دیدار تیم‌های ملی والیبال ایران و برزیل در چارچوب هفته دوم لیگ جهانی 2016 از ساعت 18:30 امروز (جمعه) در بلگراد صربستان آغاز شد. رائول لوزانو سرمربی تیم ملی ایران در این مسابقه تیم خود را با ترکیب سعید معروف، شهرام محمودی، سید محمد موسوی، عادل غلامی، محمدجواد معنوی نژاد، میلاد عبادی پور و مهدی مرندی روانه میدان کرد.

تیم های ایران و برزیل در نخستین هفته لیگ جهانی نیز در ریو به مصاف هم رفته بودند که این دیدار با نتیجه 3 بر صفر به سود برزیل به پایان رسیده بود.

* ست اول؛ 25 بر 20 به سود برزیل

ناآمادگی شهرام محمودی که به دلیل مصدومیت این بازیکن به وجود آمده است، باعث شد مانند مسابقه با بلغارستان، بار اصلی حملات روی دوش دریافت کننده ها باشد. دو تیم به صورت پایاپای پیش می رفتند اما قرار گرفتن لوکارلی در خط سرویس همه چیز را به سود برزیل تغییر داد.

این بازیکن سه امتیاز سرویس به دست آورد و حتی درخواست وقت استراحت از سوی رائول لوزانو و به میدان فرستادن علیرضا مباشری به جای میلاد عبادی پور هم نتوانست مانع کار او شود تا اینکه در پنجمین سرویس خود دچار خطا شد، اما همین فاصله امتیازی مقداری از نظر روحی بازیکنان ایران را به هم ریخت تا فاصله بیشتر شود. وقت استراحت فنی دوم در امتیاز 16 بر 10 به سود برزیل اعلام شد.

پس از ورود دو تیم به میدان، درخشش معنوی نژاد باعث شد فاصله کمتر شود. در امتیاز 17 بر 13 علیرضا بهبودی و مجتبی میرزاجانپور به جای محمودی و معروف وارد میدان شدند تا قدرت تهاجمی ایران تقویت شود.

در امتیاز 20 بر 15، لوکارلی یک بار دیگر در خط سرویس قرار گرفت و این بار هم با خوش شانسی و برخورد توپ با تور، دو امتیاز دیگر گرفت. لوزانو هم زرینی را به جای معنوی نژاد وارد میدان کرد تا شاید مشکل دریافت ایران حل شود. در امتیاز 22 بر 16، معروف و محمودی به جای خود بازگشتند اما این تغییرات بی نتیجه بود و برزیل در این ست با نتیجه 25 بر 18 به پیروزی رسید.

ست دوم؛ 26 بر 24 به سود ایران

ست دوم را شاگردان لوزانو بهتر آغاز کردند و توانستند با نتیجه 4 بر 3 از حریف قدرتمند خود پیش بیافتند، اما برزیلی‌ها دست از تلاش برنداشتند و پا به پای ملی‌پوشان ایران پیش آمدند. امتیاز هشتم برای ایران با سه دفاعی که ملی‌پوشان ایران برابر مهاجم برزیل ایجاد کردند کسب شد تا تیم‌ها در امتیاز 8 بر 6 به سود ایران به وقت استراحت فنی اول بروند. استفاده از سرعت در دستور کار ایران قرار گرفت و خوشبختانه شرایط خوبی را هم رقم زد، چراکه شاگردان لوزانو توانستند نتیجه بازی 12 بر 9 کنند.

برزیلی‌ها با سرویس‌های خوب خود بارها دریافت کننده‌های ایران را با مشکل روبرو کردند، اما به هر حال تیم ایران زودتر از حریف به امتیاز 16 رسید و تیم‌‌ها در امتیاز 16 بر 13 به سود ایران به وقت استراحت فنی دوم رفتند. در امتیاز 18 بهبودی و میرزاجانپور جایگزین معروف و محمودی شدند ضمن اینکه برزیلی‌ها هم تغییراتی در ترکیب تیم خود ایجاد کردند. امتیاز بیستم برای ایران از سرویس خیلی خوب محمدجواد معنوی‌نژاد حاصل شد تا در امتیاز 20 بر 15 به سود ایران رزنده درخواست وقت استراحت کند.

در امتیاز 21 بر 19 معروف و محمودی به جای خود بازگشتند، اما این تعویض هم فایده‌ای نداشت و برزیلی‌ها رفته رفته اختلاف امتیاز را کم کردند تا در امتیاز 21 بر 20 به سود ایران لوزانو درخواست وقت استراحت فنی کند. در امتیاز 23 برزیلی‌ها توانستند بازی را به تساوی بکشانند، اما در نهایت این ست با نتیجه 26 بر 24 به سود ایران خاتمه پیدا کرد.

ست سوم؛ 25 بر 16 به سود برزیل

با آغاز شروع ست سوم مباشری بازهم در ترکیب اولیه ایران قرار گرفت. بازیکنان ایران بازی را خوب و مسلط آغاز کردند، اما برزیلی‌ها هم در دفاع و توپ‌گیری عقب زمین شرایط بسیار خوبی داشتند. سرویس‌های برزیلی ها هم در این ست بارها ملی‌پوشان ایران را در دریافت با مشکلاتی روبرو کرد و توپ‌ها به خوبی به پاسور تیم ملی نمی‌رسید تا وی بتواند سایر بازیکنان را به خوبی تغذیه کند. برزیلی‌ها اختلاف امتیاز مناسبی را ایجاد کردند و تیم‌ها در امتیاز 8 بر 5 به سود برزیل به وقت استراحت فنی اول رفتند.

بازهم پاس‌های سرعتی به داد تیم ملی ایران رسید و با دو حرکت سرعتی اختلاف امتیاز کم شد و نتیجه بازی به 9 بر 8 به سود برزیل تغییر کرد. در ادامه هم تک دفاع کم نقص محمد موسوی نتیجه بازی را مساوی کرد، هرچند که رزنده نسبت به دادن امتیاز نهم به ایران اعتراض‌هایی هم داشت. لوکارلی پشت خط سرویس قرار گرفت و بازهم دریافت کننده‌های ایران مخصوصاً مباشری را تحت فشار قرار داد تا نتیجه بازی 11 بر 9 به سود شاگردان رزنده شود.

آغاز ایجاد اختلاف امتیاز برزیلی‌ها با ایران از همین امتیاز آغاز شد و در نهایت و در امتیاز 16 بر 12 به سود برزیل تیم‌ها به وقت استراحت فنی دوم رفتند. در امتیاز 19 بر 13 و زمانی که لوزانو تیمش را در آستانه شکست می‌دید درخواست وقت استراحت کرد تا نکاتی را به بازیکنانش بگوید. در امتیاز 20 بر 15 بازهم لوزانو دست به دو تعویضه زد و بهبودی و میرزاجانپور را جایگزین محمودی و معروف کرد. در امتیاز 22 بر 16 بازهم این لوزانو بود که وقفه‌ای در جریان مسابقه ایجاد کرد تا شاید شاگردانش بتوانند به بازی برگردند، اما ملی‌پوشان ایران در حملات عملکرد خوبی نداشتند و این ست با نتیجه 25 بر 16 به سود برزیل خاتمه پیدا کرد.

ست چهارم؛ 25 بر 17 به سود برزیل

شاگردان رزنده ست چهارم را با قدرت آغاز کردند و از همان ابتدا توانستند 3 امتیاز از ایران پیش بیافتند. برتری برزیلی‌ها تا امتیاز 5 بر یک هم ادامه داشت؛ آنها در این ست کاملاً با ریسک بالا سرویس می‌زدند و این ریسک آنها هم جواب داد. امتیاز هشتم برای شاگردان رزنده توسط مائوریسیو کسب شد و این بازیکن با یک جای خالی که حاصل یک توپ برگشتی بود توانست برای تیمش امتیازآوری کند. تیم‌ها در امتیاز 8 بر 3 به وقت استراحت فنی اول رفتند، اما پس از آن هم شاگردان رزنده واقعاً تیم برتر میدان بودند. آنها در دفاع، سرویس و اسپک عملکرد بهتری داشتند و جواب این عملکرد خوب خود را هم گرفتند. در امتیاز 16 بر 9 به سود برزیل تیم‌ها به وقت استراحت فنی دوم رفتند، ضمن اینکه حمزه زرینی هم برای ایران وارد میدان شد. میرزاجانپور از دیگر بازیکنانی بود که برای ایران به میدان آمد و به گونه‌ای می‌توان گفت که لوزانو تصمیم گرفت در این ست ترکیب‌های مختلف را مورد آزمایش قرار دهد.

رائول لوزانو در امتیاز 18 بر 11 به سود برزیل درخواست وقت استراحت کرد و همچنان امیدوار بود که شاگردانش به بازی برگردند. میلاد عبادی‌پور و حمزه زرینی ترکیب دریافت کننده‌های ایران را تشکیل می‌دادند و میرزاجانپور هم پشت خط زن بود. ست چهارم هم در نهایت با نتیجه 25 بر 17 به سود برزیل تمام شد تا چهارمین شکست شاگردان لوزانو در لیگ جهانی 2016 ثبت شود.

تیم ملی والیبال ایران در ششمین مسابقه خود در رقابت‌های لیگ جهانی 2016 از ساعت 21:30 باید به مصاف صربستان برود. صربستان در آغاز هفته دوم توانست با نتیجه 3 بر یک برزیل را از پیش رو بردارد.

تیم ملی والیبال برزیل در صدر رنکینگ فدراسیون جهانی قرار دارد و تیم ملی ایران هم در جایگاه هشتم قرار دارد. برزیلی‌ها میزبان المپیک هستند و این روزها در بهترین شرایط خود قرار دارند.