برنامه 90 شب گذشته روی آنتن رفت و به بررسی اتفاقات فوتبالی کشورمان در دو هفته گذشته پرداخت.

مهمترین بخش برنامه به واکاوی حذف تیم ملی امید ایران اختصاص داشت و سوال پیامکی هم پیرامون این موضوع مطرح شد.

*مهمترین علت ناکامی تیم فوتبال امید هم سوال کلیشه‌ای بود که بارها مخاطبان برنامه‌های ورزشی با آن روبرو بودند.

مخاطبان برنامه گزینه‌های 1- سوء مدیریت وزارت ورزش و فدراسیون فوتبال، 2-عدم تعامل تیم ملی بزرگسالان و تیم امید، 3- عملکدر ضعیف بازیکنان و 4- عملکرد ضعیف کادرفنی را پیش‌رو داشتند.
 
آنچه در برنامه نود این هفته گذشت

در میان نظر مخاطبان 90 بیشترین عامل به سوء مدیریت وزارت ورزش و فدراسیون فوتبال اختصاص داشت که 59.2 درصد آرا را بدست آورد.

پس از آن عملکرد ضعیف کادرفنی با 23.9 درصد در رده دوم، عدم تعامل تیم ملی بزرگسالان و تیم امید با 10.2 درصد در رده سوم و عملکرد ضعیف بازیکنان با 6.7 درصد در رده چهارم قرار داشت.
 
آنچه در برنامه نود این هفته گذشت

در ابتدای برنامه گزارشی از مرحوم رضا احدی پیشکسوت استقلال، رودی فولر ایران و اظهارنظر بزرگان فوتبال در این‌باره پخش شد.
 
آنچه در برنامه نود این هفته گذشت

گزارشی هم از مرحوم همایون بهزادی پخش شد.
 
آنچه در برنامه نود این هفته گذشت

جلال چراغپور و مجید جلالی میهمانان این برنامه بودند که به واکاوی دلایل حذف تیم ملی امید کشورمان پرداختند.
 
آنچه در برنامه نود این هفته گذشت

در ابتدای بحث گزارشی درباره عملکرد تیم امید در قطر و شکست مقابل ژاپن و در نهایت وداع از این رقابت‌ها پخش شد.

در این گزارش درباره استفاده کردن از بازیکنان در پست غیرتخصصی، اختلاف میان کادرفنی تیم ملی امید و تیم ملی فوتبال و ... مطالبی بیان شد.
 
آنچه در برنامه نود این هفته گذشت

قبل از شروع بحث، عادل فردوسی‌پور به اظهار نظر درباره گزارش کمیسیون اصل 90 مجلس درباره پرونده فساد در فوتبال پرداخت و ارائه این گزارش را خوب توصیف کرد اما به موردی در این گزارش که اشاره داشت به یک برنامه پرطرفدار سیما که یک یاز عوامل فساد است،که در این باره عادل گفت اگر منظور این کمیسیون برنامه 90 باشد از طریق اداره کل حقوقی سازمان این موضوع پیگیری خواهد شد.

در بخشی از گزارش کمیسیون اصل نود قانون اساسی به موضوع فساد در رسانه های ورزشی و نقش آنها در دلالی‌ها و پول های ردوبدل شده در فوتبال اشاره شده است که در این باره به یک برنامه پرطرفدار سیما و عواملش اتهام فساد و نقش در نقل و انتقال بازیکن خارجی زده شده است.

* فیدبکی به گذشته برنامه 90 درباره دلایل حذف تیم امید زده شد.

در ادامه با حضور میهمانان برنامه به واکاوی دلایل تیم ملی امید در رقابت‌های قطر پرداخت.

در این بحث به موضوع حضور سرمربی خارجی و داخلی در راس کادرفنی تیم ملی امید پرداخته شد و بحث‌هایی میان فردوسی‌پور و مجید جلالی صورت گرفت که هر دو قانع نشدند.

فردوسی‌پور اعتقاد داشت که حضور سرمربی خود و توانمند در راس کادر فنی تیم ملی بزرگسالان منتج به حضور تیم ملی در جام‌جهانی شده است و این موضوع هم می‌توانست رای تیم ملی امید اتفاق بیفتد و در تمام این سال‌ها یک سرمربی مطرح در راس کادرفنی تیم ملی امید نبوده است.

مجید جلالی هم در ادامه صحبت‌های خود عنوان داشت که نه تنها تیم ملی امید بلکه کل فوتبال ما در مسابقاتی که داشته ناکام بوده.

وی اشاره داشت که تیم‌های باشگاهی ما مدت‌ها است در آسیا قهرمان نشده‌اند، در جام ملت‌های آسیا ناکام بوده‌ایم و تیم‌های پایه ما مدت‌ها است که عنوان نیاورده و همه این‌ها ناکامی فوتبال ایران را نشان می‌دهد.

در حین بحث فردوسی‌پور به مصاحبه سعید عزت الهی درباره تیم ملی امید و خاکپور اشاره داشت و گفت که چطور می‌شود که یک جوان 18 ساله علیه خاکپور مصاحبه می‌کند، چرا باید این جو به وجود آید.

در ادامه این بحث جلال چراغپور به بحث فنی اشاره داشت و در تصاویری که نشان داد، توضیح داد که بازیکنان ایران مانند سیستمی که گواردیولا پیاده می‌کند به پرسینگ بازیکنان تیم ژاپن می‌پرداختند و تنها چیزی که تیم امید کم داشت این بود که در وقت‌های اضافه و پس از 90 دقیقه تیم امید استراتژی نداشت و این عامل ناکامی ما بود.

وی همچنین اشاره داشت که تیم امید در برخی موارد کم‌دانش بازی می‌کرد و آموزش چگونه بازی کردن برای ارائه بازی حذفی به بازیکنان داده نشده است. و خطاهای بازیکنان ایران بیش‌تر از ژاپن بود.

در گزارشی به مقایسه تیم ملی امید ایران و ژاپن پرداخته شد و اینکه چگونه سامورایی‌ها می‌توانند برای 6 دوره متوالی جواز حضور در المپیک را بدست آورند و تنها راه پیش پای مسئولان ورزش ایران تعویض مربی است که تجربه‌های گزافی پس از حذف تیم ملی امید بدست آورده است.
 
آنچه در برنامه نود این هفته گذشت

آنچه در برنامه نود این هفته گذشت

به درخشش 8 بازیکن تیم ملی امید در لیگ پانزدهم فوتبال کشورمان اشاره شد که نمرات خوبی را کسب کرده بودند.
 
آنچه در برنامه نود این هفته گذشت

جلالی: از نظر ما باید مربی خوب باشد و مربی بد و نباید حصاری بگذاریم تحت عنوان مربی ایرانی یا خارجی که در ادامه فردوسی‌پور گفت که امیدوارم این‌گونه باشد که جلالی گفت از طرف شما اینگونه نیست که فردوسی‌پور به دفاع از خود پرداخت.

البته بعید است که بحث فردوسی‌پور و جلالی سودی برای فوتبال ما داشته باشد و هر دو طرف هم از صحبت‌های هم قانع نشدند.

چراغپور در ادامه اشاره داشت که دانش تزریق شده در فوتبال ما معیوب است و این یکی از آسیب‌های فوتبال ما است.

در پایان جلالی اظهار داشت که من تقاضا دارم از رسانه‌ها که همایشی برگزار شود و دلایل ناکامی 35 ساله فوتبال ایران در ان بررسی شود.

*مراسم تولد 70 سالگی منصور پورحیدری جشن گرفته شد.

محمد خاکپور سرمربی تیم ملی امید میهمان برنامه 90 بود و درباره دلایل حذف تیم امید صحبت کرد.
 
آنچه در برنامه نود این هفته گذشت
 
محمد خاکپور با حضور در برنامه 90 اظهار داشت: از مردم عذرخواهی می‌کنم که نتوانستم آنها را خوشحال کنم و شادی را برای آنها در نهایت به ارمغان بیاورم دلایل حضورم در این برنامه این است که ما شکست خوردیم و این عامل باعث شد که جوابگو باشم و اگر پیروز می‌شدیم قطعاً به این برنامه نمی‌آمدم.

وی افزود: خواهش می‌کنم امشب دنبال سؤال کلیشه‌ای نرویم و ببینیم واقعاً دلیل شکست چه بوده به هیچ عنوان دنبال بهانه نیستم و به دنبال علل شکست هستم تا بتوانیم راهکاری ارائه دهیم که این شکست‌ها تکرار نشود. البته اگر گوش شنوایی باشد.

سرمربی تیم ملی امید افزود: در ابتدا می‌خواهم یک گزارش کاری بدهم من 10 آبان سال گذشته به عنوان مدیر فنی تیم امید انتخاب شدم و بنا به دلایلی مربی که انتخاب شده بود نتوانست در این منصب قرار بگیرد و در آذرماه این مسند به من سپرده شد. 38 روز در اردوهای مختلف بودیم تا تیم در مرحله اول آماده شود. یک تیمی که از اینچئون آمده بود و ناکام بود عده‌ای از بازیکنان مثل مسلمان، پورعلی‌ گنجی، خانزاده، مهدی شریفی و... از نظر سنی نمی‌توانستند در تیم باشند روز اول که آمدم تیم انتخاب شده بود و بعد از 2 روز به این نتیجه رسیدیم که اردو را تعطیل کنیم.

خاکپور ادامه داد: با توجه به اطلاعاتی که از فدراسیون و لیگ گرفتیم 130 بازیکن را به اردو دعوت کردیم و از آنها تست گرفتیم که منجر به این شد که 30 تا 40 درصد تیم قبلی را تغییر دادیم.

خاکپور گفت: من فقط 93 روز بازیکنانم را در اختیار داشتم و در هیچ کدام از اردوها تیم من کامل نبود و این در مقاطعی بود که ما نزدیک مسابقات نهایی بودیم و به جایی رسیدیم که می‌خواهیم بدون بازی تدارکاتی تورنمنت را آغاز کنیم.

وی افزود: درباره اینکه چرا ما در بازی‌هایمان تغییرات زیادی داشتیم در ابتدا باید بگویم شما در برنامه‌تان کارشناس آوردید و با صحبت‌های آنها مخالف بودید اگر کار ما تخصصی است باید اجازه دهید کارشناس نظر حرفه‌ای خود را بدهد. من آمار AFC را به شما ارائه می‌دهم و با تیم خودمان مقایسه می‌کنم. ژاپن در بازی دوم نسبت به بازی اولش 6 تغییر داشت در بازی سوم مقابل عربستان با 10 تغییر وارد زمین شده بود و دلایل این تیم این بود که بتواند در مسابقات از انرژی‌شان به نحو احسن استفاده کنند. ما یک فرصت را به بازیکنان دادیم تا استراحت کنند و در بازی با ژاپن بازیکنان از نظر بدنی کم آوردند و این هم به دلیل آن بود که ما توان بازی کردن در 3 روز یک بار را نداریم. شما تغییر در تیم‌های دیگر را منوط به این می‌دانید که این تیم‌ها نیاز به امتیاز نداشتند در حالی که دیدار ژاپن با عربستان بازی حیاتی بود.
 
آنچه در برنامه نود این هفته گذشت

سرمربی سابق تیم امید ادامه داد: ما در بازی با قطر در «تله» افتادیم و در این دیدار برنامه داشتیم و می‌دانستیم قطر در کناره‌ها فضا را به ما می‌دهد و ما می‌خواستیم از کناره‌ها استفاده کنیم در نیمه اول گل را خوردیم و در نیمه دوم هم فرصت‌های خوبی داشتیم و پنالتی را هم در مقابل این تیم از دست دادیم.

ما در بازی با قطر در «تله» افتادیم و در این دیدار برنامه داشتیم و می‌دانستیم قطر در کناره‌ها فضا را به ما می‌دهد و ما می‌خواستیم از کناره‌ها استفاده کنیم در نیمه اول گل را خوردیم و در نیمه دوم هم فرصت‌های خوبی داشتیم و پنالتی را هم در مقابل این تیم از دست دادیم.

وی گفت: ما در بازی با ژاپن مهدی ترابی را عقب نبردیم و در دیدارهای حذفی باخت با یک گل یا بیشتر تأثیری ندارد به همین جهت ما تغییر سیستم دادیم.

خاکپور افزود: در این تورنمنت ما 23 بازیکن نزدیک به هم داشتیم و این نسل، نسل بسیار خوبی است که می‌تواند در جام جهانی آتی درخشان ظاهر شود من از همه مربی این بازیکنان تشکر می‌کنم و یک انتقاد دارم به خاطر مقایسه غیرمنصفانه برنامه 90 که چند هفته پیش به معرفی بازیکنان تیم امید پرداخت و من باید در این باره به این مسئله اشاره کنم که این بازیکنان قبل از فروردین‌ماه کجا بودند؟

وی ادامه داد: آیا در باشگاه‌‌شان ثابت بازی می‌کردند؟ آیا مهره کلیدی بودند و اینکه شناخته شده بودند. یوسف وکیا یکی از دفاع‌های کناری ما بود که فوق العاده بازی می‌کرد، متأسفانه رباط پاره کرد من در بازی با نپال وکیا را کنار گذاشتم و از مهدی ترابی استفاده کردم و امروز می‌بینید که مهدی ترابی تمام کشور درباره‌اش صحبت می‌کنند. از میلاد محمدی در بازی با عربستان به عنوان هافبک چپ استفاده کردم و امروز همه دنبال میلاد محمدی هستند.

سرمربی سابق تیم ملی امید افزود: ما بازیکنان را به نمایش گذاشتیم تا بازیکنان مطرحی شوند هرگاه از تیم امید بازمی‌گشتند در باشگاه‌شان موفق می‌شدند و پیشرفت آنها شیب بسیاری خوبی داشت و ما برای این موضوع طرح و برنامه داشتیم.

خاکپور درباره تیم ملی امید ژاپن گفت: ژاپنی‌ها برای تیم‌های پایه خود حداقل برنامه 10 ساله دارند و به اینجا می‌رسند که 5 بار متوالی به جام جهانی می‌روند و 6 بار هم به المپیک می‌رسند ما بچه‌ها را به جایی رساندیم که در 90 دقیقه ژاپن را به زانو درآوردیم.

وی در ادامه به حضور ستاره‌های فوتبال آلمان پس از پایان دوره بازیکنانش در رأس هدایت کادر فنی اشاره کرد و گفت: رودی فولر در سال 96 با لورکوزن از فوتبال خداحافظی می‌کند و از سال 2000 تا 2004 سرمربی تیم ملی آلمان می‌شود. یورگن کلینزمن سال 98 از فوتبال خداحافظی می‌کند و از سال 2004 تا 2006 سرمربی می‌شود و تا الان هم هدایت تیم ملی آمریکا را برعهده دارد. مگر منصوریان سابقه تیم‌ ملی داشت که مربی تیم امید شد، مگر اکبر محمودی سرمربی تیم شد سابقه سرمربی‌گری داشت. کادر فنی ما واقعاً خوب بودند و توان خودشان را گذاشتند. تقوی در تیم‌هایی سرمربی کرد و عملکرد خوبی داشت هادی طباطبایی هم به خوبی در تیم امید کار می‌کرد.

وی افزود: در این باره باید بگویم آقای وینگادا سرمربی سابق تیم ملی عربستان بودند و تجربه بسیار بالایی داشتند چقدر در تیم امید تأثیر گذاشتند تأثیری که در رفتار بازیکنان داشتند چقدر بود؟ اما کادر فنی تیم امید تأثیر بسیار خوبی روی بازیکنان از هم نظر شخصیتی، هم رفتاری و هم فنی داشت.

خاکپور در ادامه درباره حضور مایلی‌کهن در تیم امید گفت: من شخصاً منزل مایلی‌کهن رفتم و از ایشان کمک گرفتم که به تیم ملی امید بیاید. آقای کاشانی هم برای ما سنگ تمام گذاشتند و به من به شخصه از ایشان و تمامی عوامل کادر فنی و بازیکنان تشکر می‌کنم.

در ادامه این گفت‌و‌گو مازیار ناظمی مدیر اطلاع رسانی وزارت ورزش روی خط تلفنی برنامه آمد و نسبت به گزینه‌ اول سوال پیامکی برنامه و حضور همزمان وزارت ورزش و فدراسیون فوتبال در این گزینه انتقاد کرد و اعتقاد داشت باید این دو از هم تفکیک شود.
 
آنچه در برنامه نود این هفته گذشت

وی درباره انتخاب کادرفنی تیم ملی امید هم گفت: وزارت ورزش هیچ دخالت و توصیه‌ای در انتخاب افراد خصوصا آقای مایلی‌کهن نداشت و کنار گذاشته شدن سرمربی خارجی از تیم ملی امید (کرانچار) توسط کمیته تایید صلاحیت یک موضوع طبیعی بود که در تمام تیم‌های مختلف ورزشی این کمیته حضور دارد و اگر مسائلی رسانه‌ای نمی‌شود به دلیل نبود نظارت این کمیته نیست.

سرمربی سابق تیم امید درباره سؤال پیامکی برنامه هم گفت: به نظر من عامل عدم موفقیت تیم ملی امید گزینه یک، یعنی سوء مدیریت وزارت ورزش و فدراسیون فوتبال است. وزارت ورزش و فدراسیون فوتبال هیچ کاری برای ما نکردند. فدراسیون فوتبال هیچ تلاشی نکرد تا ما لژیونرها را در اختیار بگیریم.

سرمربی سابق تیم امید درباره سؤال پیامکی برنامه هم گفت: به نظر من عامل عدم موفقیت تیم ملی امید گزینه یک، یعنی سوء مدیریت وزارت ورزش و فدراسیون فوتبال است. وزارت ورزش و فدراسیون فوتبال هیچ کاری برای ما نکردند. فدراسیون فوتبال هیچ تلاشی نکرد تا ما لژیونرها را در اختیار بگیریم.

وی ادامه داد: ما در فوتبال چیزی به عنوان شانس نداریم بلکه مهارت است که تعیین کننده است اگر ضربه سری که محمدی زد و به تیر دروازه‌ خورد سردار آزمون می‌زد قطعاً وارد دروازه می‌شد.

خاکپور با انتقاد از وزارت ورزش هم گفت: مسئولان وزارت ورزش درست در زمانی که تیم امید در کوران مسابقات بود پُست می‌گذارند بر علیه تیم و این مثل این می‌ماند که آقای ظریف برای مذاکره رفته و وزارت امور خارجه یک موضع انتقادی را مطرح می‌کند.

وی خاطرنشان کرد: تیم تایلند وقتی که از این رقابت‌ها حذف شد نخست‌وزیر آنها در برنامه زنده از تلاش بازیکنان این تیم تشکر می‌کند و برای آنها پاداش ویژه در نظر می‌گیرد اما مسئولین ما می‌آیند و ما را محکوم می‌کنند.