با پایان بازی ذوب‌آهن و اتمام خدمت این هافبک ملی‌پوش دوباره صحبت‌های جدیدی درباره نامه‌ای مبنی بر اضافه خدمت 6 ماهه او مطرح شده که از دیشب موضوع رفیعی را تبدیل به ترند اصلی رسانه‌های ورزشی کرده است. همچنین هواداران تیم‌های پرسپولیس، تراکتورسازی و فولاد با حساسیت‌های بسیار بحث‌های مربوط به او را پیگیری می‌کنند که به همین سبب در گفت‌وگویی تفصیلی با او به شرح دقیق اتفاقات مربوط به او پرداخته‌ایم. این مصاحبه مهم بعد از سکوت چند ماهه سروش رفیعی ارزش خواندن و همرسانی را دارد، مصاحبه‌ای برای رفع ابهامات موجود درباره این بازی.


* 7 سال در فجر بدون سربازی


قبل از هر چیز مختصر درباره خدمتم توضیح بدهم. الان دو سال و خرده‌ای است که من درگیر این ماجرا هستم. حتما می‌دانید که من از سال 1383 و از رده‌های پایه تیم خوب فجرسپاسی فوتبالم را آغاز کردم و 7 سال در خدمت فجر بودم و پس از آن به فولاد ملحق شدم. زمانی که مشمول شدم با فجر قرارداد داشتم و حتی زمانی که به خاطر شرایط پدرم برای معافی اقدام کردم باز هم در تیم فجرسپاسی بودم و برایم بسیار ساده بود که خدمتم را از همان طریق بگذرانم. اما من کارتم را گرفتم و یک فصل و نیم دیگر هم در فجر بازی کردم. مبلغ قرارداد سال آخرم هم 10 میلیون بود که 7 میلیونش را بیشتر نگرفتم. در واقع می‌خواهم این را بگویم که می‌شد با هر روشی من از همان طریق بازی در فجر خدمتم را بگذرانم.


* می‌خواستم بگویم خلاف نکردم


علت اینکه من آخرین نفری بودم که در بین ابطالی‌ها به خدمت سربازی اعزام شدم، همین بود. من همه تلاشم را کردم تا بگویم گناه و خطایی از من سر نزده و خلافی انجام ندادم و قانون را دور نزدم چون مردم بعد از جو آن روزها از فوتبالیست‌های دارای کارت معافی ناراحت بودند. من می‌خواستم حق خودم و خانواده‌ام را حفظ کنم و به همین دلیل کارم بسیار طول کشید. با این حال با همه اقدامات به نتیجه‌ای نرسیدم که شاید یکی از دلایلش بحث رسانه‌ای شدن این موضوع و تعداد زیاد افرادی بود که در موضوع ابطال کارت‌های پایان خدمت درگیر بودند.


* اعزام به تراکتور


من در نهایت در تاریخ 19 فروردین 1394 به خدمت اعزام شدم و طبق قانون باید در تاریخ 19 دی 1395 خدمتم به اتمام برسد. یک موضوعی درباره سربازهایی که غیبت دارند وجود دارد و آن 6 ماه اضافه خدمت است که این مساله شامل همه کسانی شده که کارتشان باطل شده بود با این تفاوت که اکثریت آنها قبل از 22 بهمن 1393 سرباز شده بودند و با توجه به اینکه شامل عفو مقام معظم رهبری شدند، اضافه خدمتشان بخشیده شد. فقط من و بختیار بودیم که بعد از آن زمان سرباز شدیم. من در برج فروردین 94 و بختیار در برج اسفند 93.


* مراجعه به ستادکل


بعد از سپری کردن یک فصل در تراکتور در زمان تعطیلات پیش‌فصل 96 95 شخصا به ستادکل نیروهای مسلح مراجعه کردم و خدمت آقایان باران چشمه، امیر باقری و موسی کمالی رسیدم که همه آنها با توجه به شرایطی که من داشتم و با در نظر داشتن پیگیری‌های قبلی خیلی به من کمک کردند بخصوص این 3 عزیز که نیت‌شان این بود که حقی از کسی ضایع نشود. با توجه به اطلاعات کاملی که آنها از شرایط و ابطال کارت من داشتند و با توجه به اینکه حس‌شان این بود و البته شواهدی هم وجود داشت که من مرتکب خلافی نشده‌ام نامه‌ای را به اداره سرباز سپاه خدمت جناب توکلی ارسال کردند.


* درخواست بخشش 6 ماه اضافه خدمت


در این نامه قید شده بود اضافه خدمت 6 ماهه من از نظر ستاد کل نیروهای مسلح بخشیده شده است. بعد از این نامه خود آقای توکلی به عنوان رئیس اداره سرباز و کسی که تلاش زیادی برای رفع مشکل من در دوران تیم‌ملی کرده بود، به من مستقیما اعلام کرد اضافه خدمتم بخشیده شده است. در عین حال باتوجه به شرایط قانونی و گردش کار اداری سپاه و نظام وظیفه این بخشش وارد سیستم نظام وظیفه نشده بود ولی با کمک خود آقای توکلی و محبت ایشان 40 روز پیش این نامه وارد سیستم نظام وظیفه شد. پس از آن نامه دیگری توسط آقایان سرهنگ مجید عابدینی معاونت نیروی انسانی سپاه عاشورا و سرگرد علیرضا سلیمی جانشین نیروی انسانی سپاه عاشورا که جا دارد از آنها تشکر کنم در تاریخ 1395.9.24 به باشگاه تراکتورسازی ابلاغ شد مبنی بر اینکه اضافه خدمت من بخشیده شده است.


* نامه به آقای آجورلو نرسیده بود

این نامه با توجه به ابلاغیه اداره سرباز سپاه لازم‌الاجراست و بنابر مندرجات آن سربازی من در تاریخ 95.10.19 به اتمام می‌رسد. البته این نامه به هر دلیلی به دست سردار آجورلو نرسیده بود و ایشان از آن بی‌اطلاع بودند. من بعد از بازی ذوب با ایشان حرف زدم و همانطور که از قبل هم مطمئن بودم تمام هدف آقای آجورلو کمک به من و جلوگیری از ضایع شدن حق هر فردی از جمله سروش رفیعی است. در نهایت ایشان همان جا تماس گرفتند و پس از اطلاع از این نامه گفتند مطمئن باشد حمایت می‌کنم و اجازه نمی‌دهم ظلمی در حق تو صورت بگیرد و با توجه به بخشیده شدن اضافه خدمت تو بازیکن آزاد هستی. جا دارد تشکر ویژه‌ای کنم از آقای آجورلو به عنوان مدیرعامل باشگاه چون هرجا که لازم بوده چه در بحث تیم‌ملی، چه در بحث خروج از ایران و چه در سایر مسائل به من کمک زیادی کرده ایشان یکه و تنها با جان و دل برای موفقیت تیم تراکتورسازی بدون حمایت تلاش می‌کند و هدفش سربلندی آذربایجان و تراکتورسازی است.


* جای شک و شبهه‌ای نیست


به این ترتیب با توجه به ابلاغیه اداره کل، نامه اداره سرباز و تایید سپاه عاشورای تبریز و ارسال این نامه به باشگاه تراکتورسازی بنده در تاریخ 19 دی ماه خدمتم به پایان می‌رسد و دیگر شک و شبهه‌ای در موضوع خدمت سربازی من نیست.
ادامه دارد ...