تیم سرخ پوش تبریزی که در مرحله گروهی رقابت های لیگ قهرمانان آسیا با 12 امتیاز از گروه سوم موسوم به مرگ با رتبه اولی به مرحله یک شانزدهم نهائی راه یافته است، در دیداری حساس، نفس گیر و حیاتی مقابل النصر امارات خواهد ایستاد که کسب یک نتیجه تساوی در این بازی می تواند امیدهای تراکتورسازان برای غلبه بر این تیم در دیدار برگشت و صعود به جمع هشت تیم برتر آسیا بارورتر کند.
تراکتورسازی تبریز که با روی کار آمدن امیر قلعه نویی نتایج درخشان و قابل قبولی در لیگ برتر باشگاه های کشور و لیگ قهرمانان آسیا گرفته است، هم اکنون به وضعیت مناسب تاکتیکی و شرایط آرمانی روحی و روانی دست یافته که اگر در دیدار امشب با هوشیاری مقابل حریف نه چندان مطرح خود صف آرائی کند، بدون تردید رسیدن به جایگاهی ممتاز و شایسته در لیگ قهرمانان آسیا برای این تیم دوست داشتنی دور از تصور نخواهد بود.
هم اکنون تراکتورسازی در خط دروازه از یک گلر خوب و آماده بهره می برد که در کنار آن ترمیم ساختار دفاعی تیم و هماهنگی مدافعان می تواند سد محکمی برای هر حریفی برای گشودن دروازه سرخ های تبریز باشد.
هافبک های تکنیکی و سرعتی تراکتورسازی همراه به مهاجمان قدرتی و سرعتی از نقاط ویژه و برجسته این تیم است که می تواند برای هر تیمی در هر رده باشگاهی خطرناک باشد.
بهره مندی از کادرفنی کاربلد، کارکشته و مجرب به رهبری قلعه نویی یکی دیگر از نقاط قوت و مثبت تراکتورسازی در رقابت های لیگ قهرمانان آسیاست که در طول برگزاری بازی های مرحله مقدماتی بارها این تجربه و تبحر در ارنج تیم و تعویض های مختلف مقابل رقبا کارساز شده و نتایج را به نفع تیم ایرانی تغییر داده است.
اما حریف تراکتورسازان در این مرحله، النصر امارات است که به لطف بازی های برتر مقابل الاتحاد عربستان به عنوان تیم دوم گروه اول مرحله مقدماتی به این دور از مسابقات راه یافته است.
النصر دبی تیمی متوسط و به لحاظ کیفی پایین تر از تراکتورسازی قرار دارد که البته به لحاظ ساختار، امکانات و بهره مندی از بازیکنان بین المللی شاید یک سر و گردن از تراکتورسازی بالاتر باشد.
این تیم که مثل تراکتورسازی عنوان چهارمی لیگ باشگاه های کشور خود را کسب کرده، در خط دفاعی با مشکلاتی مواجه است که دریافت 36 گل از 26 بازی لیگ امارات و همچنین چهار گل خورده در مرحله گروهی لیگ قهرمانان آسیا نشان دهنده این موضوع است.
بهره گیری از چهار بازیکن خارجی و بین المللی از کشورهای برزیل، فرانسه و بورکینافاسو که در کسب نتایج النصر در لیگ قهرمانان آسیا و همچنین لیگ داخلی امارات نقش ممتازی داشته اند، از جمله نقاط قوت این تیم است که در لحظات مختلف بازی می توانند نتایج را تغییر دهند.
' نیلمار ' برزیلی که سابقه پوشیدن پیراهن تیم ملی این کشور را دارد، مهمترین و بزرگترین بازیکن خارجی حریف تراکتورسازی در بازی امشب است که با شماره هفت به میدان می رود.
این بازیکن تکتیکی 32 ساله نقش مهمی در صعود النصر دبی به مرحله حذفی لیگ قهرمانان آسیا داشته و در پشت سر مهاجمان این تیم به عنوان مهاجم کاذب بازی می کند.
' جاناتان بیترویبا ' بازیکن شماره 11 النصر از کشور بورکینافاسو مهاجم قدرتی و سرعتی این تیم است که در سال 2013 به عنوان بهترین بازیکن جام ملت های آفریقا انتخاب شد و به دلیل قدرت بدنی بالا توانائی تخریب مدافعان حریف را دارد.
این مهاجم 30 ساله نقش مشابه فرزاد حاتمی در تیم تراکتورسازی را دارد و با دوندگی بسیار بالا ناشی از فیزیک بدنی مناسب نه تنها می تواند خود را در موقعیت های گل قرار دهد بلکه با فضاسازی و بازی بدون توپ برای دیگر مهاجمان و هافبک های تمیش نیز خلق موقعیت می کند.
' ژیرس اکوکو ' هافبک - مهاجم شماره 8 النصر از کشور فرانسه از دیگر نفرات خارجی تیم النصر دبی است که طراح اصلی حملات تیم خود در رقابت های مختلف بوده و به نوعی مغز متفکر این تیم در فاز حمله به شمار می رود.
اما شاید بهترین و موثرترین بازیکن خارجی النصر امارات ' لوئیز خیمینز ' شیلیایی است که با شماره 10 به عنوان مهاجم نوک در پیشانی تیم خود بازی کرده و یکی از نفرات تاثیرگذار در صعود این تیم به مرحله حذفی لیگ قهرمانان آسیا و همچنین کسب رتبه چهارمی لیگ امارات بوده است.
این بازیکن 31 ساله سابقه بازی در تیم های فیورنتینا، لاتسیو و زمان کمی هم در اینترمیلان ایتالیا را در کارنامه ورزشی خود دارد.
علاوه بر نفرات خارجی فوق، تیم فوتبال النصر از بازیکن خطرناکی به نام ' حسین عباس جمعه ' با شماره 52 و ' محمود خمیس ' با شماره پیراهن شش بهره می برد که به عنوان هافبک های هجومی از قابلیت خلق موقعیت های خطرناک و شوت زنی برخوردار هستند.
با این اوصاف، تیم تراکتورسازی به دلیل رسیدن به بلوغ تاکتیکی و نیز هماهنگی در خطوط سه گانه در کنار شرایط روحی و روانی ایده آل به دلیل کسب نتایج مناسب در لیگ برتر و لیگ قهرمانان آسیا اگر با فوتبالی منطقی و هوشیارانه در بازی امشب وارد میدان شود، دست یابی به نتیجه ای دلخواه دور از دسترس نخواهد بود.
دیدار تیم های تراکتورسازی تبریز و النصر دبی از ساعت 21 و 15 دقیقه امشب / سه شنبه/ در ورزشگاه آل مکتوم دبی برگزار می شود.
3038/6183
گزارش از: سیدیحیی مرتضائی