روزنامه شهروند: سال‌های زیادی است که بعد از هر مسابقه بزرگ با نگاهی به سکوهای ورزشگاه با انبوهی از زباله‌ها مواجه می‌شویم. حالا مسئولان به فکر افتادند تا برای تغییر فرهنگ هواداران دست به کار شوند. این طرح با الگوبرداری از کشورهای شرق آسیا برای نخستین‌بار در دربی ٨٢ پایتخت آزمایش شد که متاسفانه با شکست روبه‌رو بود. حالا با بهره‌گیری از این تجربه ناموفق مسئولان فوتبال و شهرداری دست‌به‌دست هم دادند تا شاید به‌ زودی بتوانند فرهنگ جدیدی را به سکوهای ورزشگاه‌ها القا کنند.

شکست طرح دربی پاک

توزیع ٥‌هزار کیسه زباله قبل از دربی ٨٢ پایتخت درمیان ١٠٠‌هزار تماشاگری که به ورزشگاه آزادی رفته بودند، این امید را در دل فوتبال‌دوستان ایجاد کرده بود تا بعد از این بازی سکوها خیلی تمیزتر از همیشه دیده شوند. با این حال آب و هوای طوفانی، بارش باران و دربی پرحاشیه که با شکست سنگین استقلال همراه بود، همگی دست به دست هم داد تا این طرح در نخستین گام شکست بخورد. با این‌که پیش از این بازی روی طرح جمع‌آوری زباله و دربی پاک مانور رسانه‌ای نشده بود، عکس‌هایی که ورزشگاه پر از زباله را نشان می‌داد، سروصدای زیادی به پا کرد.

الگوبرداری از کره و ژاپن

حتما بارها در یک دهه اخیر عکس‌هایی از ورزشگاه‌های کشورهای همچون ژاپن و کره مشاهده کردید که تماشاگران حاضر در ورزشگاه درپایان مسابقه فارغ از هر نتیجه‌ای که تیم مورد علاقه‌شان گرفته باشد، ‌زباله‌هایی که روی زمین است را جمع‌آوری می‌کنند. حتی این اتفاق چندبار در ورزشگاه آزادی و توسط تماشاگران کشورهای خارجی رخ داد اما تنها این فرهنگ نیست که در میان هواداران فوتبال ایران و کشورهای شرق آسیا متفاوت است. به نظر می‌رسد زمان زیادی ببرد تا بتوانیم فرهنگ هواداری درکشور را متفاوت جلوه دهیم.

جعفری: طرح دربی ‌پاک شکست نخورد

حسین جعفری، مدیرعامل سازمان مدیریت پسماند درباره طرح «ورزشگاه پاک» به «شهروند» می‌گوید: «برخلاف نظر خیلی از دوستان که در هفته اخیر اظهارنظر کرده‌اند، من معتقدم در دیدار استقلال و پرسپولیس هم از این طرح نتیجه گرفتیم. شاید از نظر ظاهری همه زباله‌های بعد از بازی را دیده باشند اما ما در بازی اول توانستیم جامعه را نسبت به زباله حساس کنیم. قبل از این ٨١ دربی برگزار شده بود که هیچ‌وقت شعار دربی پاک در آن وجود نداشت اما این‌بار سعی کردیم آغازی برای اجرای طرح ورزشگاه پاک داشته باشیم، البته تصور می‌کنم رسانه‌ها در یاری کردن ما کم‌لطفی کردند.» وی همچنین می‌افزاید: «ما دیگر از مرحله حساسیت رد شدیم و ورزشگاه پاک تبدیل به یک مطالبه شده است. وقتی این طرح اجرا شد، ٣ گروه موضع گرفتند. یک‌سری نگاه سیاسی داشتند، یک‌سری اعتقاد داشتند طرح ناموفق بوده و دسته سوم نیز گفتند به زمان نیاز دارد. ما در بازی پرسپولیس و نفت این طرح را اجرا می‌کنیم تا ثابت کنیم که اعتقاد دسته سوم درست است، حتی می‌خواهیم برخی سخت‌افزارها را دراختیار باشگاه‌ها قرار دهیم تا تمرینات این طرح نیز اجرا شود.»

انصاری‌فرد: یک شبه نمی‌توان فرهنگ‌سازی کرد

عباس انصاری‌فرد، مدیرعامل سابق باشگاه پرسپولیس درباره این‌که طرح ورزشگاه پاک را چطور می‌بیند، به «شهروند» می‌گوید: «باید درنظر داشته باشیم که هر کار و برنامه جدیدی که می‌خواهد اجرایی شود، باید قبل از آن اطلاع‌رسانی انجام شده باشد. این‌که فالبداهه بگوییم می‌خواهیم ورزشگاه پاک داشته باشیم، نه‌تنها نتیجه نمی‌دهد، بلکه ممکن است نتیجه عکس داشته باشد. فرهنگ‌سازی بسیار مهم است و باید قبل از اجرای طرح زمینه‌سازی آن انجام شود. درواقع یک‌شبه نمی‌توان هواداران فوتبال را مجاب به جمع‌آوری زباله‌ها کرد.»

او صحبت‌هایش را این‌طور ادامه می‌دهد: «البته من مطمئنم که خیلی زود این طرح درمیان مردم جا می‌افتد. ١٠‌سال قبل را به یاد بیاورید که کسی کمربند ایمنی را نمی‌بست اما حالا همه خودشان این کار را انجام می‌دهند. مطمئنا این موضوع هنوز جا نیفتاده که هوادار عصبانی بعد از باخت تیمش به جای شعاردادن زباله‌های کف ورزشگاه را جمع کند.»

گذر زمان برای رسیدن به ورزشگاه پاک

با این‌که تعداد منتقدان از اجرای طرح ورزشگاه پاک در دربی بیشتر از نفراتی بودند که از این تمجید کردند اما سازمان پسماند به همراه سازمان لیگ برتر فوتبال ایران ناامید نشده و قصد دارند در هفته بیست‌وهشتم لیگ برتر یک‌بار دیگر این طرح را اجرا کنند. بعد از جلساتی که با کانون هواداران پرسپولیس برگزار شده، امید است که طرح فراگیر ورزشگاه پاک که گفته می‌شود به جز دیدارهای تهران به ‌زودی در اهواز هم اجرایی می‌شود، خیلی بهتر از دربی ٨٢ توسط هواداران فوتبال مورد توجه قرار بگیرد.