ملت ایران: نیمه دوم سال با یک عطسه، شروع می‌شود. سرماخوردگی یا برادر پیشرفته آن یعنی آنفولانزا همراه با سرما وارد زندگی ما می‌شود و تا آخر فصل سرد رهایمان نمی‌کند. استراحت و نوشیدن مایعات توصیه همیشگی برای درمان سرماخوردگی است. اما اینجا یک توصیه خانگی مفید برای درمان سرماخوردگی داریم که شما را از شر عوارض این بیماری دور نگه می‌دارد.

برای تهیه این چای، همین الان هم مواد اولیه‌اش را در خانه دارید!

هرجا که اولین علائم سرماخوردگی را حس کردید، بساط این نوش‌دارو را علم کنید. این کار از بروز سرماخوردگی پیشگیری می‌کند. این چای نه تنها آرامتان می کند بلکه سیستم ایمنی بدنتان را نیز تحریک کرده و شما را گرم می کند.

سه ماده سری برای درست کردن چای سرماخوردگی،زنجبیل، آب‌لیمو و عسلاست.

حتما می‌دانید که لیمو سرشار از ویتامین C است. به علاوه لیمو پر از فیتوکمیکال‌ها هم هست. این ها ترکیبات گیاهی هستند که سیستم ایمنی بدن را تقویت می‌کنند. زنجبیل و عسل هم پر از موادی هستند که سیستم ایمنی را تقویت می‌کنند.

تهیه این چای به ساده‌ترین و گویاترین شکل خود می‌شود اینکه:

کتری را از آب پر کنید و بگذارید بجوشد. تا آب بجوشد، یک تکه ۲-۳ سانتی از ریشه زنجبیل را رنده کنید و یا از پودر زنجبیل استفاده کنیدیک قمقمه آماده کنید. می توانید از لیوان مخصوص دم نوش یا قوری استفاده کنید. زنجبیل را در قمقمه بریزید. حدود ۴ قاشق غذاخوری آب لیمو در قمقمه بریزید. سه قاشق غذاخوری عسل هم استفاده کنید، در واقع با عسل چای را مزه‌دار می کنیم و اندازه آن به خودتان بستگی دارد. وقتی آب جوشید، داخل قمقمه بریزیدش. در قمقمه را ببندید و اجازه دهید ۲۰ دقیقه در همین حالت بماند. محلول را داخل فنجان بریزید و لذت ببرید!

جایگزین‌ها:
اگر قمقمه ندارید می‌توانید زنجبیل را داخل یک ماهیتابه به مدت ۱۵-۲۰ دقیقه بجوشانید، وقتی زنجبیل جوشید عسل و آبلیمو را به آن اضافه کنید و داخل فنجان بریزید. من استفاده از قمقمه را دوست دارم چون وقتی مریض هستم حوصله اینکه بلند شوم و چیزی را گرم کنم ندارم.
می توانید مقدار مواد اولیه را هم تغییر دهید. انقدر تغییرشان دهید تا به مزه ای که دوست دارید برسید. مزه این چای عالیست!

سایر چیزهایی که گاهی به چایم اضافه می‌کنم:

چند حبه سیر خرد شدهچای سبزیک تکه چوب دارچین

رنگی