ملت ایران:کارلوس کی روش موفق شد تیم ملی ایران را به جام جهانی هدایت کند. او در بازی آخر موفق شد کره جنوبی را در اولسان شکست دهد تا به عنوان تیم نخست راهی جام جهانی شود.

سرمربی پرتغالی تیم ملی ایران در ورود به لیسبون در گفت وگو با روزنامه پرتغالی Maisfutebol اظهار کرد: از صعود به جام جهانی خوشحالم. صعود با ایران به جام جهانی خیلی سخت بود اما خدا را شکر که توانستیم با تمام سختی ها به جام جهانی صعود کنیم. مهم صعود به جام جهانی بود نه این که چطور مسابقات را شروع کردیم. از خوشحالی میلیون ها ایرانی در پوست خود نمی گنجم. برای ما خوشحالی مردم در اولویت بود. وقتی که به پایان مسابقات رسیدیم و صعود ایران به جام جهانی قطعی شد، نفس راحتی کشیدم. از آنچه برای تیم ملی ایران رخ داد، بسیار خوشحالم.

کی روش در پاسخ به این سوال که آیا اکنون او در ایران به یک قهرمان تبدیل شده است، گفت: وقتی همه چیز خوب پیش می رود، همه اتفاقات مثبت برای شما رخ می دهد. فوتبال متعلق به مردم است و وقتی که مردم خوشحالند، ما نیز خوشحال می شویم. مهم برای ما این است که مردم از عملکرد تیم ما راضی هستند. پس از صعود ایران به جام جهانی خیلی از مردم ایران به خیابان ها ریختند و به خوشحالی پرداختند. حتی رییس جمهور منتخب نیز در بازگشت تیم ملی ایران از کره جنوبی برای آنها پیام تبریک فرستاد.

کی روش درباره بازتاب های صعود تیم ملی ایران به جام جهانی ۲۰۱۴ برزیل گفت: پس از صعود به جام جهانی مردم در همه شهرها به خیابان ها ریختند و هزاران تن تا صبح به جشن و پایکوبی پرداختند. روز بعد در فرودگاه همه چیز فوق العاده بود. سپس به ورزشگاه آزادی رفتیم و در آنجا نیز مراسم باشکوهی را شاهد بودیم و در آنجا تمام مسئولان به استقبال ما آمدند.

سرمربی تیم ملی فوتبال ایران در ادامه گفت: علاوه بر محمود احمدی نژاد، رییس جمهور فعلی، حسن روحانی رییس جمهور منتخب نیز به استقبال تیم آمدند و صعود ایران به جام جهانی را به او تبریک گفتند.

کی روش درباره نقش مربیان پرتغالی در سراسر جهان افزود: مربیان پرتغالی اکنون در تمام نقاط جهان شرایط خوبی ندارند. اما این بار توانستم به عنوان یک مربی پرتغالی یک تیم را به جام جهانی ببرم. این موفقیت برای ما و مربیان پرتغالی بسیار مهم است و اولین کسانی که سود این موفقیت به آنها می رسد مربیان پرتغالی است و باعثمی شود، فرصت های بیشتری برای آنها در آینده قرار گیرد و نشان می دهد که مربیان پرتغالی می توانند در تیم های باشگاهی و ملی در کشورهای مختلف جهان کار کنند و به موفقیت برسند. ما پرتغالی ها همیشه باید در کنار هم باشیم تا بتوانیم در تیم هایمان به موفقیت برسیم.