در آستانه شروع نیم فصل دوم لیگ برتر، عملکرد تیم های لیگ برتر را در فصل نقل و انتقالات بررسی می کنیم.

** پرسپولیس

پرسپولیس در فصل نقل و انتقالات، تمام تمرکز خود را روی جذب یک دروازه بان مطمئن گذاشته بود.

بعد از اتفاقاتی که برای سوشا مکانی افتاد و همچنین جدایی ایمان صادقی از این تیم، پرسپولیسی ها، الکساندر لوبانف دروازه بان اول تیم ملی ازبکستان را جذب کردند.

این مهم ترین اتفاقی بود که در تیم پرسپولیس در تعطیلات نیم فصل رخ داد و آن ها امیدوارند این دروازه بان بتواند، مشکل دروازه بانی پرسپولیس در نیم فصل اول را حل کند.

جذب لوبانف در شرایطی اتفاق افتاد که پرسپولیسی ها تلاش زیادی برای جذب بیرانوند کردند اما در جذب او موفق نبودند.

** استقلال

آبی پوشان پایتخت در نقل و انتقالات نیم فصل،‌ بسیار کم کار بودند و آن ها فقط مهدی مومنی،‌ مهاجم نفت تهران را به جمع خود اضافه کردند.

استقلالی ها در نیم فصل اول، در خط حمله مشکل داشتند اما بیشترین ضعف در تیم آن ها، نبود یک هافبک طراح در میانه میدان بود. استقلالی ها برای برطرف کردن این ضعف برای جذب چند بازیکن از جمله رسول نویدکیا تلاش کردند اما موفق نشدند و فصل نقل و انتقالات برای استقلال بدون جذب هافبک به پایان رسید.

** استقلال خوزستان

تیم شگفتی ساز استقلال خوزستان که نیم فصل اول را در رتبه دوم به پایان برد، تغییرات زیادی در نیم فصل نداشت و فقط 2 بازیکن به جمع خود اضافه کردند.
فیلیپ برتولدو و امید سینک بازیکنانی بودند که به جمع شاگردان ویسی اضافه شدند.

البته استقلال خوزستان در نیم فصل اول نیز، بازیکنان معروفی نداشت و نباید هواداران این تیم، نگران عدم جذب بازیکن بزرگ باشند.

** تراکتورسازی

امیر قلعه نویی، در نیم فصل تیم تراکتور را مطابق میل خود ساخت و تغییرات زیادی را در تراکتور به وجود آورد. 6 بازیکن از جمع تراکتوری ها جدا شدند و 5 بازیکن را این تیم جذب کرده است.
مهدی شریفی، مهم ترین بازیکنی بود که به جمع شاگردان قلعه نویی اضافه شد.

** سپاهان

تیم سپاهان که در نیم فصل اول عملکرد خوبی نداشت و در رتبه نهم جدول قرار دارند و در نقل و انتقالات سعی کردند، بازیکنان مورد نظر استیماچ را جذب کنند. البته آن ها مهدی شریفی را از دست دادند.
3 بازیکن به جمع سپاهانی ها اضافه شد که امین منوچهری مهم ترین آن ها بود.

** سایپا

تیم سایپا با جذب آندو تیموریان و جدایی جواد نکونام، تیم پر سر و صدایی در تعطیلات نیم فصل بود. تیموریان از قطر به تیم سایپا آمد و جایگزین نکونام شد که از سایپا به قطر رفت.

** صبای قم

علی دایی در نیم فصل، پیام صادقیان را به تیم خودش آورد تا یکی از مهم ترین نقل و انتقالات نیم فصل را صبا انجام داده باشد.

صبا همچنین اکبر صادقی را جذب کرد که در اولین بازی خود برای صبا در جام شهدا،‌ 2 گل برای صبا به ثمر رساند تا نشان دهد ضربه موفقیتی برای صبا بوده است.
قاسم دهنوی و هاشم بیک زاده نیز از جمع شاگردان دایی جدا شدند.

** ذوب آهن

تیم ذوب آهن، اکبر صادقی را با هاشم بیک زاده عوض کرد و صادقی به صبا و بیک زاده به ذوب آهن پیوست.
به جز این انتقال، ذوب آهن 2 بازیکن دیگر را هم به جمع خود اضافه کرد تا به روند خوب خودش در نیم فصل اول ادامه دهد.

** نفت تهران

نفت تهران در نیم فصل چند بازیکن خود از جمله پیام صادقیان را از دست داد اما آن ها توانستند بیرانوند و امیری را در تیم خود نگه دارند و این مهم ترین موفقیت آن ها در نیم فصل بود.

** ملوان انزلی

ملوان که در نیم فصل با بحران بی پولی مواجه بود، چند ستاره خود از جمله آرش افشین و محمد نزهتی را به همین دلیل از دست داد. آن ها با بضاعت مالی کم خود 4 بازیکن را به جمع خود اضافه کردند که اولادی مهمترین آن ها بود.

** پدیده

7 بازیکن جدید در نیم فصل به تیم مهاجری اضافه شدند که احمد آل نعمه مهم ترین آن ها بود.
بقیه بازیکنان با توجه به بضاعت کم مالی این تیم جذب شدند و اکثرا جوان بودند.

** راه آهن

تیم راه آهن پرکارترین تیم در نقل و انتقالات نیم فصل بود. 11 بازیکن جدید به این تیم اضافه شدند و 7 نفر هم این تیم را ترک کردند. محسن فروزان و فرزاد آشوبی مهم ترین بازیکنان جذب شده توسط راه آهن بودند و امین منوچهری و حمید عسگری مهم ترین بازیکنان جدا شده از راه آهن هستند.

** سیاه جامگان

سیاه جامگان هم در نیم فصل بسیار پرکار بود و 8 بازیکن را جذب کردند و 8 بازیکن هم از این تیم جدا شدند. سیاه جامگان امیدوار است با جذب این بازیکنان خود را در جدول بالا بکشد.

** فولاد خوزستان

فولاد خوزستان که در نیم فصل اول، عملکرد بدی را داشت، سعی کرد با جذب بازیکنان مورد نیاز خود در نیم فصل دوم عملکرد بهتری را داشته باشد. مهرداد طهماسبی بعد از این که نتوانست به پرسپولیس بپیوندد، فولادی شد.
فولاد چند بازیکن دیگر هم جذب کرد و در کل می توان گفت عملکرد قابل قبولی را در نقل و انتقالات داشت.

** استقلال اهواز

استقلال اهواز در روز آخر نقل و انتقالات، چند بازیکن گمنام خرید. بسیاری از بازیکنان این تیم هم در نیم فصل جدا شدند و به نظر نمی رسد که استقلال اهواز، تلاش زیادی برای بالا کشیدن خود از انتهای جدول داشته باشد.

** گسترش فولاد

گسترش فولاد عملکرد متفاوتی در نقل و انتقالات داشت و 5 بازیکن جدید جذب کرد و 4 بازیکن هم از این تیم جدا شدند. گسترش در میانه جدول لیگ قرار دارد و قصد دارند با خریدهای جدید، این جایگاه را حفظ کنند.

** نتیجه گیری

در مجموع می توان گفت که تیم سایپا با جذب تیموریان و جدایی نکونام از این تیم، بمب نقل و انتقالات زمستانی را منفجر کرد. تیم راه آهن بیشترین فعالیت را در نقل و انتقالات داشت. تراکتورسازی یکی از موفق ترین تیم ها بود و نفت تهران هم عملکرد مطلوبی در نقل و انتقالات نداشت.