به گزارش ملت ایران به نقل از گل – لیگ اسپانیا برخلاف دیگر لیگ های بزرگ اروپایی هنوز به پایان نرسیده و دو هفته از لالیگا مانده.

اما بارسلونا قهرمان قطعی مسابقات است. آنها فصلی بی نقص داشتند و هنوز هم می توانند به رکورد ۱۰۰ امتیاز رئال مادرید برسند که مردان ژوزه مورینیو فصل قبل آن را به جا گذاشتند.

مرد پرتغالی مادرید را در حالی ترک می کند که با این تیم به رتبه دوم لیگ رسید. اتلتیکو مادرید هم سوم می شود. اما نبرد چهارمی بین رئال سوسیه داد و والنسیا ادامه دارد و چند تیم هم در اندیشه فرار از سقوط هستند.

اما برندگان و بازندگان دیگر چه کسانی بودند؟ بهترین بازیکنان و مربیان کدام ها بودند؟ بدترین ها چطور؟ سایت گل عناوین انفرادی این فصل را اهدا می کند!

بهترین دروازه بان
Willy Caballero(Malaga)

این فصل دروازه بان ها تیتر یک شدند. در رئال مادرید، ایکر کاسیاس که کاپیتان باشگاه بود را مورینیو کنار گذاشت و دیه گو لوپس به او ترجیح داده شد. ویکتور والدس هم گفت که از بارسلونا می رود. تیبو کورتوا برای اتلتیکو درخشان ظاهر شد و قهرمان تیمش بود، تیمی که جمعه شب با پیروزی مقابل رئال مادرید فاتح جام حذفی شد. اما دور از زرق و برق رسانه ها این ویلی کابایرو بود که در مالاگا درخشید. او به شکلی مستمر نمایش های در کلاس جهانی داشت و به ندرت اشتباه کرد. اندلسی ها فصل به یادماندنی دیگری داشتند و این فصل برای این بازیکن آرژانتینی عالی بود.

بهترین مدافع
Sergio Ramos(Real Madrid)

سرخیو راموس در فصل ۱۲-۲۰۱۱ دیگر به صورت کامل از پست مدافع راست به مرکز خط دفاعی منتقل شد و در حرکت توفانی رئال به سمت قهرمانی نمایش های مطمئنی داشت. ستاره اهل سویل در این فصل در غیاب کاسیاس کاپیتان وظایف بیشتری به عهده گرفت و البته راهنمایی کامل و بی نقص برای رافائل واران هم به شمار می رفت. این دو نفر زوج آینده داری را در خط دفاعی تیم ژوزه مورینیو تشکیل دادند. راموس باید آمار انضباطی خود را بهبود بخشد، اما او با این حال در سن ۲۷سالگی مدافعی میانی در کلاس جهانی است که رهبری تاثیرگذاری در میدان دارد و البته نیم نگاهی هم به دروازه دارد. گل پیروزی بخش او در کلاسیکو نقطه برجسته این فصل او بود.

بهترین هافبک
Andres Iniesta(Barcelona)

آندرس اینیستا بهترین بازیکن اسپانیا در یورو ۲۰۱۲ بود و آن فرم را با خود به لالیگا هم آورد. او در لالیگا تنها ۲ گل زد اما ۱۵ بار گل ساخت(که سه تای آن در برد چهار بر صفردر خانه لوانته بود) و این ثابت می کند او در بازپس گیری قهرمانی لالیگا چقدر تاثیرگذار بوده است. چه تعریفی از او بهتر این که او برای باشگاه و کشورش مهم تر از بازیکنی بوده که احتمالا بهترین هافبک میانی فوتبال مدرن به شمار می رود، یعنی چابی ارناندس؟

بهترین مهاجم
Lionel Messi(Barcelona)

انتظار بازیکن دیگری را داشتید؟ هرچند مصدومیت همسترینگ باعثشده او در هفته های اخیر کمتر در لالیگا بازی کند و تا پایان فصل هم دور از میادین باشد، اما او ستاره این فصل لالیگا بود. او هرچند نتوانست رکورد ۵۰ گل فصل پیش خود را جابجا کند، اما ۴۶ گل در تنها ۳۲ بازی آمار فوق العاده ای است. او در ۲۱ بازی پیاپی هم گل زد، رکوردی که شاید هرگز شکسته نشود. این بازیکن ۲۵ساله همچنین ۱۲ پاس گل در لالیگا داد و نقشی کلیدی در بازگرداندن قهرمانی به کاتالونیا داشت.

بهترین بازیکن جوان(زیر ۲۱سال)
Raphael Varane(Real Madrid)

فصل برای رافائل واران هم تمام شده. این بازیکن ۲۰ساله فرانسوی در بازی با اسپانیول از ناحیه زانو آسیب دید و سپس نیاز به جراحی داشت و به این ترتیب بازی های تیمش را از دست داد؛ از جمله فینال کوپا دل ری را. با این حال مادرید در سال های پیش رو از بازی او بسیار سود خواهد برد. این بازیکن جوان که در سال ۲۰۱۱ به رئال آمد زوجی اثربخش را با راموس تشکیل داده و در تمامی رقابت ها توانسته در بالاترین سطح بازی کند.

بهترین مربی
Diego Simeone(Atletico Madrid)

دیه گو سیمئونه اتلتیکو را به اولین برد مقابل رئال در طول ۱۴ سال گذشته رساند و با آنها فاتح جام حذفی شد. اما می توان گفت تیم خاص او در لالیگا حتی بهتر از جام حذفی بوده است. آنها مستقیما به لیگ قهرمانان راه یافتند. او اخیرا گفت: «ما به تیم های کوچک تر دیگر امید دادیم.» بودجه او حدود ۴۰۰ میلیون یورو کمتر از رئال است اما آنها در لالیگا تقریبا در تمام فصل پایاپای همشهری پیش رفتند. بیشترین ستایش را باید از سیمئونه داشت.

بهترین انتقال
Aritz Aduriz(Valencia to Athletic Bilbao)

مارسلو بیلسا، مربی اتلتیک بیلبائو تابستان گذشته به خبرنگاران گفت که از باشگاه نخواسته که آریتس آدوریس را بخرد. اما ۹ ماه پس از آن حرف ها گذشته و مربی آرژانتینی باید خوشحال باشد که او با قیمت تنها ۲.۵ میلیون یورو از والنسیا آمده. آدوریس در این فصل ۱۴ گل زد تا فرم ضعیف فرناندو یورنته(که در تابستان به یوونتوس می رود) را جبران کند. او کمک کرد وجهه تیمش در فصلی پیچیده در لالیگا حفظ شود.

بدترین انتقال
Alex Song(Arsenal to Barcelona)

الکس سونگ البته بازیکن بدی نیست، اما خرید او برای بارسلونا اقدام تجاری بسیار سوال برانگیزی بود. تیتو ویلانووا نتوانست در رقابت مالی برای خرید خاوی مارتینس موفق شود. او به دنبال بازیکنی بود که با افت کارلس پویول و رفتن سیدو کیتا هم خط دفاعی را پر کند و هم خط میانی را. او سونگ را برگزید. اما این ۱۹ میلیون یورو می توانست برای خرید بازیکنی استفاده شود که آنها واقعا نیاز داشتند. این بازیکن کامرونزی اکثر فصل را روی نیمکت گذراند و گاه و بیگاه که در دفاع به میدان رفت نشان داد که راه حل مشکل بارسا نیست. به او در خط میانی هم فرصت نرسید و در کل تنها ۱۹ بار در لیگ بازی کرد. خرید گزاف و عجیبی بود.

بهترین بازیکن
Lionel Messi(Barcelona)

مانند همیشه مسی باز هم الهام بخش بارسلونا شد. ژوزه مورینیو فصل پیش گفت که ۵۰ گل این بازیکن آرژانتینی به هیچ دردی نمی خورد چون رئال مادرید قهرمان شد، اما ۴۶ گل این فصل این بازیکن ۲۵ساله قهرمانی را برای چهارمین بار در پنج فصل پیاپی به کاتالونیا برد. او ستاره درخشان تیمش بود و در ۲۱ بازی پیاپی گل زد و آمارش در ۳۲ بازی لیگ ۴۶ گل بود. این فصل باورنکردنی دیگری از این بازیکن آرژانتینی بود و او را به راحتی می توان بهتری از تمامی بازیکنان دانست، از جمله کریستیانو رونالدو با ۳۴ گلی که زد.

بدترین بازیکن
Jose Callejon(Real Madrid)

اگر یک بازیکن بتواند نمایانگر تفاوت بین فرم رئال مادرید در لالیگا در فصل ۱۲-۲۰۱۱ و این فصل باشد او خوسه کایخون است. این بال در دومین فصل مورینیو در سانتیاگو برنابئو از اسپانیول آمد و پنج گل در لیگ زد و در مجموع ۱۳ گل به ثمر رساند. بسیاری می گفتند او باید جایی در میان دعوت شدگان به تیم ملی اسپانیا در یورو ۲۰۱۲ می داشت. اما او در این فصل تنها یک گل زد و تیم ملی یک میلیون کیلومتر دور از او به نظر می رسد. کایخون بسیار خوش اقبال باشد تا فصل بعد جایی در مادرید داشته باشد!