آنتونیو کونته اعتراف کرد جدا شدن از تیم ملی ایتالیا برای او کار سختی بوده و اینکه در جریان رقابت‌های یورو 2016 که روزهای شیرینی را در کنار آتزوری تجربه کرد، برای مقطعی از اینکه چرا پیشنهاد چلسی را قبول کرده و دیگر نمی‌تواند به کارش در کنار لاجوردی‌پوشان ادامه دهد، پشیمان شده بود.

کونته سال 2014 تنها دو روز پیش از آغاز اردوی پیش فصل یوونتوسی‌ها به همکاری‌اش با این تیم پایان داد و چند هفته بعد سرمربی تیم ملی ایتالیا شد. ایتالیایی که کونته ساخت تحسین‌ همگان را برانگیخت و با اینکه در ضربات پنالتی بازی‌اش برابر آلمان در مرحله یک چهارم نهایی شکست خورد و حذف شد، یکی از بهترین و محبوب‌ترین تیم‌های یورو 2016 بود. کونته در دو ماهی که در کنار شاگردانش برای شرکت در یورو کار کرد و با آنها به فرانسه سفر کرد، یک رابطه احساسی قوی با آنها برقرار کرد که پایان دادن به آن برایش سخت بود اما او ناگزیر به انجام این کار بود چرا که او مدتی قبل از آغاز یورو پیشنهاد مربیگری چلسی را پذیرفته بود.

کونته در یک برنامه‌ در شبکه تلویزیونی اسکای اسپورت ایتالیا، گفت:

 

این والدینم بودند که مرا متقاعد کردند مربی تیم ملی شوم چرا که هدایت تیم ملی افتخاری بزرگ است. علاوه بر آن پس از سه سال پرشوری که در کنار یوونتوس گذراندم، قبول هدایت تیم ملی، نوعی احترام به یووه هم بود. یک سال و نیمی که در تیم ملی گذراندم عالی بود اما چیزی که ما در 45 روز اردوی یورو 2016 کنار هم ساختیم، خارق‌العاده و بی‌نظیر بود. ما در آن 45 روز یک خانواده را شکل دادیم.

 

کونته در حالی که سعی داشت جلوی ریختن اشک‌هایش را بگیرد، افزود:

 

روزی که در یک چهارم نهایی به آلمان باختیم و حذف شدیم، فکر می‌کنم مهمترین دلیلی که همه اشک می‌ریختند این بود که از روز بعد از آن دیگر قرار نبود که ما کنار هم باشیم و این برای خود من هم بسیار سخت بود. زندگی در آن روزهای احساسی در کنار همه، از جامه‌دار تیم گرفته تا آشپز آن، واقعاً لذتبخش بود. فکر می‌کنم اگر در ضربات پنالتی آلمان را شکست می‌دادیم، شانس زیادی برای قهرمانی داشتیم.

 

کونته یکی دو ماه پیش از آغاز یوورو اعلام کرد که با چلسی قرارداد بسته است و کاملاً مشخص بود که این حرکت را به تلافی بی‌مهری‌هایی انجام داده که باشگاه‌های ایتالیایی و نیز فدراسیون فوتبال این کشور در حقش انجام دادند.

سرمربی چلسی در پاسخ به این سؤال که آیا در یورو از تصمیمش برای عقد قرارداد با چلسی پشیمان شده است، گفت:

 

بله، بله، همین‌طور بود. اگر پیش از یورو با چلسی قرارداد نبسته بودم، تیم ملی را بعد از یورو رها نمی‌کردم. من بعد از حذف ایتالیا تنها سه روز وقت داشتم تا کارم را در چلسی آغاز کنم و آنجا یک تجربه و چالش جدید در انتظارم بود که با جان و دل آن را پذیرفتم. مربیگری در یک باشگاه خارجی تجربه‌ای کاملاً متفاوت بود آن هم در یک باشگاه بزرگ با بازیکنانی متفاوت که عادات متفاوت داشتند. این تغییر از هر نظر برای من بزرگ بود.