این دانه های کوچک اما پرخاصیت در درمان بیماریهای مثانه و پروستات موثر هستند. همچنین گفته میشود به درمان بیماری افسردگی و ناتوانی در یادگیری نیز کمک می کند. اقوام بومی امریکا اولین کسانی بودند که به خاصیت این دانه ها پی بردند و از آنها استفاده درمانی کردند آنها این دانه ها را کوکوربیتا می نامیدند و از آنها برای درمان بیماریهای کلیوی و دفع انگلهای روده استفاده می کردند.

طبق آزمایشات دانشمندان دانه های تخم کدو از پیشروی سلولهای سرطانی در پروستات جلوگیری می کنند. یک تحقیق دیگر نشان می دهد تخم کدو حاوی مقادیر زیادی L - trypthophon است که در دمان افسردگی موثر است.(هر چند برخی معتقدند در درمان افسردگی مزمن چندان تاثیری ندارد)

یکی دیگر از کاربردهای تخم کدو تاثیر آنها روی عملکرد مثانه ومجاری ادرار است و بعضی هم متعقدند که مانع از شکل گیری سنگ کلیه می شود. در بعضی کشورها آن را غذای مغز می دانند و دانشمندان معتقدند که به ناتوانی های ذهنی و یادگیری کمک می کند.

در برخی فرهنگها از این دانه ها در آشپزی استفاده می کنند مثلا تخم کدوی بو داده شده را به سالاد یا سوپ اضافه می کنند و یا از روغن تخم کدو همراه با روغن زیتون یا عسل به عنوان چاشنی یا طعم دهنده استفاده می کنند گاهی هم از دانه های بو داده برای میان وعده استفاده میشود اما بو دادن زیاد باعثمیشود اسیدهای چرب طبیعی آن از بین برود. بنابراین بیشتر توصیه میشود بصورت خام مصرف شود. محققان چینی متعقدند که تخم کدو در دفع انگلهایی که از طریق حلزون به فرد بیمار انتقال یافته موثر است و همچنین خیلی از افراد تخم کدو را درمانگر خوبی برای رفع حالت تهوع و نارحتی های معده می دانند.