گلی که ایران در دقیقه 13 بازی با سوریه دریافت کرد به معنای پایان رکورد 1121 دقیقه گل نخوردن ایران در مقدماتی جام جهانی بود
 
این زمان ،‌رکورد تاریخ مقدماتی جام جهانی است و تیمی در تاریخ این مسابقات نتوانسته به این مدت دروازه اش را بسته نگه دارد.
 
تیم ملی ایران پس از گلی که در دقیقه 62 در مرحله اول انتخابی از ترکمنستان دریافت کرد در برابر گوام و هند و عمان موفق به کلین شیت شد. در مرحله دوم هم هیچ کدام از تیمها در بازی رفت و برگشت تا دیدار با سوریه نتوانستند گزندی به دروازه تیم ملی برسانند تا تیم ملی به این رکورد افسانه ای رسید.
 
رکوردهای ایران در تاریخ فوتبال جهان
 
قبل از ایران، تیم ملی نیوزلند در جریان انتخابی جام جهانی 1982 ، 921 دقیقه گل نخورده بود و تیم ملی ایران پس از 36 سال رکورد جام جهانی را شکست. رکوردی که احتمال می رود تا چندین دهه دست نخورده باقی بماند.
 
شکستن رکورد در سطح جهان کار بسیار سختی است و این اتفاق در فوتبال ما به ندرت رخ داده و بعضی از رکوردهای زده شده نیز بعدها شکسته شده با این اوصاف رکوردهای فوتبال ایران در تاریخ فوتبال جهان بررسی شده است.
 
مهمترین و برجسته ترین رکوردی که در فوتبال جهان به نام یک ایرانی ثبت است بدون شک رکورد تعداد گلی ملی است.علی دایی در آذر 82 با گلی که برابر لبنان به ثمر رساند رکورددار گل زده ملی جهان شد.پس از این بازی، دایی تا آخر دوران بازیگری اش موفق شد تعداد گلهایش را به 109 برساند و این رکورد به نام او در فوتبال جهان ثبت است.شاید بزرگانی مثل مسی ،کریس رونالدو ، نیمار رکوردهای زیادی را به نام خود ثبت کرده اند ولی هنوز در حسرت شکستن رکورد شهریار فوتبال ما هستند.
 
علی دایی به جز این،یک رکورد دیگر در دنیا به نامش ثبت بود و با 35 گل زده بیشترین تعداد گل ملی در رقابتهای مقدماتی جام جهانی را داشت. این رکورد تا همین دوره پا بر جا بود که توسط کارلوس روئیز گواتمالایی شکسته شد.نکته جالب اینکه این بازیکن چند ماه بعد از شکستن این رکورد کلا از دنیای فوتبال خداحافظی کرد.
 
رکوردهای ایران در تاریخ فوتبال جهان
 
فوتبال ایران باز هم رکورد شکسته شده دارد ایران در جریان مقدماتی جام جهانی 2002 توانست با نتیجه عجیب 19 بر صفر تیم ملی گوام را شکست دهد این نتیجه در آن زمان قاطعترین نتیجه تاریخ مقدماتی جام جهانی بود در حال حاضر این رکورد متعلق به استرالیاست و این تیم با پیروزی 31 بر صفر برابر جزایر ساموا این رکورد را شکست.این بازی یک رکورد تاریخی دیگر را از ایران گرفت و تا قبل از آن کریم باقری با 7 گلی که برابر مالدیو زده بود رکورددار بیشترین تعداد گل زده در یک بازی مقدماتی تاریخ جام جهانی بود که این رکورد هم با 13 گلی که آرچی تامسون در بازی استرالیا برابر ساموا به ثمر رساند به این بازیکن تعلق گرفت.
 
اما در لیست رکوردهای جهان یک جای دیگر هم نام ایران دیده میشود و سریعترین کارت قرمز در تاریخ مقدماتی جام جهانی در ثانیه 37 دیدار ایران- بحرین به رشید الحوتی بازیکن تیم بحرین داده شد تا ایران با یک پیروزی 6 بر صفر انتقام شیرینی از بحرینیها گرفته باشد.
 
یک رکورد منفی هم به نام فوتبال ایران به چشم میخورد که امیدواری زیادی برای از بین رفتن این رکورد در این دوره جام جهانی وجود دارد. تیم ملی بین تیمهایی که تاکنون از مرحله گروهی جام جهانی صعود نکرده اند با 4 دوره حضور ، رکورددار بیشترین حضور است. صعود به یک هشتم نهایی در این دوره جام جهانی میتواند این رکورد منفی را از بین ببرد.