بی بی سی در گزارش روز سه شنبه خود نوشت: چهار تیم عربی عربستان، مصر، تونس و مراکش که به مسابقات جام جهانی 2018 روسیه راه یافته اند، در تلاش برای آماده کردن خود جهت ارائه بازی خوبی در این دور از رقابت ها هستند . تیم عربستان از آسیا و تیم های مصر، تونس و مراکش هم از آفریقا جواز حضور در جام جهانی را بدست آوردند.

**عربستان
عربستان در اولین حضور خود در جام جهانی سال 1994 میلادی، موفق به کسب دو پیروزی شد و توانست به مرحله دوم راه یابد.
«فهد العویران» بازیکن سعودی در بازی دوم مقابل بلژیک توانست یکی از بهترین گل های تاریخ تیم فوتبال را به ثمر برساند.
امید تیم عربستان به «ناصر الشمرانی» مهاجم 32 ساله معروفش است که در سال 2014 به عنوان بهترین بازیکن آسیا، انتخاب شد.
شمرانی در سال 2014 پس از انداختن آب دهان به بازیکن تیم حریف و تلاش برای ضربه زدن با سر به او، از بازی در فینال لیگ قهرمانان آسیا محروم شد.
سرمربی تیم: ادگاردو بائوسا، متولد 26 ژانویه ۱۹۵۸، بازیکن سابق آرژانتینی و سرمربی سابق تیم ملی فوتبال آرژانتین بود. وی پس از کسب نتایج نسبتاً ضعیف با تیم ملی آرژانتین پس از حدود هشت ماه فعالیت از کار برکنار شد.

**مصر
تیم فوتبال مصر در رده بندی «فیفا» در رتبه 30 قرار دارد. این تیم از سال 1990 میلادی تاکنون موفق به صعود به رقابت های جام جهانی نشده بود. اما امسال پس از پیروزی بر تیم کنگو در وقت اضافه توانست به مسابقات جام جهانی 2018 روسیه راه یابد. تیم فوتبال مصر همچنین در سال 2010 میلادی توانست برای هفتمین بار به مسابقات جام ملت های آفریقا راه یابد.
«محمد صلاح» مهاجم تیم «لیورپول» مشهورترین بازیکن تیم فوتبال مصر است که در 56 بازی تیم ملی، 32 گل به ثمر رساند.
از جمله بازیکنان مصری که در تیم های خارجی بازی می کند، «محمد صلاح» در تیم «لیورپول»، «محمد الننی» در تیم «آرسنال»، «احمد حجازی» در تیم «وست برومویچ» است.
**مربی
«هکتور کوپر» سرمربی تیم ملی فوتبال مصر است که پیشتر مربی تیم های «اینتر میلان» و «والنسیا» بود. این سرمربی آرژانتینی از سال 2015 میلادی سرمربی تیم فوتبال مصر بوده است و این تیم را به جام ملت های آفریقا رساند. اما در مرحله فینال، در برابر تیم ملی کامرون با دو گل شکست خورد.

**مراکش
تیم ملی فوتبال مراکش، برای نخستین بار طی 20 سال گذشته به رقابت های جام جهانی 2018 راه می یابد. آخرین باری که این کشور به جام جهانی صعود، کرد در سال 1998 میلادی بود که در آن یک بازی را برد، در دومین بازی مساوی کرد و با واگذاری سومین بازی، از راه یابی به مرحله دوم باز ماند.
«مهدی بن عطیه» مدافع تیم «یوونتوس» ایتالیا، مشهورترین بازیکن تیم فوتبال مراکش است. بازی وی در ماه ها اخیر افت کرده است. مهدی پیشتر در تیم «بایرین مونیخ» آلمان توپ می زد.
این کاپیتان مراکشی 30 ساله، در 52 بازی ملی شرکت کرده که 5 بازی آن مربوط به مسابقات مقدماتی جام جهانی 2018 روسیه است. مهدی یکی از دو گل مسابقه اخیر تیم مراکش در برابر ساحل عاج را به ثمر رساند.
**مربی
«هرفی رونار » سرمربی فرانسوی الاصل، تیم ملی مراکش است که از زمان کناره گیری از بازی فوتبال در سال 1998 میلادی، تیم های زیادی را مربیگری کرده است. رونار یک مرتبه با هدایت تیم زامبیا در سال 2012 و بار دیگر با هدایت تیم ساحل عاج در سال 2005، قهرمان جام ملت های آفریقا شد.

**تونس
تیم ملی فوتبال تونس چهارمین تیم ملی عربی است که به مسابقات جام جهانی روسیه صعود می کند. این تیم در مسابقات جام جهانی آلمان در سال 2006 و همچنین مسابقات سال های 1978، 1998 و 2002، نتوانست به مرحله دوم راه یابد.
«ایمن عبد النور» مدافع مشهور تونسی، بازیکنی با استعداد است و تجربه در تیم های بزرگ جهانی را در کارنامه خود دارد. او در حال حاضر در تیم «مرسیلیا» فرانسه بازی می کند. عبد النور در 57 بازی ملی حضور داشته و دو گل به ثمر رسانده است.
**مربی
«نبیل معلول» بازیکن سابق تیم ملی تونس، سرمربیگری این تیم را به عهده دارد. او پیشتر به دلیل عدم راهیابی تیم ملی تونس به مسابقات جام جهانی 2014، از هدایت آن کناره گیری کرده بود.
او بار دیگر در سال 2017 ،پس از مربیگری تیم «ارتش» قطر و تیم ملی فوتبال کویت، بار دیگر به تونس بازگشت. زمانی که تیم ملی تونس در مسابقات جام ملت های آفریقا در سال 2004 پیروز شد، معلول به عنوان دستار «روژه لومر» سرمربی فرانسوی، تیم ملی تونس را هدایت کرد.
جام جهانی فوتبال 2018 با حضور 32 تیم به میزبانی روسیه برگزار می شود. تیم ملی ایران نیز به عنوان اولین تیم آسیایی بلیت مهمترین تورنمنت فوتبال جهان را تصاحب کرد.

مترجم: ندا بهبودی*انتشار:مولوی