محمد رویانیان در مورد آخرین وضعیت پرونده مانوئل ژوزه و باشگاه پرسپولیس، میزان بدهی به این مربی، شایعاتی که در زمان حضور ژوزه در ایران به وجود آمد، دربی ۸۱ و … صحبت‌ کرد.

ابتدا در خصوص محکومیت باشگاه پرسپولیس در پرونده مانوئل ژوزه که در زمان مدیرعاملی شما در این تیم حضور داشت، صحبت کنید.

وقتی ژوزه از پرسپولیس جدا شد و بعد از کشیده شدن این مسئله به فیفا، فدراسیون جهانی فوتبال به ژوزه اعلام کرد که رأی این پرونده را به نفع باشگاه پرسپولیس اعلام کرده است و این مربی می‌تواند درخواست تجدید نظر کند. درست در آن زمان بود که من از باشگاه پرسپولیس رفتم و خیلی امیدوار بودم که نفر بعد از من این پرونده را پیگیری کند تا به نتیجه برسد.

یعنی به خاطر عدم پیگیری توسط مدیران بعد از شما، باشگاه پرسپولیس در این پرونده شکست خورد؟

نمی‌دانم بعد از من چه اتفاقی در خصوص این پرونده رخ داد و فقط می‌دانم که پس از من ۷ مدیر دیگر به باشگاه پرسپولیس آمد. البته خوشبختانه الان مدیر حقوقی باشگاه پرسپولیس شدیداً پیگیر این موضوع است.

میزان دقیق بدهی باشگاه پرسپولیس به ژوزه و دستیارانش چقدر است؟

در حکمی که از سوی فیفا اعلام شده، ۳۱۲ هزار یورو طلب ژوزه است و با احتساب دستیارانش در مجموع باشگاه پرسپولیس ۴۰۰ هزار یورو بدهکار است.

پس داستان ۱۵۰۰ یورو چیست؟

هر چه بیشتر از ۴۰۰ هزار یورو باشد، جریمه است. این جریمه با پیگیری شدید نقض می‌شود.

شما چقدر به ژوزه پول داده بودید؟

من در ابتدای قرارداد ۴۰ یا ۵۰ درصد پول ژوزه را به او پرداخت کردم. فکر می‌کنم در این پرونده ۶۵۰ هزار یورو جریمه به باشگاه پرسپولیس خورده است که به خاطر عدم پیگیری در این موضوع است.

شما در زمان ژوزه تیم خوبی بستید اما پرسپولیس با آن همه ستاره نتوانست نتیجه بگیرد، خیلی‌ها معتقد هستند برخی باعثشدند پرسپولیسِ ژوزه زمین بخورد.

زمانی که می‌خواستیم برای پرسپولیس سرمربی انتخاب کنیم ۳مربی خارجی و یک مربی ایرانی مد نظر ما بودند به خاطر همین از ۲۰ پیشکسوت دعوت کردیم تا رزومه این مربیان را بررسی کنند که همه بعد از چند ساعت گفتند ژوزه سرمربی پرسپولیس شود چون رزومه خوبی دارد. باور کنید روزمه ژوزه کمتر از کی‌روش نبود.

پس چرا پرسپولیس نتیجه نگرفت؟

برای اولین بار است که این موضوع را می‌گویم، متأسفانه چند نفر ژوزه و پرسپولیس را زمین زدند.

چه افرادی؟

یک مربی بزرگ، یک بازیکن بزرگ و دو مدیر شناخته شده در این جریان نقش مستقیم داشتند و باعثشدند تیم نتیجه نگیرد. این اتفاق باعثشد در پرسپولیس بازیکنان به ۳ دسته تقسیم شوند. باور کنید اجازه ندادند ژوزه کارش را در پرسپولیس ادامه بدهد. ژوزه از از نظر اخلاقی از کی‌روش هم بهتر بود.

کمی هم در مورد دربی ۸۱ صحبت کنید، پیش از این بازی و در حین مسابقه همه چیز خوب پیش رفت اما بعد از دربی درگیری‌های زیادی بین پرسپولیسی‌ها و استقلالی‌ها صورت گرفت.

وقتی بعد از بازی این حواشی و درگیری‌ها رخ می‌دهد نشان دهنده این است که یک جای کار اشکال داشته است.

این روزها بین جاسم کرار و باشگاه استقلال اختلافات زیادی وجود دارد، اگر شما مدیرعامل استقلال بودید با کرار چه برخوردی می‌کردید؟

من همان روزهای اول کرار را به هر قیمتی اخراج می‌کردم. من علی کریمی را به خاطر ژوزه ۲ ماه اخراج کردم. کرار که از کریمی بزرگتر نیست. باید با کرار قاطعانه برخورد می‌شد.