در تازه ترین تحقیق توسط موسسه مطالعات سرطان در دانمارک، حدود ۳۵۰ هزار نفر طی یک دوره ۱۸ ساله مورد بررسی قرارگرفتند.

پژوهشگران نتیجه گرفتند که استفاده کنندگان تلفن های همراه بیشتر از دیگران در معرض خطر ابتلا به سرطان مغز قرار ندارند.

نتایج این تحقیق درسایت ژورنال پزشکی بریتانیا به چاپ رسیده است.

اما پیش از این بعضی از تحقیقات حاکی از وجود تردید هایی در ایمن بودن تلفن های همراه بود. نتایجی که با واکنش سازمان بهداشت جهانی روبرو شد و این نهاد بین المللی نسبت به سرطانزا بودن تلفن های همراه هشدار داد.

به همین دلیل سازمان بهداشت جهانی تلفن های همراه را با قهوه و اثرات ناشی از نوشیدن آن در یک طبقه بندی قرارداده است.

سازمان بهداشت جهانی همچنان به افراد زیر ۱۶ سال توصیه می کند که تنها در موارد ضروری از تلفن های همراه استفاده کنند و تا حد امکان تمام مکالمات خود را کوتاه کنند.

نتایج پژوهشگران دانمارکی نشان می دهد که تفاوت مهمی در میزان ابتلا به سرطان مغز و سرطان سیستم مرکزی اعصاب در بین افراد دارای تلفن همراه و افرادی که از تلفن همراه استفاده نمی کنند، دیده نمی شود.

از ۳۵۸۴۰۳ نفری که در این تحقیق مورد بررسی قرار گرفتند، ۳۵۶ مورد ابتلا به سرطان مغز موسوم به گلیوماس و ۸۴۶ مورد ابتلا به سرطان سیستم مرکزی اعصاب دیده شده است، که به گفته محققان همین میزان ابتلا به سرطان دربین افرادی که از تلفن های همراه استفاده نمی کردند، هم دیده شده است.

این تیم تحقیقاتی همچنین نتیجه گرفته حتی در بین کسانی که به مدت طولانی تری از تلفن همراه استفاده کردند، مثلا ۱۳ سال یا بیشتر، خطر ابتلا به سرطان افزایش نیافته است.

اما این محققان گفته اند تا زمانی که اطمینان حاصل شود استفاده از تلفن های همراه در طولانی مدت منجر به بروز سرطان نمی شود، پژوهش در این زمینه ادامه خواهد یافت.

هیزل نان، سرپرست مرکز اطلاعات بهداشتی در مرکز تحقیقاتی سرطان در بریتانیا گفته است از نتایج تحقیق اخیر به عنوان محکم ترین شواهد به دست آمده در مورد ارتباط استفاده از تلفن های همراه و افزایش خطر ابتلا به سرطان مغز و سرطان سیستم مرکزی اعصاب در بزرگسالان یاد کرده است.