رضا حسنی‌‌خو، مدیرکل حراست وزارت ورزش در مورد برخی مسائل روز ورزش ایران از جمله شفاف‌سازی قرارداد فوتبالی‌ها، پرونده فساد در فوتبال و .. صحبت‌هایی را مطرح کرد که متن این مصاحبه را در زیر می‌خوانیم.

نظرتان در مورد شفاف‌سازی قرارداد بازیکنان و مربیان فوتبال چیست؟

در کل با هر نوع شفاف‌سازی موافقم. چرا که شفاف‌سازی با فساد مبارزه می‌کند. اما باید رعایت در امانت را هم کرد. یعنی در فصل گذشته برخی قراردادها را افشاگری کرده بودند که تعهد داده بودند آن را افشا نکنند. در هر صورت معتقدم که از اول باید بگویند که ما قراردادها را اعلام می‌کنیم. اصل افشا کار خوبی است و شفاف‌سازی در مبارزه با فساد و جلوگیری از آن مؤثر است اما اگر قولی داده باشند نباید بدقولی کنند و قرارداد را افشا کنند. با این حال معتقدم که سازمان لیگ باید همه را توجیه کند که همه قراردادها افشا می‌شود تا بعدا جای گله‌ای نباشد. در واقع باید در قراردادها عنوان شود مبلغ آن افشا می‌شود و این کار هم بر اساس قانون خواهد بود. یک زمان هست که بخش خصوصی در فوتبال هزینه می‌کند و می‌خواهد پول بیشتری به بازیکن یا مربی بدهد که ما با آن کاری نداریم اما چون عمده فوتبال ما از بخش دولتی ارتزاق می‌کند افشا کردن قراردادها کار خوبی است.

چرا سازمان لیگ تا قبل از اینکه سجادی در این خصوص مصاحبه‌ای نکرده از انتشار قراردادها سرباز می‌زد.

در هر صورت این کار باید انجام می‌شد و کار درستی هم بود. تا هم مردم ببینند و هم مسئولان و هم مبالغ مورد ارزیابی قرار بگیرد. الان با ما تماس می‌گیرند که برخی قراردادها واقعی نیست اما من خواهش می‌کنم هر کسی در این مورد دلیل و مدرک و سندی دارد که قراردادها واقعی نیست آن را منعکس کند تا رسیدگی کنیم.

جالب اینکه برخی قراردادهای میلیاردی زیر یک میلیارد عنوان شده است.

در این مورد رسانه‌ها نقش اساسی را ایفا می‌کنند. اگر مدرکی هست باید به ما هم بدهند. باید این مسائل افشا شود و کسانی که خلاف واقع به مردم می‌گویند مشخص شود که چه کسانی هستند.

در مورد فیش‌های حقوقی نامرئی در جیب برخی رؤسا چه صحبتی دارید؟

اگر منظور طاهری هست که او حقوقی نمی‌گیرد. تا جایی که من می‌دانم طاهری حقوق نمی‌گیرد اما اگر کسی از این پول‌ها می‌گیرد به ما هم بگویید چقدر می‌گیرد!

اما قبول دارید که برخی مدیران از بغل اسم استقلال و پرسپولیس رانت ایجاد می‌کنند؟

این موضوع ممکن است. اگر مدرکی وجود دارد به ما بدهند تا برخورد کنیم. رسانه‌ای کردن این مسائل خوب است اما باید رسیدگی شود. اگر مدرکی هست به ما بدهند تا ما هم آن را ببینیم و برخورد کنیم. در واقع اگر کسی حقوق نامتعارف می‌گیرد یا رانتی ایجاد می‌کند مدارکش را به ما بدهد تا برخورد کنیم.

پرونده فساد در فوتبال که توسط کمیسیون اصل 90 پیگیری می‌شد، به کجا رسید؟

این پرونده همان موقع هم سیاسی بود و از نظر من الان هم سیاسی است و چیزی از آن درنمی‌آید! از دوستان در کمیسیون اصل 90 خواهش می‌کنم اگر مدارکی دارند به ما هم بدهند چون هیچی دست ما نیامده است. فقط یک نامه از رئیس وقت کمیسیون برای وزیر ارسال شد که اعلام شده بود که برخی مسائل را برای تائید صلاحیت‌های فدراسیون فوتبال مدنظر قرار دهید که ما پاسخ دادیم اگر مدرکی دارید بدهید که هیچ چیزی ندادند. الان هم اگر دوستان جدید مدارک جدیدی دارند به ما بدهند تا رسیدگی کنیم. این پرونده اگر واقعا چیزی در آن وجود داشته باشد تا بخواهد به قوه قضائیه برود و نسبت به آن رسیدگی شود معلوم نیست چه مدت زمان برای رسیدگی به آن طول بکشد اما اگر دوستان مدارکی دارند به ما بدهند تا در تائید صلاحیت‌های بعدی تاثیرگذار باشد.

در مورد فضای جدید در فدراسیون فوتبال که تاج تمام ارکان فدراسیون را ممنوع‌المصاحبه کرده است، چه صحبتی دارید؟

در این مورد خیلی دخالت نمی‌کنم. اگر چیز به نظرم برسد به تاج می‌گویم.

گویا در مورد یکی از کاندیدای ریاست فدراسیون کاراته نیز مشکلاتی به وجود آمده است.

همه کاندیداها را از نهادهای نظارتی که باید استعلام کنیم، استعلام کرده و بر اساس قانون عمل می‌کنیم. اگر کسی ادعایی دارد به ما مدرک بدهد. چرا در ورزش این طور است که همه می‌خواهند با جو و فضاسازی کارهایشان را پیش ببرند.