محققان، چاقی مفرط را یکی از عوامل افزایش ابتلا به این بیماری شناخته اند. آمار نشان می دهد که شناسایی علائم ابتلا به این بیماری بهبود یافته است و در حالی که این امر به افزایش طول عمر زنان مبتلا کمک کرده است، تعداد کل مرگ و میر ناشی از سرطان رحم بالا رفته است.

مرکز تحقیقات سرطان بریتانیا می گوید که نتایج تحقیقات اخیر بیش از اندازه نگران کننده است.

سرطان دهانه رحم چهارمین سرطان شایع زنان در بریتانیاست و در بیشتر مواقع بعد از یائسگی رخ می دهد.

بین سال های ۱۹۷۰ تا ۱۹۹۶، از هر صد هزار زن در بریتانیا، ۱۳.۷ نفر به سرطان رحم مبتلا می شدند، میزانی که تقریبا در طی آن سال ها ثابت باقی ماند. اما حال از هر صد هزار نفر ۱۹.۶ درصد زنان(۴۶ درصد افزایش) به این بیماری مبتلا می شوند.

۷۷ درصد از زنان بعد از معالجه سرطان رحم حداقل به مدت ۵ سال زنده می مانند که نسبت به گذشته درصد بالاتری است، اما تعداد مرگ و میر ناشی از این بیماری بالا رفته است.

پروفسور جاناتان لدرمن، متخصص بیماری زنان و سرطان در مرکز تحقیقات سرطان بریتانیا گفت: " این بسیار نگران کننده است که زنان بیشتری در اثر ابتلا به سرطان رحم جان خود را از دست می دهند اما نباید این مسئله باعثشود که فراموش کنیم شانس زنده ماندن پس از ابتلا به این بیماری از همیشه بیشتر است. "

وی افزود: " این بهبود در اثر بالا رفتن سطح مراقبت های درمانی، استفاده گسترده تر از کلینیک های رسیدگی به خونریزی پس از یائسگی، پیشرفت در جراحی، شیمی درمانی و رادیوتراپی میسر شده است. "

ریچل گورملی از بنیاد جهانی پژوهش سرطان گفت: " سرطان رحم یکی از انواع سرطان است که خطر ابتلا به آن با چاقی مفرط بیشتر می شود. از دیگر انواعی که با چاقی خطر ابتلا به آن افزایش می یابد، سرطان پستان، روده بزرگ، مری، لوزالمعده و کلیه است. "

وی اضافه کرد: " با افزایش میزان چاقی مفرط در جهان می توانیم انتظار داشته باشیم که ابتلا به انواع سرطان نیز بیشتر خواهد شد. "

او در ادامه گفت: " داشتن رژیم غذایی سالم و انجام فعالیت های روزانه برای جلوگیری از ازدیاد وزن، مهمترین اقداماتی است که خطر ابتلا به سرطان را کاهش می دهد.