در رابطه با شرایط تیم ملی ایران در آستانه بازی با کره جنوبی و بحث های حاشیه ای پیرامون این بازی صحبت هایی را مطرح کرد که در ادامه ماحصل آن را می خوانید.

کره از چهار سال قبل هم ضعیف تر است

عزیزی در ابتدا با اشاره به وضعیت کره جنوبی اظهار داشت: فکر میکنم کره دیگر آن کره زهردار گذشته نیست. حتی آنها از چهار سال قبل که دو بازی را مقابل ایران در تهران و سئول واگذار کردند ضعیف ترند. کره جنوبی دست به جوانگرایی شده و این بهترین فرصت برای ماست که بتوانیم در تهران آنها را شکست دهیم. البته نباید فراموش کنیم که کره جنوبی یکی از قدرت های برتر فوتبال آسیا به شمار می شود و نباید آنها را دست کم بگیریم. دقیقا مثل تیم ملی ایران که در بدترین شرایط خود خطرناک است. مثلا الان که تیم ملی دفاعی بازی می کند باز هم در خط حمله آمار بدی ندارد.

ایران بهترین دفاع آسیا را دارد

وی با اشاره به انتقاداتی که به سیستم دفاعی تیم کی روش می شود عنوان کرد: از نظر من مهم نیست که تیم در دفاع قدرتمند باشد یا در خط حمله. در فوتبال امروز مهم نتیجه است. من هم قبول دارم که در فاز حمله تاکتیک خاصی نداریم اما در آسیا هیچ تیمی مثل ایران نمی تواند دفاع کند. البته مقابل چند تیم بازی کردیم که قدرت چندانی برای حمله به دروازه ما نداشتند. اصلا فکرش را نمی کردم که ازبکستان این قدر ضعیف باشد. باید ببینیم مقابل کره چه اتفاقی می افتد و یا موقعیت گلی به آنها می دهیم یا خیر. باز هم باید بگویم کی روش در فاز دفاعی فوق العاده کار کرده و تیم خوبی ساخته است. ما به سختی گل می خوریم که این خودش یک پوئن مثبت است.

دیگر تیم نمی تواند شش گل بزند

مهاج اسبق تیم ملی ایران با اشاره به بازی ایران مقابل کره جنوبی در سال 1996 خاطرنشان کرد: نباید توقع داشته باشیم که نتیجه آن بازی برایمان تکرار شود. دیگر تیمی نمی تواند مثل گذشته شش گل به حریفش بزند چون فوتبال عوض شده است. بازیکنان هجومی تیم ملی دیگر نبوغ و تاکتیک گذشتگان را ندارند چون در آن دوره ما بازیکنان هجومی فوق العاده ای در تیم داشتیم.

آمار همه چیز را برعکس می کند

عزیزی درباره اینکه گفته میشود ایران و کی روش همواره مقابل کره عملکرد موفیقی داشتند بیان داشت: من به آمار اعتقاد ندارم چون هردفعه به آمار استناد کردیم دقیقا نتیجه برعکس شده است. کی روش آمار خوبی مقابل کره داشته اما مهم این است که چه اتفاقی درون زمین رخ می دهد. امیدوارم این آمار خوب تیم ملی باز هم ادامه داشته باشد.

50 درصد راه جام جهانی را رفتیم

وی درباره شانس تیم ملی برای صعود به جام جهانی بیان داشت: وقتی ازبکستان را بردیم من گفتم 50 درصد راه صعود به جام جهانی را رفته ایم. الان هم می گویم اگر کره را شکست دهیم تا 70 درصد مسیرمان برای صعود هموار شده است. اگر در بازی سه شنبه برنده باشیم خیلی کارمان راحت است و با یک مساوی از کره در مرحله برگشت و یک پیروزی خانگی مقابل ازبکستان صعودمان قطعی می شود. 

آن شش تا اتفاقی بود

عزیزی درباره پیروزی شش بر دو ایران در سال 96 اذعان داشت: آن نتیجه فقط یک اتفاق بود. سه بار در زندگی فوتبالی من چنین اتفاقی رخ داد. یک بار بازی با همان کره جنوبی بود که شش گل زدیم و چند گل هم نزدیم. بار دیگر بازی با اسنرالیا بود که مقابل آن تیم قدرتمند بازی دو بر صفر باخته را دو بر دو کردیم. دفعه بعد پیروزی سه بر صفر مقابل ارمنستان بود که مطمئنم دیگر تکرار نمی شود.

در کشور ما همه چیز براساس دین و مذهب است

مهاجم اسبق تیم ملی درباره انتقادات صورت گرفته به زمان برگزاری ایران و کره گفت: در تمام دنیا فوتبال جدا از سیاست و مذهب است اما در کشور ما همه چیز حتی قانون اساسی برپایه دین و مذهب نوشته شده است. طبق دین ما هم در شب تاسوعا و عاشورای حسینی شادی کردن درست نیست. برخی از انتقادات منطقی است چون وقتی گلی زده شود قطعا کسی نمی تواند شادی اش را پنهان کند. نگرانی من از این است که برخی افراد سوءاستفاده گر از چنین صحنه هایی تصویری را تهیه کنند که موجب زیرسوال رفتن دین و مذهب ما شود. امیدوارم نیروهای امنیتی حواس شان به این موضوع باشد چون اگر اتفاق بدی در این مسابقه رخ دهد بازی برگشت ما با ازبکستان که قرار است شب قدر برگزار شود دچار مشکلاتی خواهد شد. اگر مسئولان ببینند که در این بازی بی حرمتی صورت گرفته دیگر برگزار کردن بازی با ازبکستان در شب قدر کار حضرت فیل است. 

بازی رسانه ای کره ای ها شکست می خورد

وی در پایان در واکنش به ماسک زدن کره ای ها در زمان ورود به تهران و همچنین گزارش رسانه های این کشور مبنی بر اینکه به ایرانی ها گفته شده نباید در این بازی برنده شوند خاطرنشان کرد: این ها فقط یک بازی رسانه ای است که قطعا شکست می خورد. اینکه ما نخواهیم گل بزنیم و ببریم در ذهن هیچ کسی نمی گنجد. حتی آنهایی که از برگزاری این بازی انتقاد می کنند به این موضوع راضی نمی شوند. از سوی دیگر ماسک زدن آنها قطعا یک کار از پیش برنامه ریزی شده است. یادم می آید استرالیایی ها هم از این کارها 20 سال قبل انجام می دادند. البته کی روش خودش استاد این بازی های بیرون زمین است. مطمئن باشید اگر لازم باشد او دو تا ماسک به صورتش می زند.