به جز بازی‌های رسمی تحت نظارت مستقیم فیفا و کنفدراسیون های قاره‌ای تابع فیفا، که تمام فعالیت‌هایش مثل بازی‌های مقدماتی جام جهانی وجام ملت‌های قاره‌ای بازی ملی محسوب می‌شود ، بازی‌های دوستانه بسیاری در دنیای فوتبال برگزار می‌شود که برخی تنها یک بازی دوستانه معمول است و برخی هم در چارچوب تورنمنت‌های قاره‌ای برگزار می‌شود .


دیدارهایی که طی آن تیم ملی فوتبال کشوری با تیم ملی فوتبال کشور دیگری مسابقه دهد، آن مسابقه ملی است و بازی‌هایی که تیم‌های امید، منتخب ، تیم ملی ب و... دران حضور دارند بازی ملی نیست.


*اما شاید معیار تیم ب مشخص نباشد، در این باره باید گفت که یک مربی ممکن است در یک بازی همه یارهای ذخیره خود را به میدان بفرستد، آن هم بازی ملی است چون بازیکنان ذخیره هم از فهرست اصلی تیم ملی هستند.

** معیارهای جدید...
فیفا در حال حاضر معیارهای تازه‌ای را برای بازی‌های تیم ملی کشورها در نظر می‌گیرد که از آن جمله می‌توان به محدودیت تعویض اشاره کرد.


در بازی‌هایی که تعداد تعویض های یک تیم بالاتر از 6 تعویض باشد بازی در سطح جدی ملی نیست و فیفا آن را در نظر نمی‌گیرد .


اما معیار دیگری هم در این عرصه وجود دارد. از این به بعد بازی‌های ملی و دوستانه کشورها تنها با حضور داور بین المللی وبی طرف امکان پذیر است. در اداوار گذشته به کرات بازی‌های دوستانه تیم ملی فوتبال کشورمان را برابر کشورهای دیگر داوران خودمان سوت زده‌اند .


باید دید که فیفا از چه زمانی این معیارها و قوانین را تثبیت و تشریح خواهد کرد و آیا این قوانین در بازی‌های گذشته قابل و لازم الاجرا است؟ در چنین وضعیتی باید گفت که تعداد بازی‌های ملی کشورها بدون رعایت این معیارها کاهشی اساسی خواهد داشت.