علی دایی در نشست خبری پیش از دیدار تیمش مقابل پیکان اظهار کرد: دهه فجر را تبریک می‌گویم به تمام عزیزان و مردم خوب کشورمان. آرزوی روزهای بهتری برای مردم دارم. فردا بازی سختی مقابل تیم خوب پیکان داریم. این تیم امسال نتایج خوبی گرفته است. متاسفانه نیم فصل دوم روزهای بدی داشتیم و نتوانستیم با توجه به فوتبال خوبی که بازی کردیم امتیازات خوبی بگیریم. سعی می‌کنیم اولین پیروزی نیم فصل دوم خودمان را مقابل پیکان به دست بیاوریم. می‌دانیم پیکان تیم خوبی است. ما خوب کار کرده‌ایم و امیدوار به کسب سه امتیاز هستیم.

سرمربی نفت تهران در پاسخ به این سوال که آیا مشکل بدنی موجب افت تیمش در نیم فصل دوم شده است، اظهار کرد: متاسفانه در نیم فصل دوم مصدومیت‌هایی به سراغ تیم ما آمد و هیچ موقع کامل نبودیم. ما نتوانستیم از تمام نیروهایمان استفاده کنیم. تنها تیمی هستیم که در ابتدای فصل زمان لازم برای جذب بازیکن را نداشتیم و در اواسط فصل هم هیچ کدام از اهداف‌مان را برآورده نکردیم. تنها تیمی هستیم که نتوانستیم خودمان را در نیم فصل دوم تقویت کنیم. نقاط ضعف ما همچنان باقی مانده است.

او اضافه کرد: همین عوامل باعث می‌شود نتوانیم نتایج خوبی را بگیریم. تقریبا تمرکز لازم را نداشتیم اما امیدوار هستیم از فردا بتوانیم نتیجه لازم را کسب کنیم. ما فوتبال خوبی را روی زمین ارائه می‌کنیم اما هنوز نتوانستیم در نیم فصل دوم نتیجه بگیریم.

دایی در واکنش به اعتصاب بازیکنان این از حضور در تمرین نیز گفت: این موضوع مربوط به یک هفته، 10 روز پیش است. مسئولان باشگاه قول دادند به بازیکنان و کادر فنی پرداختی داشته باشند و تا قبل از عید نوروز 80 درصد از مطالبات بازیکنان پرداخت شود. مسئولان در حال تلاش هستند و مهم‌ترین موضوع در فوتبال، آرامش فکری در کادر فنی و بازیکنان است. باید بتوانیم تمرکز لازم را داشته باشیم و فقط به فوتبال فکر کنیم.

سرمربی نفت تهران در پاسخ به سوال خبرنگاری مبنی بر اینکه تا چه زمانی قرار است تیم‌های ایرانی پرونده‌های انضباطی متعددی را در کمیته انضباطی ایران و فیفا داشته باشند که در نتیجه موجب محرومیت آن‌ها شود گفت: متاسفانه این موضوع مربوط به بی‌ثباتی مدیریت در باشگاه‌ها است و ما ضربات زیادی از آن خورده‌ایم. عمر مدیریت در باشگاه‌های ما کوتاه است و هر مدیری در یک بازه زمانی کوتاه حضور دارد. هیچ مدیری را نمی‌بینیم که برنامه مدون 5 ساله داشته باشد و مسئولان به او زمان بدهند. تا موقعی که سیستم فوتبال ما دولتی باشد، این اتفاقات رخ می‌دهد. این معضل گریبان تیم‌های دولتی را گرفته است.

او با اشاره به اینکه تیم‌های خصوصی کمتر دچار چنین اتفاقاتی می‌شوند، افزود: تیم‌های تقریبا خصوصی ما این معضلات را ندارند و این تغییر و تحولات در تیم‌های دولتی است. فوتبال ما از این اتفاقات صدمه می‌خورد. چرا باید تیمی به عظمت تراکتور و بزرگی استقلال دچار چنین معضلاتی شود؟ در برنامه تلویزیونی صحبت‌هایی رد و بدل می‌شود که خود من خجالت می‌کشم که چرا در فوتبال پرده‌ها دریده می‌شود. فدراسیون فوتبال نقش بزرگی در این صحنه دارد. آن‌ها نباید به تیم‌های بدهکار اجازه حضور در لیگ برتر را بدهند چرا که هر فصل بدهی آن‌ها انباشته می‌شود.

او تاکید کرد: باید در ابتدای فصل ضمانتی از تیم‌ها بگیرند. برای مثال وقتی تیمی می‌گوید 20 میلیارد هزینه می‌کنم ضمانت لازم را از آن‌ها بگیرند که بیش از 20 میلیارد بازیکنی را در اختیار نگیرند. این‌ها راه‌هایی است که می‌تواند به فوتبال کمک کند. داوران ما مدت‌هاست که حقوق نگرفته‌اند. 10 ماه حقوق نگرفتن روی تمرکز آن‌ها اثر می‌گذارد. آن‌ها با خیال راحت سوت نمی‌زنند و تمرکز ندارند. باید سیستمی را حاکم کنیم که بدهی‌ها از بین برود. هر یک از تیم‌ها پولی را برای داوری کنار بگذارد. تیمی که 20 میلیارد هزینه کند می‌تواند 100 تا 150 میلیون تومان به داوری کمک کند. اگر یک پول درست و حسابی به داوران بدهند، تمرکز آن‌ها بیشتر می‌شود و به رشد فوتبال کمک می‌کند. ما 16 تیم لیگ برتری داریم و اگر هر کدام 200 میلیون تومان کمک کنند، در نهایت 3 میلیارد و 200 میلیون تومان به داوری کمک می‌شود. همه تیم‌ها می‌توانند این کمک را انجام دهند. حال اگر داوری اشتباه کرد 4 تا 5 جلسه او را محروم کنند تا اشتباهات به حداقل برسد چرا که در این صورت پول هنگفتی را از دست می‌دهد. این‌ها کارهای ساده‌ای است که باید بر روی آن‌ها کار کنند. همان طور که گفتم باشگاه‌های بدهکار مجددا در مسابقه‌ها شرکت می‌کنند و در این فصل فقط، بازیکنان، کادر فنی و کادر پزشکی باشگاه‌ها آسیب می‌بینند و بیشتر پول خود را نمی‌گیرند. روز به روز بدهی‌ها سنگین می‌شود ودر نهایت فیفا هم تیم‌ها را جریمه می‌کند. یا فدراسیون فوتبال قدرت برخورد ندارد و یا این قدرت را دارد و آن را اجرایی نمی‌کند. در نتیجه این اتفاقات فقط عاشقان تیم‌ها ضربه می‌خورند. 30 تا 35 درصد از جامعه ما استقلالی هستند. کل مردم آذربایجان تراکتور را دوست دارند و از این اتفاقات ناراحت می‌شوند.

او درباره دهه فجر و پیروزی انقلاب اسلامی نیز تاکید کرد: ان‌شاءالله که ما بتوانیم حافظ راه کسانی باشیم که برای آن شهید شدند و راه آن‌ها را درست برویم.