ملت ایران: کیانوش رستمی، وزنه‌بردار دسته ۸۵ کشورمان که در حرکت یک ضرب وزنه ۱۷۳ کیلوگرمی را مهار کرده بود، در حرکت دو ضرب وزنه ۲۱۴ کیلوگرم را بالای سر برد و به مدال نقره این حرکت و مدال نقره مجموع دست یافت.

کیانوش رستمی روز سختی در سالن جورج آر براون هیوستن داشت، چرا که با ۹ وزنه‌بردار دیگر که پنج نفر آنها از وزنه‌برداران مطرح این وزن بودند، باید رقابت می‌کرد.

رقابت دسته ۸۵ کیلوگرم مسابقات جهانی وزنه‌برداری ۲۰۱۵ با وزنه ۱۵۵ کیلوگرمی وزنه‌بردار فرانسوی آغاز شد. کیانوش رستمی در ابتدا وزنه ۱۷۳ کیلوگرمی را درخواست کرده بود و آخرین وزنه‌برداری بود که برای حرکت اول یک ضرب به روی سکو می‌آمد. دو وزنه‌بردار روسی، آرتم اوکولو و آپتی اوکادوو، هر کدام با ۱۶۸ کیلوگرم یک ضرب‌های خود را آغاز کردند.

آکادوو که به خاطر حضور فعالش در رسانه‌های اجتماعی بسیار پرطرفدار است، برای مهار وزنه ۱۷۲ کیلوگرمی به روی صحنه آمد، اما موفق نشد وزنه را مهار کند. بعد از او تیان تائو از چین برای مهار ۱۷۳ کیلوگرم روی سکو آمد و در حالی که انتظار می‌رفت وزنه را بیندازد توانست در لحظه آخر آن را مهار کند. کیانوش رستمی وزنه‌بردار بعدی بود که با تشویق تماشاچیان به روی صحنه آمد، یا خدا گویان و به راحتی وزنه را بالای سر برد و موجی از شادی در میان تماشاچیان ایرانی ایجاد کرد. آکادوو برای حرکت سوم نیز نتوانست وزنه رستمی را مهار کند و از دور رقابت جدی یک ضرب خارج شد.

دو وزنه‌بردار اوکراینی و وزنه‌بردار بلاروس نیز نتوانستند وزنه ۱۷۳ کیلوگرمی را مهار کند. سپس اوکولو برای حرکت دوم وزنه ۱۷۴ کیلوگرمی را به راحتی مهار کرد. اوکولو ۲۱ ساله برای حرکت سومش وزنه ۱۷۶ کیلوگرمی را بالای سر برد و به تماشای رقابت رستمی و تائو چین نشست تا تکلیف مدالش روشن شود.

تائو وزنه ۱۷۸ کیلوگرمی را نتوانست مهار کند و رستمی بعد از او به روی صحنه آمد، اما او نیز نتوانست از پس این وزنه بر بیاید. تائو باز هم به روی صحنه آمد و بعد از ادای احترام به تماشاچیان وزنه را به راحتی بالا کشید. رستمی بعد از او و برای مهار همان وزنه آمد، اما مغلوب وزنه ماند. به این ترتیب تائو مدال طلا، اوکولو نقره و رستمی برنز یک ضرب را کسب کردند.

از غایبان بزرگ این وزن می‌توان ایوان مارکو از بلغارستان را نام برد. او در مسابقات جهانی ۲۰۱۴ مدال طلای یک ضرب و نقره دو ضرب و مجموع را کسب کرده بود.

دو ضرب
وزنه ۱۹۰ کیلوگرمی اولین وزنه‌ای بود که برای دو ضرب روی سکو گذاشته شد و توسط وزنه‌بردار رومانیایی مهار شد. رقابت جدی دو ضرب هم بین چهار وزنه‌بردار برتر این وزن بود که بعد از پایان کار شش وزنه‌بردار دیگر به روی صحنه آمدند.

اوکولو که تنها وزنه‌بردار با سه حرکت درست یک ضرب بود، ۲۰۵ کیلوگرم را برای اولین حرکت خود انتخاب کرد و توانست به راحتی آن را مهار کند. بعد از او نوبت آکادوو بود که به روی سکو بیاید، او نیز همان وزنه را به راحتی بالای سر برد. تائو در حرکت اول نتوانست ۲۱۱ کیلوگرم را مهار کند. اوکولو برای بار دوم وزنه ۲۱۱ کیلوگرم را بالای سر برد و چند ثانیه وزنه را بیشتر بالای سرش نگه داشت تا در شادی با تماشاچیان شریک شود.

تائو باز هم برای مهار ۲۱۱ کیلوگرم به روی صفحه آمد و این بار هم نتوانست این وزنه را مهار کند و هراسی در دل مربیان چینی انداخت که شاید سرنوشت لو ژیاژون افسانه‌ای در دسته ۷۷ کیلوگرم نصیب تائو نیز بشود. لو روز گذشته نتوانست حرکت درستی را در دو ضرب بزند و از دور مسابقات حذف شد. تائو بار سوم نیز سراغ ۲۱۱ کیلوگرم آمد و وزنه را تنها تا سینه بالا کشید و در کمال ناباوری حذف شد.

آکادوو وزنه‌بردار بعدی بود که برای مهار ۲۱۲ کیلوگرم به روی صحنه آمد و وزنه را مهار کرد و امید کسب مدال برای خود ایجاد کرد. رستمی بعد از او و برای وزنه ۲۱۴ کیلوگرمی آمد و توانست وزنه را بالای سر ببرد. اوکولو ۲۱ ساله برای حرکت آخر وزنه ۲۱۵ کیلوگرمی را درخواست کرد و توانست این وزنه را مهار کند و تنها وزنه‌بردار این دسته شود که شش حرکت درست انجام داده است. همگروهی‌اش آکادوو اما از پس وزنه ۲۱۶ کیلوگرمی بر نیامد و به این ترتیب رستمی با دو حرکت تنها وزنه‌بردار این وزن باقی ماند.

رستمی برای حرکت دوم ۲۱۸ کیلوگرمی را درخواست کرده بود، وزنه را بالای سر برد اما سه چراغ قرمز گرفت، چرا که طبق قوانین تا قبل از صدای بوق داوران وزنه‌بردار می‌بایست بی‌حرکت بایستد و دستانش صاف شوند. رستمی برای حرکت سوم وزنه ۲۱۹ کیلوگرمی که رکورد جدید دو ضرب بود را درخواست کرد. یا خدا گویان سراغ وزنه رفت، اما نتوانست این وزنه را مهار کند و با چهره‌ای ناراحت صحنه را ترک کرد.

به این ترتیب مدال طلای دو ضرب به اوکولو، نقره به رستمی و برنز به آکادوو رسید. اوکولو با مجموع ۳۹۱ کیلوگرم قهرمان جهان شد، رستمی با مجموع ۳۸۷ کیلوگرم دوم و آکادوو با ۳۸۰ کیلوگرم سوم شد.