ملت ایران: یک گزارش جدید حاکی از آن است که میزان مصرف داروهای ضدافسردگی در کشورهای ثروتمند و توسعه یافته نسبت به یک دهه پیش به طور میانگین ۱۰ درصد افزایش یافته است و ایسلند از لحاظ مصرف سرانه این داروها در میان این کشورها در رتبه اول قرار دارد.
به نوشته گاردین، در گزارش جدید سازمان همکاری و توسعه اقتصادی آمده: افزایش مصرف این داروها احتمالاً با بالا رفتن آگاهی عمومی نسبت به افسردگی ارتباط دارد که باعثشده درمان این بیماری با دارو و پذیرش اجتماعی بیشتری پیدا کند. به علاوه این افزایش مصرف ضدافسردگی ها در این گروه کشورهای توسعه یافته ممکن است با احساس ناامنی و فشار روانی ناشی از بحران اقتصاد جهانی در سال های اخیر مرتبط باشد. مثلاً در اسپانیا و پرتغال دو کشوری که در سال های اخیر فشار زیادی را به علت بحران اقتصاد جهانی تحمل کرده اند، میزان مصرف داروهای ضدافسردگی بین سال های ۲۰۰۷ و ۲۰۱۱ به ترتیب ۲۳ و ۲۰ درصد افزایش یافته است.
مصرف داروهای ضدافسردگی در ایسلند بیشتر از همه کشورهای جهان است که در ابتدای بحران اقتصادی جهانی، بانک های آن به ورشکستی کشیده شدند. در این کشور میزان مصرف ضدافسردگی ها در طول دوره بررسی ۵۰ درصد بالاتر از میانگین مصرف این داروها در ۳۰ کشور عضو سازمان همکاری و توسعه اقتصادی و معادل ۱۰۶ دوز دارو و در روز به ازای هر ۱۰۰ نفر جمعیت بود. البته برخی کارشناسان معتقدند یک عامل مؤثر در مصرف زیاد داروهای ضدافسردگی در ایسلند پرطرفدار نبودن درمان های جایگزین برای افسردگی مانند روان درمانی است.
در کشورهای استرالیا، کانادا و کشورهای منطقه اسکاندیناوی نیز میزان تجویز داروهای ضدافسردگی بالاست و به طور میانگین از هر ۱۰ فرد بزرگسال، بیش از یک نفر دارو دریافت می کنند. یک بررسی جداگانه درباره آمریکا نیز نشان داد ۱۰ درصد بزرگسالان آمریکایی داروهای ضدافسردگی مصرف می کنند. در چین با وجود اینکه هنوز میزان مصرف داروهای ضدافسردگی نسبتاً پایین است، بازار این داروها در ۳ سال گذشته، ۲۰ درصد رشد کرده است.
این روند افزایش مصرف داروها در حالی است که با وجود تشخیص تعداد بیشتری از افراد دچار افسردگی در برخی کشورها، آمار جهانی افسردگی به همین میزان افزایش نیافته است.
نویسندگان این گزارش می گویند با وجود اینکه بالا رفتن مصر ف داروهای ضدافسردگی می تواند نشانه ای مثبت و بیانگر دریافت دارو به وسیله افراد دچار افسردگی متوسط تا شدید در این کشورها باشد این نگرانی ها هم وجود دارد که این داروها نابجا و برای موارد خفیف افسردگی که با سایر روش ها نیز قابل درمان هستند تجویز می شوند.
بیشتر متخصصان اعصاب و روان توافق نظر دارند که داروهای ضدافسردگی برای درمان افسردگی های شدید مؤثرند اما لزومی ندارد به عنوان نخستین گزینه درمانی و در موارد خفیف هم تجویز شوند. در این موارد خفیف مشاوره و شیوه های روان درمانی مانند «رفتار درمانی شناختی» هم می تواند مؤثر باشد.
۴۷۳۰۱