگاه‌های مربوط به آن نیاز به مجوز از سازمان انرژی اتمی و وزارت بهداشت دارد، می‌گوید: «آرایشگاه‌ها حتی شرایط گرفتن مجوز برای استفاده از لیزر را ندارند و این کار حتما باید زیر نظر پزشک و تنها در مراکز تخصصی و مجاز صورت بگیرد و تنها بیمارستان‌های دولتی، خصوصی و متخصصان پوست و زیبایی مورد تایید وزارت بهداشت دارای این مجوز هستند و می‌توان برای انجام لیزردرمانی به آنها مراجعه کرد.»

اما خدمات سولاریوم و لیزردرمانی یکی از مهم‌ترین منابع درآمدی آرایشگاه‌هاست و به علت آگاهی کمی که در این‌باره وجود دارد بسیاری از افراد برای انجام این کار‌ها به آرایشگاه‌ها مراجعه می‌کنند؛ این درحالی است سازمان بهداشت جهانی اعلام کرده است استفاده از سولاریوم راه مناسبی برای برنزه‌کردن پوست نیست و این روش هیچ‌گونه مصونیتی در مقابل سرطان پوست ندارد.

روزنامه تهران امروز