این روزها مهمترین دغدغه طرفداران و حتی مدیریت باشگاه استقلال انتخاب دستیاران وینفرد شفر است. باشگاهی که تا هفته پیش دغدغه انتخاب سرمربی داشت حالا بزرگترین مشکلش انتخاب دستیاران این مربی آلمانی است!

این مشکل از آنجایی شروع شد که مسئولان باشگاه با انتخاب 7 نفر به عنوان اعضای کمیته فنی تصمیم گرفتند پروسه انتخاب سرمربی را به عهده این نفرت بگذارند، اتفاقی که در نهایت افتاد و کمیته فنی اعلام کرد وینفرد شفر با نظر صد در صدی آنها انتخاب شده است(اگر چه خیلی‌ها این موضوع را زیاد قبول ندارند).

با انتخاب شفر بحث در مورد نحوه انتخاب دستیاران وی آغاز شد و در نهایت همین نفرات کمیته فنی طاهری و دین محمدی را به عنوان دستیاران ایران شفر معرفی کردند اما واکنش‌های عجیب طرفداران استقلال که چشمشان از دستیاران منصوریان حسابی ترسیده بود باشگاه را وادار به عقب نشینی کرد.دین‌محمدی و طاهری به خاطر همین فشارها در تمرینات شرکت نکردند و یکی دو روز بعد هم عنوان شد که حضور این دو نفر منتفی شده و قرار است شفر پسر خود را به عنوان آنالیزور، گارسیای اسپانیایی را به عنوان دستیار خارجی و فرهاد مجیدی را هم به عنوان کمک ایرانی انتخاب کند. هر چند اعضای کمیته فنی استقلال هیچکدام زیر بار این موضوع نرفته و در مصاحبه‌های خود حضور مجیدی را منکر می‌شوند.

با بررسی این اتفاقات سوالی در اذهان به وجود می‌آید که نقش کمیته فنی در باشگاه استقلال چیست؟کمیته ای‌که انتخاب سرمربی استقلال را بر عهده گرفته و مسئولیت آن را تمام و کمال قبول کرده آیا در قبال حضور فرهاد مجیدی همان واکنشی را نشان می‌دهد که در زمان حضور شفر انجام داد؟طی روزهای اخیر شایعات فراوانی مطرح شده که مسئولان وزارت ورزش تمایل دارند فرهاد مجیدی به بدنه فنی استقلال اضافه شود تا تماشاگران این تیم خاطرات تلخ دو سال گذشته با منصوریان را فراموش کنند و حتی شنیده می‌شود افتخاری هم این موضوع را پذیرفته اما آیا کمیته فنی می‌تواند از استقلال خودش دفاع کند؟

«2 روز پیش علی جباری عضو کمیته فنی و رئیس کمیته پیشکسوتان باشگاه استقلال در گفت‌و‌گو با سایت این باشگاه مدعی شد: تشکیل کمیته فنی اتفاق بسیار خوبی بود که رخ داد. از وزیر محترم ورزش و جوانان بابت حمایت هایی که در این مسیر انجام دادند، تشکر می کنم. همچنین از آقای افتخاری نیز بابت این موضوع تشکر می کنم که کمک کردند این کمیته شکل بگیرد تا به تیم فوتبال استقلال شکل بهتری بدهیم. آقای افتخاری پیشنهاد ما را برای تشکیل کمیته پذیرفتند و آقای قراب زحمات زیادی کشیدند تا این کمیته شکل بگیرد.

او در ادامه تصریح کرد: این کمیته از اعضایی تشکیل شده که همه در مقاطع مختلف بازیکنان استقلال و تیم ملی بودند و همگی فوتبالی و فنی هستند. کمیته فنی بر اساس معیارهای فنی تصمیم گیری می کند. یکی از گلایه هایی که همواره در فوتبال ما مطرح بود این است که برخی تصمیمات در کل فوتبال ایران توسط افراد فوتبالی گرفته نمی شود. این انتقاد را زیاد در فوتبال ایران شنیدیم اما الان در باشگاه استقلال تصمیمات توسط افراد فنی و بر اساس معیارهای فوتبالی گرفته می شود. این اتفاق بسیار خوب است و من از این بابت بسیار خوشحالم که کمیته فنی در باشگاه استقلال احیا شد و اختیارات به آن داده شد. این روالی است که در همه تیم های بزرگ دنیا اتفاق می افتد و باشگاه استقلال نیز از همین الگو پیروی می کند.اگر کمیته به شکل صحیح به کار خود ادامه بدهد می تواند تصمیمات مفید و تاثیر گذاری برای باشگاه، تیم فوتبال و آکادمی اتخاذ کند. کمیته فنی بازوهای باشگاه است و شکل گیری آن در مجموع یک اتفاق مثبت است.»

با این اظهارات از علی جباری عضو کارکشته کمیته فنی به نظر می‌رسد تمامی تصمیمات مربوطه به مسائل فنی بیرون از زمین زیر نظر این کمیته انجام می‌شود اما آیا کمیته فنی در جریان تمایل وزارت ورزش، مدیریت باشگاه استقلال و اعضای هیات مدیره به حضور مجیدی در این تیم هست؟آیا این کمیته نباید زودتر از عوامل مدیریتی وزارت ورزش و باشگاه به توانایی فرهاد مجیدی اطمینان می‌کرد؟

از سوی دیگر روز گذشته نکته منفی ماجرای کمیته فنی و تحمیل اتفاقات به اعضای آن در اظهارات مدیرعامل استقلال عیان شد. جایی که افتخاری ادعا کرد فرهاد مجیدی گزینه حضور در کادر فنی است ولی کمیته فنی مسئول رسیدگی به بررسی رزومه وی شده است. چند ساعت از این اظهار نظر نگذشت که محمد نوری سخنگوی کمیته فنی در گفت‌و‌گو با فارس اعلام کرد هیچ بحثی درباره حضور مجیدی در کادر فنی و حتی حضور آن در جلسه ‌آینده کمیته فنی برای بررسی رزومه‌اش مطرح نشده است!

به نظر می‌رسد بحث حضور و یا عدم حضور مجیدی و تزلزل کمیته فنی باشگاه استقلال در اتخاذ یک تصمیم واحد(که در مورد دین محمدی و طاهری این موضوع اجرایی نشد) این روزها بیش از پیش تماشاگران این تیم را آزرده خاطر کرده و شاید بهتر باشد اعضای این کمیته هر چه سریعتر در مورد انتخاب نفرات کادر فنی«حال این نفرات هر که می‌خواهند باشند» به جمع بندی رسیده و طرفداران را به خود بی اعتماد نکنند.