بخشی از جذابیت های تماشای دربی از تلویزیون گزارش این بازی است و به همین دلیل همیشه یکی از بحث های مهم دربی انتخاب گزارشگر این بازی است. در سال های اخیر عادل فردوسی پور و مزدک میرزایی دربی ها بیشتری را گزارش کرده اند و در زمره بهترین گزارشگرهای دربی هستند. مزدک میرزایی در رابطه با دربی و این که آیا گزارشگر این بازی مشخص شده یا نه گفت:« هنوز که مشخص نیست چه کسی گزارش این دربی را انجام می دهد.»


او در این باره که آیا گزارش های قبلی او برای پرسپولیس در هفته های اخیر می تواند در کم شدن شانسش برای گزارش دربی نقش داشته باشد گفت:« بله قطعا که تاثیر دارد اما همانطور که گفتم هنوز گزارشگر دربی مشخص نیست.»


او همچنین در این باره که چقدر علاقمند است دربی را گزارش کند گفت:« نمی توانم بگویم که دوست ندارم، قطعا دوست دارم این بازی را گزارش کنم اما این کار دردسرهای خاص خودش را دارد. اگر آدم جایی کمی کج برود به مشکل می خورد و برای گزارش دربی باید خیلی با دقت گزارش کرد که به یکی از طرفین برنخورد.»


میرزایی در رابطه با اینکه چند دربی را گزارش کرده و کدام دربی ها برایش خاطره انگیز است گفت:« حدود ده یا یازده دربی را گزارش کرده ام. یکی از دربی های جالبی که گزارش کردم همان دربی بود که پرسپولیس با گل های ایمون زاید سه بر دو برد و دیگری دربی 69 بود که مجیدی برای استقلال گل زد و آن شعرها ساخته شد.»


او در این باره که گزارش دربی چه تفاوتی با گزارش دیگر بازی ها دارد گفت:« تفاوت این بازی این است که ورزشگاه پر است چرا که ما معمولا بازی های یکی از دو تیم را گزارش می کنیم و جو به نفع یکی از دوتیم است؛ اما در این بازی تقریبا تعداد تماشاگران برابر است. کلی بازیکن ستاره هم در بازی هست و از هفته قبل همه جا صحبت از این بازی است بازیکنان و هواداران کری دارند و از همه این ها مهمتر هواداران زیادی این بازی را تماشا می کنند. تمام این ها باعث جذابیت این بازی می شود و همانطور که گفتم مهمترین بخش آن این است تقریبا تمام ایران این بازی را می بینند.»


گزارشگر مطرح فوتبال درباره اولین دربی که گزارش کرد گفت:« اولین دربی که گزارش کردم در سال 77 و اتفاقا در یک چنین زمانی بود. در آن بازی پرسپولیس با تک گل هاشمی نسب بازی را برد و من و عادل فردوسی پور بازی را با هم گزارش کردیم اما از سال بعد از آن قرار شد هر گزارشگر به تنهایی بازی را گزارش کند.»


او در پاسخ به این سوال که گزارشگر دربی چه مدت قبل از بازی مشخص می شود گفت:« بستگی دارد، گاهی یکی دو روز قبل از بازی و گاهی حتی چند ساعت قبل از شروع مسابقه مشخص می شود. » او اضافه کرد:« نمی دانم گزارش دربی برای یک گزارشگر افتخار محسوب می شود یا نه و بعید می دانم جهش خاصی را در کارنامه یک فرد داشته باشد.»


میرزایی درباره اینکه عده ای او را پرسپولیسی و عده ای استقلالی می دانند نیز گفت:« فکر می کنم با این وصف توانسته ام بیطرف باشم و گزارش بیطرفانه ای داشته باشم و تا حدودی موفق شده ام.»


اودرباره پیش بینی اش از دربی 85 گفت:« به نظرم این بازی زیاد نمی تواند از نظر فنی سطح بالایی باشد و تیم ها بیشتر برای نباختن به زمین خواهند آمد. اما آنچه مهم است این که گل اول زده شود چرا که معتقدم اگر گل اول در همان ابتدا زده شود می توان انتظار بازی جذابی را داشت.»


گزارشگر سرشناس فوتبال که مستند تاریخ شهرآورد را نیز ساخته درباره درگذشت ابراهیم آشتیانی هم گفت:« درگذشت ابراهیم آشتیانی خیلی ناراحت کننده بود چرا که ایشان از بیمارستان مرخص شده بود و همه فکر می کردیم دیگر مشکلی ندارند. هر وقت با ایشان صحبت می کردیم سرزنده و سرحال و مثل جوانان بشاش بود. در مستند شهرآورد هم که با او صحبت کردیم خیلی وقت گذاشت و تا جایی که می توانست با خاطراتش به ما کمک کرد.»


او در این باره که آیا توانستند فیلم هایی از بازی های آشتیانی را در مستند شهرآورد گیر بیاورند گفت:«متاسفانه فیلم های بازی های ایشان را قبل از انقلاب پیدا نکردیم اما آنهایی که بازی های ایشان را دیده بودند خیلی از بازی اش تعریف می کنند.»


میرزایی در انتها با اشاره به این موضوع که در بازی های اخیر گادوین منشا را «منشاه» می گوید گفت:« نه اصلا اینگونه نیست. من می گویم منشا ...»