ماجرای بدهی باشگاه‌های لیگ برتری هر روز که می‌گذرد، وضع وخیم‌تری پیدا می‌کند و مشکلات زیادی را در روند باشگاهداری در فوتبال ایران ایجاد کرده است. این موضوع برای باشگاه‌های بزرگ جلوه بیشتری دارد و استقلال، پرسپولیس و تراکتورسازی هر روز و هر هفته شاهد رسیدن نامه‌هایی از طلبکاران قبلی خود هستند که آنها را به کسر امتیاز و جریمه‌های سنگین تهدید می‌کنند. سازمان لیگ برتر برای جلوگیری از ادامه این روند راهکاری را در نظر گرفته که باید دید تا چه حد مسئولان این سازمان در اجرایی کردن آن موفق خواهند بود.
سرخابی‌ها در وضع قرمز
بدهی انباشته باشگاه‌های استقلال و پرسپولیس به‌حدی رسیده که مدیران فعلی نمی‌توانند برنامه‌ریزی مناسب برای پرداختی به بازیکنان و حتی تهیه امکانات مناسب برای تیم فعلی داشته باشند. البته اخیرا تراکتورسازی هم به این فهرست اضافه شده و این باشگاه تبریزی نیز در وضع قرمز قرار گرفته است. نامه‌های تهدیدآمیز از سوی فیفا برای کسر امتیاز به‌عنوان یک اتفاق عادی در فوتبال ایران قلمداد می‌شود و مدیران نیز به هر دری می‌زنند تا از زیر بار این اتفاقات فرار کنند. در شرایطی که هرکدام از مدیران رقم جدیدی را برای بدهی‌های این باشگاه‌ها تعیین می‌کنند، به نظر می‌رسد با ادامه این روند حیات سرخابی‌ها نیز به خطر خواهد افتاد.
راهکار جالب تاج
در سال‌های اخیر بارها از سوی کمیته انضباطی و مسئولان فدراسیون شاهد تهدید تیم‌های بدهکار بودیم که هیچ‌وقت عملی نشده و آنها در دقیقه ٩٠ فرصت حضور در مسابقات را پیدا کرده‌اند. حالا مهدی تاج که بعد از حضورش در رأس فدراسیون به دنبال تغییرات گسترده است، راهکار جالبی را برای کاهش بدهی باشگاه‌ها ارایه می‌دهد: «قانون جدید، باشگاه‌ها را مکلف می‌کند به اندازه هزینه‌ای که برای نقل و انتقالات می‌کنند، به همان اندازه بدهی خود را بپردازند. درحال ایجاد سیستمی هستیم که هر باشگاهی نتواند بدهی‌هایش را صاف کند باشگاه بعدی جایش را بگیرد چون برای ما کیفیت مهم است.»
سازوکار سیستم جدید چیست؟
برای این‌که از روش فدراسیون برای اجرای سیستم جدید به صورت دقیق مطلع شویم، با سعید فتاحی، مسئول برگزاری لیگ برتر تماس گرفتیم. او دراین‌باره به «شهروند» می‌گوید: «مسئولان فدراسیون و سازمان لیگ در جلسه‌ای به این نتیجه رسیده‌اند که از نیم فصل لیگ شانزدهم هرکدام از باشگاه‌ها که بدهی دارند، هر چقدر برای خرید بازیکن جدید هزینه می‌کنند، باید به همان اندازه بدهی‌های قبلی خود را هم پرداخت کنند. درواقع اگر استقلال یا پرسپولیس برای یک بازیکن ٥٠٠‌میلیون پرداخت می‌کنند، باید همین مقدار را برای بدهی به بازیکنان و مربیان قبلی خود پرداخت کنند وگرنه قرارداد بازیکن جدید ثبت نمی‌شود. این مصوبه فعلا به باشگاه‌ها ابلاغ نشده اما در صدد هستیم در آغاز هر فصل و نیم فصل مسابقات آن را اجرایی کنیم.»
انصاری‌فرد: زیرمیزی رواج پیدا می‌کند
عباس انصاری‌فرد، مدیرعامل سابق پرسپولیس درباره راهکار جدید سازمان لیگ برای پرداخت بدهی باشگاهها به «شهروند» می‌گوید: «تصور نمی‌کنم فدراسیون بتواند باشگاه‌ها را به این کار اجبار کند چون این مسأله باعث می‌شود آنها ٢ برابر بودجه فعلی هزینه کنند، درحالی‌که باشگاه‌ها در تأمین بودجه سالیانه خود هم مانده‌اند. از سوی دیگر این اتفاق باعث می‌شود تا بحث زیرمیزی و متمم در قرارداد بازیکنان رواج پیدا کند. درواقع باشگاه‌ها برای فرار از پرداخت بدهی‌های گذشته قرارداد بازیکن جدید خود را به صورت غیرواقعی اعلام کنند. این راه‌حل بدی نیست اما اگر سازمان لیگ‌درصد پرداخت بدهی‌ها در قبال هر قرارداد را پایین‌تر بیاورد، ‌درصد اجرایی شدن آن هم بیشتر است.» وی همچنین می‌افزاید: «راهکارهای دیگری نیز می‌تواند در نظر گرفته شود؛ مثلا این‌که درآمد باشگاه‌ها در سازمان لیگ حاصل از بلیت فروشی، تبلیغات و حق پخش تلویزیونی به آنها پرداخت نشود و با هماهنگی کمیته انضباطی به طلبکاران برسد. با این راهکار فشار کمتری به باشگاه‌ها می‌آید و اختیار هم در دست سازمان لیگ است. به‌هرحال مدیران گاهی اوقات احساسی می‌شوند و قراردادهای نجومی امضا می‌کنند اما بالاخره باید یک جا جلوی این قضیه گرفته شود تا دیگر مدیران نسبت به بدهی بی‌تفاوت نباشند.»
راه نجات فوتبال

شاید راهکاری که سازمان لیگ در نظر گرفته، در نگاه اول مناسب باشد اما اجرایی شدن آن نیاز به همکاری باشگاه‌ها دارد که بعید است به راحتی صورت بگیرد. اهالی فوتبال خوب می‌دانند که اکثر باشگاه‌های لیگ برتری زیر بار بدهی‌های سنگین کمر خم کرده‌اند و با این وضع فوتبال رو به نابودی می‌رود. استفاده از مدیران لایق در رأس باشگاه‌های بزرگ می‌تواند آنها را برای کاهش بدهی‌های فعلی کمک کند. از گذشته نیز اگر دقت بیشتری صورت می‌گرفت، قطعا بازیکنان و مربیان خارجی که امروز با حکم فیفا باشگاه‌های ایرانی را تهدید می‌کنند، حداقل جریمه دیرکرد پول خود و پرداخت هزینه به وکیل را دریافت نمی‌کردند و حتی شاید از مبلغ درج شده در قرارداد تخفیف هم می‌دادند.