هرچند که خیلی‌ها پرسپولیس را یکی از مدعیان اصلی قهرمانی می‌دانند اما تساوی روز گذشته این تیم برابر پدیده در هفته شانزدهم لیگ برتر باعثشد که این تیم از هدف خود دور شود. با توجه به اینکه استقلال خوزستان روز گذشته در اهواز برابر سپاهان به تساوی یک - یک رسید، این بهترین فرصت برای پرسپولیس بود تا با پیروزی در این بازی اختلاف خود با صدرجدول را به ۵ امتیاز برساند اما این اتفاق نیفتاد تا پرسپولیس همچنان در فاصله ۷ امتیازی تا صدرجدول باقی بماند. هرچند روند بازی‌های پرسپولیس در هفته‌های اخیر مثبت بوده است اما به هرحال عواملی در این تیم باعثشده که شاگردان برانکو تا بدین جای فصل هرگز به صدرجدول نزدیک نشوند، عواملی که اگر در تعطیلات نیم فصل ترمیم نشود می‌تواند پرسپولیس را از هدفش که رسیدن به قهرمانی است دور کند. ۳ عامل باعثشده که پرسپولیس تا بدین جای فصل نتواند به صدر جدول برسد و برانکو اگر این مشکلات را حل نکند ممکن است تیمش از رقابت برای قهرمانی خارج شود.

داوری

پرسپولیس در این فصل از داوری ضرر کرده است و این موضوعی است که رئیس کمیته داوران و البته مدیران سازمان لیگ هم تلویحا آن را تایید می‌‎کنند. در حال حاضر کمتر کسی است که قبول نکند پرسپولیس در نیم فصل اول از داوری‌ها ضرر کرده است اما بی‌تردید حتی مدیران این باشگاه هم تردید ندارند که اشتباهات داوری نمی‌تواند عمدی باشد. پرسپولیس در این فصل و در بازی با تیم‌های سپاهان، ذوب آهن و سایپا با اشتباهات مسلم داوری شکست خورده است. اگر فرض کنیم بدون اشتباهات داوری پرسپولیس می توانست از این ۳ بازی حداقل ۳ امتیاز بدست بیاورد حالا اختلاف این تیم با صدرجدول تنها ۴ امتیاز بود و ماجرای خیلی فرق داشت. البته بعد از اشتباهات داوری اول فصل، در هفته‌های اخیر پرسپولیس ضرری را از سمت داوران احساس نکرده است.

سوشا مکانی

مربی‌هایی که می‌خواهند تیم‌های شان را قهرمان کنند به خوبی می‌دانند که نیاز مبرم به یک دروازه‌بان با کیفیت دارند. شاید به همین خاطر هم باشد که اشتباهات دروازه‌بان بیشتر از هر پست دیگری به چشم می‌آید. اما سوشا مکانی نه تنها در این فصل اشتباهات زیادی را مرتکب شده است بلکه با اخراج‌هایی که از زمین بازی شده بارها پرسپولیس را به دردسر انداخته است. سوشا در بازی با سپاهان، استقلال، پدیده و چند بازی دیگر با اشتباهات مسلم خود پرسپولیس را از پیروزی محروم کرد و عجیب این است که در این مدت همیشه مورد حمایت برانکو بوده است. البته در نقل و انتقالات زمستانی شایعاتی در مورد جذب یک دروازه‌بان در پرسپولیس شنیده می‌شود و باید دید این شایعات تا چه اندازه ای جدی است.

مهدی طارمی

مهدی طارمی بی تردید جز ۳ بازیکن برتری است که هم اکنون در لیگ ایران بازی می‌کند. او با پیشرفتی خیره کننده در ۲ سال گذشته نه تنها در این فصل آقای لیگ برتر است بلکه به یک مهره ثابت در تیم ملی هم تبدیل شده است. با این حال طارمی در بازی با استقلال اهواز به تنهایی حدود ۶ موقعیت عالی گلزنی را از دست داد و در بازی با نفت تهران هم یک پنالتی را خراب کرد تا پرسپولیس به راحتی ۳ امتیاز بازی را از دست بدهد. شاید اگر این سه عامل نبود پرسپولیس در حال حاضر صدرنشین لیگ برتر بود و طرفداران این تیم بعد از ۸ سال امیدوار به کسب جام می‌شدند.