اگر قرار باشد فرش قرمزی برای یک بازی فوتبال در ایران و حتی آسیا پهن کرد، آن بازی قطعاً دربی بزرگ پایتخت است. دیداری که برای هشتاد و سومین بار بین پرسپولیس و استقلال برگزار می‌شود. دیداری که هر وقت نوبت به آن رسیده، تمام بازی‌ها را تحت تأثیر قرار داده و به نوعی می‌توان گفت تمام بازی‌ها در هفته‌ای که دربی برگزار می‌شود، کم اهمیت می‌شوند. در لیگ برتر شانزدهم نیز این اتفاق در هفته ششم و البته هفته بیست و یکم در دور برگشت رقم خواهد خورد و این هم از جذابیت‌های فوتبال ایران به شمار می‌رود.

با این حال هفته ششم رقابت‌های لیگ برتر تحت تأثیر دربی و البته با دیدارهایی حساس برگزار خواهد شد. شاید حساس‌ترین مسابقات پس از دربی پایتخت بین تیم‌های تبریز و اصفهانی باشد که تراکتورسازی باید خارج از خانه به مصاف ذوب‌آهن برود و سپاهان هم در تبریز میهمان ماشین‌سازی است.

سیاه‌جامگان مشهد – صبای قم

هفته پنجم لیگ برتر از نظر نتیجه جذابیت خاصی نداشت. حتی پیروزی سیاه‌جامگان در ثانیه‌های پایانی بازی مقابل گسترش‌فولاد هم نتوانست هفته گذشته را از نظر نتیجه‌گیری جذاب کند، اما به هر حال یکی از دو تیم پیروز هفته پنجم سیاه‌جامگان بود. تیمی که این هفته باید در مشهد از صبای قم پذیرایی کند و باتوجه به شرایط جدول و نتایج هفته‌های گذشته به نظر می‌رسد که شاگردان فرهاد کاظمی کارشان به دشواری هفته‌های گذشته نیست چرا که صبا همیشه جزو تیم‌های پرنوسانی بوده که این فصل هم شرایط سخت‌تری را سپری می‌کند.

صبا جدا از دیر بسته شدن در این فصل، با مشکلات عدیده مالی هم مواجه است و همین مسئله تأثیر زیادی روی تیم صمد مرفاوی گذاشته است. تیمی که در پنج هفته ابتدایی فقط تلاش کرده شکست نخورد و چهار تساوی و یک شکست حاصل این تلاش بوده است. تیم مرفاوی حداقل روی کاغذ تیم مقتدری نیست و باتوجه به این وضعیت مشهدی‌ها می‌توانند حساب ویژه‌ای روی این مسابقه باز کنند. تیمی که در غفلت تیم‌هایی چون استقلال، استقلال خوزستان، سپاهان، ذوب‌آهن و… خوب امتیاز جمع کرده و اکنون با ۸ امتیاز در رتبه پنجم جدول است. شاگردان کاظمی تلاش می‌کنند در این دیدار خانگی امتیازات‌شان را دو رقمی کنند و به عدد ۱۱ برسند.

ذوب‌آهن اصفهان – تراکتورسازی تبریز

این بازی برای شاگردان یحیی گل‌محمدی شش امتیازی است. در دیداری که با تیم بالادستی برگزار می‌شود و مطمئناً پیروزی برای ذوب‌آهن می‌تواند دو سر برد باشد. هم اینکه آنها توانسته‌اند خودشان را به بالای جدول نزدیک‌تر کنند و هم اینکه تراکتورسازی را به عنوان یکی از رقبا یک قدم از صدر جدول عقب بیندازند. با این حال روی کاغذ می‌توان گفت یکی از دیدارهای زیبای هفته ششم بین ذوب‌آهن و تراکتورسازی برگزار می‌شود. دو تیمی که فصل گذشته عملکرد نسبتاً خوبی داشتند و از همین‌رو خیلی‌ها تراکتورسازی و ذوب‌آهن را در کنار پرسپولیس، استقلال و سپاهان جزو مدعیان این فصل می‌دانند. جدال دو مدعی لیگ برتر شانزدهم در اصفهان می‌تواند جذاب باشد و البته این جذابیت برای هادی محمدی و سینا عشوری که سابقه بازی در ذوب‌آهن را داشتند در ترکیب تراکتورسازی بیشتر است.

صنعت نفت آبادان – استقلال خوزستان

یکی از تیم‌های شگفت‌انگیز لیگ برتر شانزدهم تا هفته پنجم صنعت نفت بوده که نتایج خوبی مقابل بزرگان لیگ گرفته و البته بازی‌های خوبی هم به نمایش گذاشته است. جدا از اینکه صنعت نفت هفته گذشته مقابل نفت تهران اولین شکست را متحمل شد، اما باید به تیم نادر دست‌نشان تا به اینجای کار احترام گذاشت. تیمی که موفق به شکست استقلال و سپاهان شده و البته مقابل تراکتورسازی و صبای قم هم مساوی گرفته است. حالا صنعت نفتی‌ها که این فصل دوباره به لیگ برتر بازگشته‌اند، دوباره باید میزبان دربی باشند. دربی استان خوزستان که مسلماً برای مردم آبادان جذابیت بالایی دارد آن هم مقابل قهرمان فصل گذشته لیگ برتر که تا به اینجا نتایج مورد انتظار را کسب نکرده و این فرصت خوبی برای آبادانی‌هاست تا در خانه تیم هم استانی‌شان را دست خالی راهی اهواز کنند.

ماشین‌سازی تبریز – سپاهان اصفهان

نمی‌توان گفت که ماشین‌سازی بازی فوق‌العاده‌ای را مقابل استقلال انجام داد، اما به هر حال کسب یک تساوی در ورزشگاه آزادی مقابل استقلال می‌تواند نتیجه خوبی برای این تیم باشد. تیمی که پس از ۲۰ سال به سطح اول فوتبال ایران برگشته و شاید تازه از هفته گذشته بیشتر شناخته شد. مهره‌های این تیم و سبک بازی‌شان که پرس کردن حریف و استفاده از سرعت خط حمله است. با این شرایط می‌توان گفت ماشین‌سازی در خانه می‌تواند تیم خطرناک‌تری باشد و حداقل به لحاظ روانی روی این تیم تأثیرگذار است. سپاهان در خانه ماشین‌سازی کار سختی خواهد داشت، آن هم تیمی که در لیگ شانزدهم هنوز نتوانسته قدرت اصلی‌اش را نشان دهد و اکنون با ۷ امتیاز و البته ثبت دو شکست در پنج بازی نمی‌تواند چندان سپاهان مقتدری باشد. شاید بتوان گفت سپاهانی‌ها هنوز آن تیم جا افتاده و مطمئن نیستند که اگر بودند پس از تعطیلات لیگ در خانه مقابل پیکان تا آستانه شکست پیش نمی‌رفتند و در نهایت با یک تساوی از زمین بیرون بیایند.

پیکان – نفت تهران

همه در شوک درگذشت پدر و مادر بهادر عبدی هستند. هافبک پیکانی‌ها یکشنبه شب در یک سانحه رانندگی پدر و مادرش را از دست داد تا همه اهالی فوتبال با این اتفاق شوکه شوند. اتفاق تلخی که تیم پیکان را تحت تأثیر قرار داد و در آستانه یک بازی مهم کادرفنی و بازیکنان پیکان هم درد و شریک غم عبدی شدند. با این حال اگر از نظر فنی بخواهیم به این بازی نگاهی بیندازیم، می‌توان گفت اگر مسائل روحی و روانی روی بازیکنان پیکان تأثیر نگذاشته باشد، باید منتظر یک بازی خوب از شاگردان مجید جلالی باشیم. تیمی که در اصفهان هم تا آستانه پیروزی مقابل سپاهان پیش رفت، اما در نهایت سوغاتی این تیم از اصفهان فقط یک امتیاز بود. در تیم مقابل تیم نفت با علی دایی در پنج هفته ابتدایی نتایج خوبی کسب کرده و قرار گرفتن در رتبه سوم جدول به این تیم انرژی خوبی داده است. تیمی که با زدن ۸ گل بهترین عملکرد را در خط حمله داشته و مطمئناً مدافعان پیکان و رحمان احمدی روز سختی خواهند داشت.

سایپا – گسترش فولاد تبریز

شاگردان حسین فرکی شب سختی در اهواز داشتند. در دیدار هفته پنجم مقابل فولاد خوزستانی که سایپا را شگفت‌زده کرد و البته این شگفت‌زدگی متوجه گسترش فولاد هم شد. آن هم در خانه و مقابل سیاه‌جامگان تا شاگردان فراز کمالوند فراموش نکنند که فوتبال تا آخرین لحظه ادامه دارد و ممکن است روی یک غافلگیری گلی دریافت شود و نتیجه از دست برود. این اصل را شاگردان حسین فرکی خوب رعایت کردند و تا آخرین لحظه مقابل فولاد ناامید نشدند. فرق سایپا و گسترش فولاد اینجاست که سایپا هفته گذشته در لحظات پایانی از شکست تساوی ساخت و گسترش فولاد در لحظات پایانی گل خورد و با شکست از زمین خارج شد. این هفته نیز گسترش فولاد چاره‌ای جز پیروزی ندارد، چراکه اگر این اتفاق رخ ندهد این تیم از هدفش دورتر خواهد شد. تیمی که ابتدای فصل با هدف قرار گرفتن در رتبه‌های بالای جدول بسته شد و اکنون با ۳ امتیاز در قعر جدول قرار دارد. سایپا نیز در میانه‌های جدول ۶ امتیازی است.

پرسپولیس – استقلال

نه فقط حساس‌ترین دیدار هفته، بلکه حساس‌ترین دیدار فصل است، هم به لحاظ نتیجه‌گیری برای دو تیم و هواداران‌شان و هم برای سرمربیان سرخابی؛ به خصوص علیرضا منصوریان که شاید تضمین ماندنش روی نیمکت استقلال حداقل شکست نخوردن در این بازی باشد. سرمربی آبی‌پوشان که با شکست پرسپولیس در فصل گذشته در قامت سرمربی نفت خودش را به استقلال نزدیک کرد، حالا خیلی به در خروجی این تیم نزدیک شده است. هرجایی که صحبت از دربی می‌شود، می‌گویند منصوریان در صورت شکست در دربی برکنار خواهد شد تا مربی جدیدی روی نیمکت استقلال بنشیند و می‌توان گفت دربی هشتاد و سوم از هر نظر برای سرمربی جوان آبی‌ها بازی مرگ و زندگی است.

پرسپولیسی‌ها که با شکست مقابل نفت قهرمانی فصل گذشته را از دست دادند، حالا علاوه بر انگیزه همیشگی برای پیروزی در دربی، برای جبران شکست‌شان مقابل منصوریان پا به میدان می‌گذارند تا به نوعی از این مربی هم انتقام گرفته باشند. با وجود این انگیزه و شرایط خوب پرسپولیس، می‌توان گفت استقلالی‌ها سخت‌ترین دربی‌شان را پیش‌رو دارند. حتی در آخرین دربی که استقلال از پرسپولیس چهار گل دریافت کرد، اوضاع آبی‌ها به این اندازه بد نبود و اگر پرسپولیسی‌ها بتوانند از این شرایط استفاده کنند می‌توانند پیروز دربی باشند. آن هم با برانکو ایوانکوویچ که در سه دربی موفق به کسب دو برد و یک مساوی شده است. برانکو در شرایطی دنبال سومین پیروزی‌اش در دربی است که منصوریان پس از حضور در استقلال به هواداران تیمش قول پیروزی در دربی را داد و جمعه برای او روز واقعه است.

فولاد خوزستان – پدیده خراسان

شاید جایگاه فولاد خوزستان در انتهای جدول چندان مطلوب نباشد، اما شاگردان نعیم سعداوی هفته گذشته بازی امیدوار کننده‌ای را مقابل سایپا به نمایش گذاشتند آن هم با بازگشت ساسان انصاری که وقتی دید جایی در پرسپولیس ندارد، دوباره به خوزستان بازگشت تا برای فولاد بدرخشد. فولاد که اکنون سه امتیازی است، این فرصت را دارد که در بازی خانگی مقابل پدیده جایگاه خود را بهتر کند، اما اگر این اتفاق رخ ندهد کمی شرایط سخت می‌شود. فولاد اگر بخواهد در خانه امتیازی از دست بدهد و به روند امتیازگیری‌اش مانند پنج بازی گذشته ادامه بدهد ممکن است که مسئولان باشگاه فولاد فکری به حال نیمکت تیم‌شان کنند حالا یا با تقویت کردن کادرفنی یا با تغییر نعیم سعداوی که خودش هم خوب می‌داند این فصل کار سختی در فولاد خواهد داشت. همانطور که این بازی برای او و شاگردانش سخت است. مقابل پدیده که در این فصل شرایط نسبتاً مناسبی دارد و با یک شکست در پنج بازی نشان داده به راحتی امتیاز از دست نمی‌دهد. شاگردان مهاجری در خارج از خانه سپاهان را هم شکست داده‌اند که این مسئله از نظر روانی می‌تواند کار را برای فولاد سخت‌تر کند.

برنامه کامل بازی‌های هفته ششم به شرح زیر است:

هفته ششم، بزرگداشت ولادت امام هادی(ع)، روز شعر و ادب فارسی و گرامیداشت استاد شهریار

پنجشنبه  ۲۵ شهریور ۹۵

سیاه‌جامگان مشهد – صبای قم – ورزشگاه ثامن مشهد ساعت ۱۸

یاسر همرنگ – محمدحسین طالقانی – حمزه علی سلیمی – حسین زیاری – ناظر: رسول فروغی

ذوب‌آهن اصفهان – تراکتورسازی تبریز – ورزشگاه فولادشهر اصفهان ساعت ۱۸:۳۰

پیام حیدری – مهدی الوندی  – علی اکبر نوری – سیدمحمدرضا مهدوی – ناظر: محسن قهرمانی

صنعت نفت آبادان – استقلال خوزستان – ورزشگاه تختی آبادان ساعت ۱۸:۴۵

رضا کرمانشاهی – بابک داوری – فرزاد بهرامی – جواد محمدی – ناظر: زاهد بحرینی

ماشین‌سازی تبریز – سپاهان اصفهان – ورزشگاه یادگار امام تبریز ساعت ۱۹:۰۰

سیدمهدی سیدعلی – تورج عیوض محمدی – مهدی عالیقدر – علی صفایی – ناظر: بهرام مهرپیما

پیکان تهران – نفت تهران – ورزشگاه شهدا شهر قدس ساعت ۱۸:۳۰

محسن ترکی – حسن انتظاری – میریعقوب حجتی – پیروز سیف‌الله‌پور – ناظر: خداداد افشاریان

سایپا تهران – گسترش فولاد تبریز – ورزشگاه پاس قوامین تهران ساعت ۱۸:۳۰

محمدرضا اکبریان – علی اکبر عظیم‌پور – جلیل شعرانی – سیدعلی میرغفاری – ناظر: علیرضا یزدانی

جمعه ۲۶ شهریور ۹۵

فولاد خوزستان – پدیده خراسان – ورزشگاه غدیر اهواز  ساعت ۱۸:۴۵

محمدرضا فغانی – محمدجواد مداح – محمد راهی – وحید صالحی – ناظر: ایرج نظری

پرسپولیس – استقلال تهران – ورزشگاه آزادی تهران ساعت ۱۷

علیرضا فغانی – رضا سخندان – محمدرضا منصوری – بیژن حیدری – ناظر: فریدون اصفهانیان