این آمار و ارقام نشان می دهد میانگین گل های به ثمر رسیده در لیگ برتر پایین تر از استانداردهای جهانی است. هم اکنون در فوتبال روز دنیا تیم های مدعی در حال نزدیک شدن به معدل 3 گل در هر بازی هستند. یعنی هر 30 دقیقه یک گل. البته این نمی تواند نشانگر صرفا فوتبال تدافعی تیم ها مدعی از جمله تراکتورسازی باشد و باید امتیازی برای قدرت خط دفاعی حریفان نیز در نظر گرفت.


به طور مثال پرسپولیس که معدل گل زده اش در هر بازی 1.2 است و هر 75 دقیقه یک گل به ثمر می رساند همواره در برابر حریفان ارایه گر بازی تهاجمی است و موقعیت های خوبی را هم در جریان بازی می سازد اما آمار ضعیفی که در این بخش از خود به ثبت رسانده به خاطر از دست دادن موقعیت ها است . جالب اینکه استقلال در جدول تهاجمی بعد از پرسپولیس تیم هشتم جدول است. معدل گل زده استقلال در هر بازی 1.1 است و به طور میانگین در هر 81 دقیقه یک گل به ثمر می رساند.


آنچه که مسلم است این آمار و ارقام نمی تواند زیبنده لیگ برتر و تیم های مدعی باشد و شاید این گونه برداشت که فوتبال در لیگ برتر تدافعی است. طبیعتا هر چه معدل انتظار برای دیدن گل از تیم های مدعی پایین تر بیاید رقابت ها جذاب تر می شود و وقتی رقابت ها جذاب تر شود تماشاگران بیشتری برای تماشای بازی ها به استادیوم می یابند و این به نفع باشگاه ها و فوتبال ملی است. به دفعات گفته ایم در فوتبال حرفه ای باشگاه ها نسبت به فوتبال تهاجمی ادای دین می کنند چون به این باور رسیده اند که فوتبال تهاجمی پای تماشاگر را به استادیوم باز می کنند و وقتی تماشاگر به استادیوم بیاید اسپانسرها نیز حامی مالی باشگاه ها خواهند بود.


ضعیف ترین تیم در بخش حمله تیم گسترش فولاد تبریز است که هر 180 دقیقه یا به عبارت ساده تر در هر دو مسابقه یک گل به ثمر می رساند. جالب اینکه پرسپولیس تیم صدرنشین در رتبه هفتم جدول عملکرد تیم ها در بخش حمله قرار دارد. این نشان می دهد برای صدرنشین شدن و در نهایت قهرمانی نیاز نیست که حتما بهترین خط حمله را در اختیار داشته باشی...

اگر گل می خواهید 56 دقیقه منتظر بمانید!